• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Καλησπέρα σας είναι φυσιολογικό όταν σηκώνεις και κατεβάζεις το κεφάλι σου να κάνει κρακ ο αυχένας πίσω η κάτι έχω;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Το βασικό είναι να δούμε από που προέρχεται αυτό το "κρακ". Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΕΦΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΡΝΕΙΣ ΠΛΑΓΙΑ,ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΑ,ΕΙΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Κάποιες φορές είναι φυσιολογικό...αν όμως με το κρακ έχετε κ πόνο η αισθάνεστε να μην ελενχετε το κεφάλι σας ..η ξαφνικό μούδιασμα στο σώμα να πατε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Είναι φυσιολογικό απελευθερώνεται αέρας από τις αρθρικές επιφάνειες

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, εάν σας προκαλεί συμπτώματα τότε θα πρέπει να δείτε γιατί γίνεται αυτό και πως μπορεί να αντιμετωπιστεί.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Εαν δε σας δημιουργεί κάποιο σύμπτωμα είναι πιθανώς φυσιολογικό για εσάς

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Δεν έχεις τίποτα. Εϊναι φυσιολογικό. Δεν προκύπτει κάποια βλάβη από αυτά τα κράκ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Αυτοί οι μικροί ήχοι κατά την κίνηση εφόσον ΔΕΝ προκαλούν πόνο (την ίδια στιγμή) θεωρούνται φυσιολογικοί!
    Μόνο αν συνοδεύονται από πόνο μπορεί να υπάρχει κάποια παθολογία και χρειάζεται διερεύνηση!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας.Δεν είναι το πιο αφύσικο. Αρκετοί άνθρωποι το αναφέρουν χωρίς να έχουν συμπτώματα και χωρίς να δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα. Σε άλλους εμφανίζονται συνοδά άλλων προβλημάτων

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Δεν είναι φυσιολογικό ,θα ήταν καλό να σας δει κάποιος (όρθοπ/κος,νευροχειρουργός)

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Οι ήχοι αν δε συνοδεύονται από πόνο είναι εντελώς άνευ σημασίας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ένδεχομένως να οφείλεται σε κάποια άρθρωση του αυχένα ή σε κάποιο τέντοντα. Εαν δεν έχετε συμπτώματα όπως πόνο, ζαλάδες και συμπτώματα στα χέρια, δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί. Αν υπάρχει παλαιότερο ατύχημα, ωστόσο ισως πρέπει να το εξετάσουμε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα! Το να ακούγεται ένας ήχος "κρακ" στον αυχένα κατά την κίνηση του κεφαλιού (σήκωμα ή κατέβασμα) μπορεί να είναι αρκετά κοινό και συχνά δεν είναι ενδεικτικό κάποιου σοβαρού προβλήματος. Αυτός ο ήχος μπορεί να οφείλεται στην κίνηση των αρθρώσεων, τενόντων, ή συνδέσμων στην περιοχή του αυχένα και είναι συνήθως ακίνδυνος.

    Ωστόσο, αν ο ήχος συνοδεύεται από πόνο, δυσκαμψία ή άλλα συμπτώματα, όπως μούδιασμα ή αδυναμία στα χέρια, τότε θα ήταν σοφό να συμβουλευτείς έναν ειδικό γιατρό. Ειδικά αν αυτά τα συμπτώματα είναι νέα ή επιδεινώνονται, μια επίσκεψη σε έναν ορθοπεδικό ή έναν φυσιοθεραπευτή μπορεί να βοηθήσει στη διάγνω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό....Αυτό που ακούτε είναι τις μυϊκες ίνες που ξεπιανονται....

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή