• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Καλησπέρα σας.Εδω και δύο μήνες περίπου έχω ζάλη αστάθεια και ελαφρύ πόνο στον αυχένα(σαν πιάσιμο),Πήγα σε ωριλά,όλα καθαρά και με παρέπεμψε σε νευρολόγο και ορθοπεδικό.. Έχω και μουδιάσματα στα δάχτυλα των χεριών όταν κάνω μια κίνηση για αρκετή ώρα(αυτό με ταλαιπωρεί αρκετά χρόνια) Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι κάτι ανησυχητικό;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανόν να οφείλεται σε μυϊκό σπασμό και trigger points των μυών της άνω αυχενική σας μοίρας. Εάν τα μουδιάσματα είναι και στα δύο άνω άκρα, καλό θα ήταν να κάνετε μια μαγνητική αυχενικής μοίρας. Εφόσον όλα είναι καλά, το πρόβλημα σας αντιμετωπίζεται συντηρητικά πλήρως.

    Τσουρούφλη Ειρήνη

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Ναι μπορει να χρειαστει χειρουργειο,πηγαινετε σε ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεστε κάτι ανησυχητικό αλλά σίγουρα με τα συμπτώματα που έχετε θα ήταν σωστό να πάτε στους γιατρούς που σας συνέστησαν ώστε να έχετε διάγνωση για την περίπτωση σας και να μπορέσετε να κάνετε κάτι για αυτό.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Η ζάλη, η αστάθεια και το πιάσιμο στον αυχένα, καθώς και τα μουδιάσματα στα δάχτυλα των χεριών, μπορεί να οφείλονται σε πολλές πιθανές αιτίες, συμπεριλαμβανομένων νευρολογικών, ορθοπεδικών, ή και άλλων προβλημάτων υγείας. Πιθανότατα να υποφέρετε απο Αυχενικό σύνδρομο.

    Σας συνιστώ να προγραμματίσετε ένα ραντεβού με το νευρολόγο και τον ορθοπεδικό, όπως σας πρότεινε ο άλλος γιατρός σας. Εκείνοι μπορούν να κάνουν περαιτέρω εξετάσεις, να συζητήσουν τα συμπτώματά σας πιο λεπτομερώς και να κατανοήσουν καλύτερα την κατάστασή σας. Μην αφήνετε τα προβλήματα υγείας ανεξερεύνητα, καθώς οι έγκαιρες διαγνώσεις και θεραπείες είναι σημαντικές για τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας. Από τα συμπτώματα που μου λέτε ότι έχετε σαφώς χρειάζεται διερεύνηση με διάφορες εξετάσεις που θα σας γράψει ορθοπεδικός σας και εφόσον τα συμπτώματα αυτά επηρεάζουν την ποιότητα ζωής τότε σαφέστατα είναι όχι μόνο ανησυχητικά αλλά Χρειάζεται κανείς να απαλλαγεί από αυτά. Σε κάθε περίπτωση η αποκατάσταση δηλαδή η εξάλειψη των συμπτωμάτων νομίζω ότι είναι αυτο που με την φυσικοθεραπεια-χειροπρακτική πρέπει να στοχεύει. Επομένως στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω εκτίμηση.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, εφόσον έχετε συμπτώματα θα χρειαστεί να σας δούμε για την κλινική αξιολόγηση και στην συνέχεια να σας βοηθήσουμε να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • καλησπερα σασ πολλεσ φορεσ μυικοι σπασμοι στην αυχενικη μοιρα δεινουν σημαδια ζαλης και ασταθεια δεν θεωρω οτι ειναι ακτι ανησυχητικο θα το κρινει και ο ναυρολογοσ σασ αυτο αλλα σιγουρα θα σασ βοηθησει και η ολιστικη προσεγγιση τησ φυσικοθεραπειασ

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Μάλλον όχι κάτι που δε θα λυθεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή ή/και φυσικοθεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Το μούδιασμα υποδηλώνει μια προπτωση προφανώς στο αυχενικό μεσοσπονδυλιο διάστημα προφανώς είναι μια προχωρημένη αυχεναλγια που δεν θα περάσει χωρίς αποκατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, είναι πολύ πιθανόν να προέρχεται από τον αυχένα ή συνδυασμό πίεσης περιφερικών νεύρων.
    Συνιστάται καλή κλινική εξέταση από εξειδικευμένο ορθοπαιδικό μαζί με απεικονιστική μελέτη.
    Μετά μπορούμε να σας απαντήσουμε με σαφήνεια Κ πολυ πιθανόν να έχουμε θεραπεία με την κατάλληλη αγωγή.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Θα πρέπει να εξετασθείτε από Νευρολόγο, μόνο τότε θα λάβετε αξιόπιστη απάντηση.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα.ειναι καλό να δείτε έναν νευρολόγο πιθανών κάποια ρίζα πιέζεται...

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Μάλλον όχι αλλά καλό είναι να επισκεφθείτε ένα ειδικό φυσικοθεραπευτή στο manual therapy για τα συμπτώματα που αναφέρετε

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα