• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 30/09/2023

Καλησπέρα σας. Χθες κατά την τοποθέτηση μου σε ακτινολογική τράπέζα για τη λήψη ακτινογραφίας ισχίων, η τεχνικός με έβαλε σε οριζόντια ύπτια θέση. Το πίσω μέρος του κεφαλιου μου, ακουμπούσε στην κυρτή επιφάνεια ενός σκληρού μαξιλαριού, αλλά δεν ακουμπούσε ολόκληρος ο αυχένας μου. Η τεχνικός μετακίνησε ηλεκτρικά την ακτινολογική τράπεζα έμπροσθεν και τότε ένιωσα ένα ελαφρύ "κρακ" στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου. Οταν σηκώθηκα και περπάτησα, και αφού κάθισα σε καρέκλα ένιωσα σε μια κίνηση του αυχένα μου, σαν ηλεκτρικό ρεύμα απο δεξιά πλευρά. Στη συνέχεια ένιωσα για λίγο τα πέλματα των ποδιών μου ελαφρύ μούδιασμα. Σήμερα νιώθω τον αυχένα πιασμένο αριστερά, με ελαφρύ καύσο οταν ξαπλώσω στην δεξία πλευρά, και καποια περιοδικά μουδιάσματα στα χέρια. Στον αυχένα μου, έχω διαγνωστεί με δύο δισκοκοίλες χωρίς να έχω όμως ενοχλήσεις για 15 χρόνια. Πρέπει ν ανησυχώ για κάποια σοβαρή βλάβη στον αυχένα μου?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Αν τα συμπτώματα έχουν επιμείνει, ελπίζουμε να έχετε επισκεφθεί κάποιον ειδικό για να σας εξετάσει.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλημέρα. Βάσει των συμπτωμάτων που περιγράφετε, υπάρχει η δυνατότητα να επηρεάστηκε κάποιο νεύρο ή μυς στην περιοχή του αυχένα ή της άνω πλάτης σας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Το "κρακ" που ακούσατε θα μπορούσε να είναι απλά αέρας που απελευθερώνεται από τις αρθρώσεις, κάτι το οποίο συμβαίνει συχνά και δεν είναι συνήθως λόγος ανησυχίας. Ωστόσο, τα συμπτώματα που περιγράφετε αμέσως μετά και την επόμενη ημέρα, όπως η αίσθηση ηλεκτρικού ρεύματος, το μούδιασμα, ο πόνος, ή η αίσθηση καύσου, μπορούν να είναι σχετικά με πίεση σε έναν νεύρο ή με επιπλέον ένταση σε μια περιοχή που ήδη εμφανίζει κάποια αστάθεια ή φθορά, όπως οι δισκοκο... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, αν τα συμπτώματα συνεχίζουν να υπάρχουν θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε τον γιατρό σας να σας αξιολογήσει. Αν κρίνει ότι χρειάζεστε φυσικοθεραπεία, βρισκόμαστε στην διάθεση σας για να σας βοηθήσουμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλό είναι να μιλήσετε στον γιατρό σας...πιθανών να μην είναι κάτι ιδιαίτερο...αλλά για να αποφύγουμε τα χειρότερα που είναι μια μετατοπιση

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας!Με μια απλή αργή μετακίνηση κι εφόσον δεν πονέσατε εκείνη την ώρα δεν νομίζω ότι έχει γίνει κάποιος τραυματισμός από κει!
    Τα συμπτώματα σας βέβαια δείχνουν ότι κάτι ενοχλήθηκε στον αυχένα σας! Αν συνεχίζουν τότε πηγαίνετε σε έναν γιατρό και μετά σε φυσικοθεραπευτή!
    Οι δισκοκήλες μπορεί να μειώνονται σε μεγάλο βαθμό και για 'αυτό δεν ενοχλούν ,αλλά πιθανόν κάπως τώρα να ενοχλήθηκε.
    Τέλος αυτό που νιώσατε στα πόδια θα μπορούσε να είναι κι απ'την μέση!
    Περαστικά και καλή συνέχεια!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας η παρουσία των δίσκοκολών στην αυχενική μοίρα προφανώς είναι η αιτία ωπου μετά την μετακίνηση στο ηλεκτρικό κρεβάτι να πυροδοτήθηκε μια τέτοια συμπτωματολογία . Χρήζει αποκατάστασης για μη περαιτέρω επιδείνωση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΣΑΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΙΔΑΧΤΗΚΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • ΑΠΙΘΑΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.

    Εάν ήταν κάτι πολύ σοβαρό θα είχατε πολύ έντονη συμπτωματολογια. Παρ όλα αυτά φαίνεται ότι ενεργοποιηθηκε , λόγω κακής στάσης, κάποια από τα προβλήματα που ήδη υπήρχαν. Για να έχετε νευρολογική συμπτωματολογια (καυσαλγια, ρεύμα κτλ) φαίνεται ότι τραυματιστηκε ή πιέζεται κάποιο νευρο.
    Εάν δεν σας δει κάποιος για κλινική εκτίμηση δεν μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

    Ευχαριστώ για την ερώτηση σας.
    Στην διάθεση σας.

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα
    Σε καμία τον περιπτώσεων μην ανχωνεστε.
    Απλά έγινε μια στιγμιαία διάταση των αυχενικών σας μυων γιαυτο και νιώθεται πιασμένος

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Τα συμπτώματα σας δείχνουν συμπίεση του νερικού ιστου σε κάποιο σημείο (καποιο νευρο φαίνεται να πιέζεται). Απαιτείται αξιολόγηση απο Φυσικοθεραπευτή. Το κρακ που νοίωσατε ειναι ενδεχομένως κάποια άρθρωση που κινητοποιηθηκε.

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Το πιθανότερο αυτό το μικρό ατύχημα να ήταν αφορμή να εκδηλωθεί κάποιο πρόβλημα κ μάλλον όχι η αιτία.
    Αν υπάρχει γνωστό ιστορικό με δισκοκήλες, μάλλον θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος γιατρός για να διαπιστώσει αν πρόκειται απλά για μια θλάση των μυων ή αν έχουν εκδηλωθεί συμπτώματα από ερεθισμό των νεύρων που απ' τον αυχένα τροφοδοτούν τα χέρια κ τα πόδια σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος