• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Καλησπέρα σας Ταλαιπωρουμαι ελαφρώς τα τελευταία 2 χρόνια με το κεφάλι μου και Μάι πρωτόγνωρη αίσθηση που νιώθω μετά από ενα χτύπημα είχα ενώ παλιότερα δεν ένιωθα τπτ από αυτά . Το 2020 αρχές είχα χτυπήσει ελαφρά το κεφάλι στο πάνω μέρος σε τοίχο σε σκάλες που κατέβαινα (είμαι 1.90 και το ταβάνι ητνσ χαμηλό οπότε κατέβαινα με φορά κ χτύπησα) Την επόμενη μέρα μετά το χτύπημα ημουν στη σχολή κ λγιο ζαλίστηκα δεν λιποθύμησα όμως. Από τότε μετά από 1 χρόνο έπαθα 2 κρίσεις πανικού με ταχυπαλμια και τρέμουλο ποδιών χωρίς πάλι να λιπουυμήσω. Έπειτα από το χτύπημα και μετά ένιωθα και νιώθω ότι κάτι έξτρα έχω στο κεφάλι μέσα που με.εμποδιζει κ μου προκαλεί δυσφορία. Κάποιες φορές πήγαινα να ξαναπάω έτσι κρίση με αδυναμία και ζαλάδα αλλά.δεν λιποθύμησα ποτέ . Έκανα και 2 μαγνητικές εγκεφάλου η 1 πρόσφατη πριν μισό χρονο (2023)και ειναι πεντακάθαρες και δεν έχουν διαφορα κ μετά από 2 χρόνια που και 1 (2021) ξανακάνα. Τώρα νιώθω στο κεφάλι ένα αίσθημα δυσφορίας ακόμα Γενικά δεν μπορώ να κάτσω πολύ χαλαρός στην καθημερινότητά μου. Και θέλω συνέχεια να κουνάω το κεφάλι κ κάνει κάπως σαν κρακκ στο εσωτερικό έτσι το καταλαβαινω. Γενικά δεν χορταινω τόσο καλά ανάσα νομίζω όπως χόρταινα Επίσης δεν ευχαριστιεμαι τον ύπνο μου πια. Πολλές φορές ξυπνάω στο ενδιάμεσο Η και πιο πολλές ώρες να κοιμηθώ δεν χορταινω ύπνο και δεν νιώθω ξεκούραστος και αναζωογωνημενος όπως ένιωθα τα.λροηγουμρνα χρόνια . Πάω σε νευρολόγους και μου λένε δεν έχει σχέση με το χτύπημα. Ε πώς δεν έχει σχέση αφού πριν χτυπήσω δεν ένιωθα τίποτα από όλα αυτά κ είχα πολύ παραπάνω ζωτικότητα ενέργεια δύναμη και ενέργεια μες τη μέρα απ' τη στιγμή που ξυπνουσα. Κ τώρα έχω αλλά νιώθω οτι δεν έχω τόσο πολύ και αγχώνομαι μέσ' τη μέρα μην πάθω κάτι . Έχω φουλ όρεξη για φαί κ τρώω φουλ κανονικά .

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα...μπορεί πραγματικά να μην έχετε τπτ σωματικό...αλλά το στρες σας κ οι κρίσεις πανικού να δημιουργούν την αίσθηση πως έχετε...κάντε ένα εγκεφαλογράφημα εκτός της μαγνητικής κ μιλήστε κ σε κάποιον για όλα αυτά που σας κάνουν να ανησυχείτε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας, είναι πολλές οι πληροφορίες σας και λίγο μπερδεμένες. Θα σας συνιστούσα να σας δει ένας ορθοπαιδικός και αν σας παραπέμψει για φυσικοθεραπεία τότε να έρθετε να κάνουμε και εμείς την κλινική αξιολόγηση και στην συνέχεια να σας βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
    Είμαστε στην διάθεση σας για ότι χρειαστείτε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Καλό θα ήταν να δείτε αν κάτι έχει γίνει στον αυχένα,αν υπάρχει πόνος στον αυχένα ή στο κεφάλι, ή ζαλάδα την ώρα που κινείτε τον αυχένα ή όταν αλλάζετε θέση στον αυχένα δηλαδή τότε ίσως πρέπει να σας δει ένας ορθοπαιδικός και αν κρίνει ότι πρέπει να βγάλετε μια μαγνητική στον αυχένα όμως!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ψυχίατρο ή νευρολογο.
    Δε σημαίνει ότι έχετε κάποια ψυχική νόσο, αλλά η διαχείριση των αγχωδων διαταραχων κ των κρίσεων πανικού γίνεται από ψυχίατρο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να γίνει έλεγχος του αυχένα σας.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη