• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 21/07/2023

Καλησπέρα σας. Έπειτα από σχεδόν δύο μήνες με πονοκεφάλους ζαλάδες Αίσθημα πιέσεις στο κεφάλι αδυναμία και τα σχετικά Και διάφορες εξετάσεις οι οποίες ήτανε όλες αρνητικές είτε Αίματος είτε καρδιάς είτε ΩΡΛ είτε εγκεφάλου, Στην μαγνητική αυχένα βρέθηκε Ευθειασμός και στο επίπεδο Α4-Α5 Πλάγια δεξιά πρόπτωση δίσκου Και μικρά οστεόφυτα να προβάλλουν στο δεξί τμήμα. Στα υπόλοιπα επίπεδα δεν παρατηρείται Πιεστικό φαινόμενο ή γενικά κάποιο πρόβλημα όλα αναγράφει ότι είναι φυσιολογικά. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό ; Να ανησυχήσω; και ποια μπορεί να είναι η αντιμετώπιση του. Καθώς και αν τα συμπτώματα εφόσον όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις έχουν βγει αρνητικές προκύπτουν από εκεί .

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν και άλλοι ιστοί που μπορεί να έχουν επηρεαστεί οι οποίοι δεν φαίνονται με την μαγνητική, παρά μόνο με την ψηλάφηση του θεραπευτή. Μπορείτε να μας καλέσετε να κλείσετε ένα ραντεβού για κλινική αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν και στην συνέχεια θα μπορέσουμε να σας ενημερώσουμε αναλυτικά τι μπορεί να έχει επηρεαστεί από τον αυχένα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Χρειάζεστε αγωγή για την πλάγια πρόπτωση του δίσκου και τον ευθειασμό της ΑΜΣΣ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εφοσον έχετε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, μπορείτε να κλεισετε ενα ραντεβού ώστε να κάνουμε αξιολόγηση δια ζώσης κ να δούμε τι πρωτόκολλο μπορούμε να ακολουθήσουμε ώστε να βελτιώσουμε το πρόβλημα σας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Ναί τα συμπτώματά σας μάλλον είναι αποτέλεσμα των προβλημάτων του αυχένα. Χρειάζεται τόσο φαρμακευτική αγωγή όσο, στόν κατάλληλο χρόνο και φυσικοθεραπείες. Θεραπείες που θα επαναλαμβάνονται ανά έξι μήνες περίπου, στίς κατάλληλες εποχές

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας τα συμπτώματα μπορεί να εμφανίζονται από τον αυχένα σας ναι αλλά για να οριστεί το θεραπευτικό πλάνο χρειάζεται αξιολόγηση και μεθοδικότητα θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε !

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Ο ευθειασμος που συνοδεύεται από πρόπτωση δίσκου είναι ικανά να προκαλούν αυτά τα σύμπτωματα. Πρέπει να προσέχετε γενικώς τον αυχένα σας και να κάνετε συχνά φυσικοθεραπείες με HID LASER για να αιμάτωνετε η περιοχη. Αν θέλετε για περαιτέρω ενημέρωση κλείστε ένα ραντεβού για να τα δούμε από κοντά όλα.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, ο ευθειασμός πράγματι μπορεί να προκαλέσει τα παραπάνω που αναφέρατε και πολύ σωστά έχετε κάνει όλο το κύκλο των εξετάσεων για να γίνει η διάφορο διάγνωση. Αυτό που θα πρέπει να κάνετε είναι να απαλλαγείτε από τον ευθειασμο της αυχενικής μοίρας και τα συμπτώματα της με την βοήθεια ενος εξειδικευμένου φυσιοθεραπευτή. Χρειαζεται λοιπόν εξατομικευμένη χειροθεραπεία από εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφονται συναντώνται σε παθολογίες του αυχένα. Η αντιμετώπιση του πρέπει σε πρώτη φάση να είναι συντηρητική με φυσικοθεραπείες και ασκησιολόγιο και έτσι λογικά τα συμπτώματα αρχικά θα υποχωρήσουν και μετέπειτα θα εξαφανιστούν.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας! Ο ευθιασμός έχει να κάνει περισσότερο με τη στάση σας ίσως και με κληρονομικούς παράγοντες! Πλάγια πρόπτωση σημαίνει ότι είναι στην πιέζεται λίγο ο μεσοσπονδύλιος δίσκος και αρχίζει κάπως να κάνει σαν κήλη (είναι σε αρχικό στάδιο) σε αυτό το επίπεδο βέβαια δεν έχει άμεση σχέση με τον πονοκέφαλο ίσως τα οστεόφυτα να κάνουν τέτοιες ενοχλήσεις αλλά και απ'τους μυς της περιοχής! Αντιμετωπίζονται όλα αυτά με τεχνικές κινητοποίησης - τεχνικές χαλάρωσης των μυών και ειδικό ασκησιολόγιο -ενδεχομένως και αλλαγές στην στάση!
    Τέλος το πιθανότερο είναι ότι είναι από αυχένα εφόσον τα υπόλοιπα είναι οκ! Πρέπει να ελέγξετε και την κρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Η δεξιά πρόπτωση του δίσκου κ η στένωση του δεξιού τρήματος θα μπορούσαν να δικαιολογούν συμπτώματα όπως μούδιασμα κ αδυναμία στο χέρι ή/και πόνο στον αυχένα, ο ως η δισκοπάθεια ΔΕΝ προκαλεί ζάλη κ πονοκέφαλο.
    Ο ευθειασμος που περιγράφεται είναι μια κατάσταση τάσης στους μύες του αυχένα.
    Αν ο αυχένας μας είναι "πιασμένος" ή υποφέρουμε από διαταραχές ύπνου και παραπάνω stress, ενίοτε δημιουργείται ένα αίσθημα σφιξιματος στο κεφάλι ή/και ελαφριά ζάλη.
    Θα έλεγα να μην ανησυχείτε καθόλου για τον αυχένα κ αν μπορείτε ακολουθείτε λίγο γυμναστική , μαλαξη κ ξεκούραση για τον αυχένα καθώς επίσης προσπαθήστε να βελτιώσετε λίγο το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • αν από όλα τα αλλα:ωρλ,νευρολόγος,παθολόγο,οφθαλμίατρο είστε καλά τότε αντιφλεγμονωδη,φ/θ στον αυχενα,αποφυγή καταπόνησης αμσσ και 1 ώρα περπάτημα την ημέρα για ενδυναμωση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας εφόσον έχουν αποκλειστεί όλες οι πιθανότητες από τις παθολογικές εξετάσεις όπου έχετε υποβληθεί προφανώς είναι μια ένδειξη ότι τα πρόβληματα αυτά έχουν ρίζα στο μυοσκελετικό σμα κι ετσι πρέπει ν αντιμετωπιστούν , χρειάζεστε φυσικοθεραπευτικη αποκατάσταση κατά κύριο λόγο
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής