• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 12/01/2024

Καλησπέρα σας οταν ξαπλωνω ανασκελα και ακουμπαει το κεφαλι στο μαξιλαρι με ενοχλει με ποναει λιγο και γυριζω πλαι τι να συμβαίνει αραγε παλιοτερα δεν υπηρχε

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Λογικά μπορεί να ξεκινάει κάποιο ελαφρύ αυχενικό σύνδρομο καλό είναι να το δείτε με εξετάσεις

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΠΛΑΓΙΑ,ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΑ,ΕΙΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα σας με μία μαγνητική ίσως να φανεί κάποια πίεση στο νωτιαίο μυελό κ να βγάζει πόνο στην περιφέρεια του αυχένα. Δεν αποκλείεται να υπάρχει και κήλη μεσωσπονδύλιου δίσκου. Φυσικά δεν μπορώ να πω εγώ αν δεν σας έχω εξετάσει αν έχετε κήλη στον αυχένα μπορώ να το πω φυσικά σε έναν ασθενή μετά αφού τον εξετάσω αλλά από εδώ δεν Μπορώ να κάνω διάγνωση.

    Καλαφάτης Δομίνικος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ρόδος

  • Θέλετε ελεγχο του αυχένα σας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Πολύ πιθανό να έχετε περιορισμό της κίνησης στην αρχή της θωρακικής σπονδυλικής στήλης, κάτι που βελτιώνεται εύκολα και γρήγορα. Χρειάζεται να το δει κάποιος φυσικοθεραπευτής εξειδικευμένος στο manual therapy και μπορεί να σας απαντήσει σε μια επίσκεψη

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, από την πιθανόν λάθος στάση του σώματος σας μπορεί να έχει δημιουργηθεί κάποιο μπλοκ ή κάποιος μυικός σπασμός και για αυτό έχετε τα συμπτώματα. Θα χρειαστεί να χαλαρώσουμε την περιοχή για να γίνει η αποκατάσταση και να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Kαλησπέρα σας! Χρειάζεται η λήψη ιστορικού και η κλινική εξέταση για να σας πει κάποιος;Πώς ξεκινήσε πχ αυτό , υπήρξε κάποιος τραυματισμός, κάποια έντονη ή διαφορετική άσκηση ή εργασία;; Έχετε συμπτώματα μέσα στην ημέρα πώς είναι η κίνηση σας; Φαίνεται ότι κάτι έχει ενοχληθεί στον αυχένα σας,αν δεν έχετε συμπτώματα μέσα στην ημέρα μάλλον δε. είναι κάτι σοβαρό.Καλη συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας προφανώς μπορεί μένει ναι μια επιδείνωση ευγενικού συνδρόμου

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η ενοχλητική αίσθηση και ο πόνος που αισθάνεστε όταν ξαπλώνετε και ακουμπάει το κεφάλι σας στο μαξιλάρι μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ένας πιθανός παράγοντας είναι η θέση της σπονδυλικής στήλης και του λαιμού.

    Ενδεχομένως, να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία και ένταση στους μύες.
    Συνιστώ να συμβουλευτείτε έναν ορθοπεδικό ή φυσικοθεραπευτή για μια αξιολόγηση. Ο ειδικός μπορεί να εξετάσει τη θέση της σπονδυλικής στήλης, την κίνηση των αρθρώσεων, και την κατάσταση των μυών σας για να εντοπίσει το πρόβλημα. Επίσης, θα σας παράσχει συμβουλές και θεραπεία που μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα αυτό.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Ενδεχομένως να έχουμε μια ήπια μορφή αυχεναλγίας. Ωστόσο, η σωστή στάση για τον ύπνο είναι στο πλάι. Αν επιμείνει ο πόνος στο κεφάλι, καλό θα ήταν να το ελέγξετε.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Δεν ακούγεται για κάτι ανησυχητικό, αλλάξτε μαξιλαρι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος