• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Καλησπέρα, πριν 1 μήνα έπαθα ψύξη ανάμεσα στις ωμοπλάτες και μόλις τελείωσε η ψύξη, δλδ σε 5-7 ημέρες, ξαναεπαθα ψύξη στο ίδιο σημείο.. Ήταν από την πρώτη φορά τόσο δύσκολο, που για να σηκωθώ από το κρεβάτι, έπρεπε με το χέρι μου να σηκώσω το κεφάλι μου. Με πονούσε από την δεξιά πλευρά του κεφαλιού μου, από την αμυγδαλη, αυτί, δακριζε το μάτι μου και ανέβαινε μέχρι το μέγιστο ύψος του κεφαλιού μου, αλλά από τα δεξιά. Βούλωνε και ξεβουλωνε το αυτί μου επίσης. Τώρα που είμαι λίγο καλύτερα, μου έχει μείνει μια μικρή εμβοή, που δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο ένα ή και στα δύο αυτιά, καθώς και μια πίεση που έρχεται και φεύγει μέσα σε σχεδόν όλο το κεφάλι που μου προκαλεί πονοκέφαλο. Είμαι 37 ετών και γενικά υγιής. Έχω διαγνωστεί με κηλη μεσοσπονδυλειου δίσκου στην μέση όπου έχω χρόνιο θέμα και τώρα υποψιάζομαι ότι αποκτώ και αυχενικό που τα κάνει αυτά. Πέρασα από Χειρουργό Οδοντίατρο, για την περίπτωση των δοντιών, μου είπε ότι δεν οφείλονται τα δόντια για τους πόνους στο κεφάλι και με έστειλε σε Ωρλα. Πήγα στον Ωρλα, μου είπε ότι αυτιά και μύτες είναι καλά, και ότι αφού έχω πάει σε Οδοντίατρο, μάλλον χρειάζομαι νευρολόγο. Θέλω γενικά την γνώμη σας γιατί πλέον δεν ξέρω αν είναι ένα το πρόβλημα ή παραπάνω, καθως και εάν πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε ορθοπεδικό πριν πάω σε νευρολόγο. Σημειωτέον, ότι τους τελευταίους 8 μήνες έμενα σε ένα σπίτι που είχε πηγάδι από κάτω και κοιμόμουν σε πολύ υγρασία.. Ευτυχώς δεν μένω πλέον εκεί, αλλά μου έριξε γενικά την υγεία μου η διαμονή μου εκεί. Ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Το πιθανότερο είναι οτι δεν ήταν απλά ψύξη για αυτό επανήλθε αν ο πόνος πάντως ήταν μονόπλευρος ,τους πιθανότατα δεν είναι κήλη θα μπορούσε κάποιος μικροτραυματισμος μυικός ή σε άρθρωση (πχ στις όπισθιες πλαγιές αρθρώσεις των facet) πηγαίνετε σε έναν ορθοπαιδικό να σας δει και προσπαθηστε να σας γράψει κάποιες φυσικοθεραπείες και θα επανέλθει!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας, αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο μετά τις 12/05

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Θα σας πρότεινα να σας υποβάλω σε μια μέθοδο όπως η δια χειρός νεύρο θεραπεία ωπου θα κατανοήσουμε και θα αξιολογήσουμε τα πιθανά αιτία και θα διαδοροδιαγνωσουμε τα κλαδιά του τρίδυμου και όχι μόνο ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να βρείτε ένα φυσικοθεραπευτή ειδικευμένο και πιστοποιημένο στο manual therapy για να πάρει το ιστορικό σας και να κάνει κλινική εξέταση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Θα έλεγα ότι το πιο σωστό θα ήταν όντως να δείτε νευρολογο μήπως πρόκειται για κάποια ημικρανία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θέλετε έλεγχο του αυχενα με μαγνητικη και ορθοπαιδικη εκτιμηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης