• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Καλησπέρα σας. Τους τελευταιους 4 μηνες ταλαιπωρουμαι απο μια κηλη στον αυχενα στο 1 C6-C7 υστερα απο μια πτωση που είχα . Εκανα μαγνητικη με πόρισμα εντύπωμα στο αριστερό πλάγιο τμήμα του νωτιαίου μυελού. Στένωση του αριστερού μεσοσπονδυλίου τρήματος. Εκφυλιστικές αλλοιώσεις αποφυσιακών αρθρώσεων. Ο ορθοπεδικος και η Νευρολογος που με ειδαν ειπαν πως προβαλει πλαγια και πως ειναι κατι διαχειρισιμο. Οι συμπληρωματικες εξετασεις (ηλεκτρομυγραφημα ,δυναμικα) ηταν εντος φυσιολογικων πλαισιων με ερμηνεια οτι η ριζιτιδα υποχωρει . Γενικα είχα πόνο και αισθηση ηλεκτρικου ρευματος στο χερι τα οποια μετα απο καποιες φυσιοθεραπειες εφυγαν κ εμεινε μονο ενα αισθημα πιεσης στην ακρη του αριστερου δεικτη οταν ακουμπαω κατι χωρις ομως να εχω νευρολικα ελλειμματα . Παροτι η κλινικη κατασταση ειναι "καλη" αρχισα να νιωθω καποια μυρμηγκιασματα κατω απο το γονατο και το χερι το οποιο πονουσε ειναι πιο ευαλωτο και καταπονειται ευκολοτερα ,ενα σφυξιμο στη γαμπα και μια δυσαρεστη αισθηση στο γονατο. Στη βαδιση δεν εχω καποιο θεμα με ισορροπια . Εχω αγχωθει αρκετα και περιμενω το πορισμα της νεας μαγνητικησ που εκανα . Η περιγραφη παραπεμπει σε χειρουγειο; Ειμαι 29 ετων ,ποια μεθοδοσ συνισταται σ αυτες τις ηλικιες; Υπαρχει περιπτωση να ειναι οντως κατι που ξεπερνιεται με συντηριτικο τροπο; Σας ευχαριστω πολυ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας συνιστούσα την μέθοδο McKenzie θα ήταν ιδανική για την περίπτωση σας!

    Physio Studio - Κέντρο Φυσικοθεραπείας

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, από τα λίγα που μου λέτε στην περιγραφή σας θα πω ότι δεν χρήζετε χειρουργικής επέμβασης. Επειδή όμως υπάρχουν ακόμα συμπτώματα στο σώμα σας θα σας συνιστούσα και μιλήσετε με τον φυσικοθεραπευτή που σας βλέπει για να κρίνει αυτός τι άλλο μπορείτε να κάνετε για να μειώσετε τα συμπτώματα σας. Για να σας βοηθήσουμε εμείς περισσότερο θα χρειαστεί να έχουμε κάνει κλινική αξιολόγηση και να σας δούμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Το μεγαλύτερο ποσοστό των δισκοπάθειων ή ακόμη και κήλες του αυχένα υποχωρούν σημαντικα χωρίς χειρουργείο!
    Εφόσον υποχώρησαν και τα συμπτώματα ένας λόγος παραπάνω. Το χέρι μπορεί να χρειαστεί λίγο καιρό παραπάνω να επανέλθει σε τελείως φυσιολογική αίσθηση!Τώρα αυτό στο πόδι είναι πολύ πιθανόν να "συνέπεσε '' με το πρόβλημα στον αυχένα, η κλινική εξέταση συνήθως μαζί με τη. Μαγνητική μπορούν να αποκλείσουν κάποια συσχέτιση με τον αυχένα. Αν δεν έχετε θέματα με την ισορροπία, αίσθηση ότι περπατάτε σε μαλακό έδαφος , αλλά σύμπτωματα ακράτειας κλπ τότε δεν υπάρχει μάλλον λογως ανησυχίας!
    Αν θέλετε περισσότερες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει τρόπος με φυσικοθεραπευτικη αγωγή νεύρο ανακλαστικη θεραπεία και κινησιοθεραπεια προφανώς υπάρχει έντονη δισκικη προβολή

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής