• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 05/01/2024

Καλησπέρα και από μένα , πριν 3 μήνες είχα ένα ατύχημα στη δουλειά από την οποία προέκυψε τραυματισμός whiplash . Ακολούθησα την αγωγή με norgesic και φυσικοθεραπείες καθώς και έκανα μαγνητική η οποία έδειξε στον α5-α6 εκφύλιση του μεσοσπονδύλιου δίσκου και ήπια πίεση στο μηνιγγικο , α4-α5 τα ίδια μαζι με μια ήπια πλάγια στένωση και στον α3-α4 τα ίδια με τον α5-α6, συμπτώματα που όπως μου είπε ο ορθοπεδικός μάλλον προϋπήρχαν στο σώμα μου. Επειδή από όταν έγινε το ατύχημα η ψυχολογία μου ήταν πεσμένη είχα μερικές κρίσεις πανικού και επειδή μου έχει προκαλέσει αίσθημα παλμών πήγα σε καρδιολόγο και πνευμονολογο προκειμένου να διώξω από το μυαλό μου τα χειρότερα και οι εξετάσεις μου ήταν άριστες . Τώρα το ζήτημα είναι ότι επειδή αγχώθηκα αρκετά δεν έκανα τις ασκήσεις του φυσικοθεραπευτή και νιώθω πόνο (το πήρα το μάθημα μου και τις κάνω πλέον ) , αλλά έχω και κάτι σα καρούμπαλο στη περιοχή που βρίσκεται το ινιακό οστό . Το ανέφερα στον ορθοπεδικό-νευρολογο και μου έκανε εξέταση για να με τσεκαρει νευρολογικά και μου είπε πως είμαι άριστος αλλά και χειροπρακτικα στο σημείο όπου μου είπε πως είναι πρόσφυση μυών , παρόλα αυτά εμένα αυτό το καρούμπαλο θα πω πως με ανησυχεί . Επίσης και οι σπασμοί που νιώθω πίσω από το αυτί , εάν και αυτοί καταλαβαίνω ότι ήταν λόγο του ότι δεν έκανα φυσικοθεραπεία όπως έπρεπε όπως είπα πιο πάνω και πλέον με τις ασκήσεις έχω αρχίσει να βλέπω αλλαγή στο θέμα των πόνων όπως και στη διάθεσή μου από όταν απέκλεισα τα χειρότερα , απλά σε αυτό θα ήθελα να ξέρω περίπου πότε μπορεί να αρχίσω να βλέπω διάφορα και να επιστρέψω στον αρκετά δραστήριο εαυτό μου . Για τα τυπικά είμαι 1.72 και 65 κιλά , ευχαριστώ για την υπομονή στο διάβασμα .

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    εφόσον έχετε επιστρέψει στο πρόγραμμα σας και έχετε ήδη δει βελτίωση, θα πρέπει να κάνετε υπομονή. Δεν υπάρχει σαφές χρονοδιάγραμμα δυστυχώς οπότε θα πρέπει να εμπιστευτείτε αυτό που λειτουργεί ήδη και να το συνεχίσετε.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, εφόσον κάνατε έλεγχο σε όλους τους γιατρούς και είναι καλές οι εξετάσεις σας δεν χρειάζεται να αγχώνεστε για κάτι. Πολύ πιθανόν από την μυική αδυναμία στην περιοχή και από τον τραυματισμό σας να έχει δημιουργηθεί κάποιος μυικός σπασμός δεν θα χρειαστεί φυσικοθεραπευτική παρέμβαση για να μειωθούν τα συμπτώματα σας. Μπορείτε να έρθετε να κάνουμε μια κλινική αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν και στην συνέχει να σας ενημερώσουμε πως μπορούμε να σας βοηθήσουμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσετε με τον φυσικοθεραπευτή σας, εξαρτάται από διάφορα πράγμα,πάντως εφόσον αισθάνεστε καλύτερα με τις ασκησουλες θα πρέπει να τις προοδευσετε σταδιακά και λογικά σε 1-2 μήνες θα επανέλθει σε μεγάλο βαθμό η λειτουργικότητα σας!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας, αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε εξιδικευμένη άσκηση και εξειδικευμένη ορθοπεδική μάλαξη για να βελτιωθούν τα συμπτώματα

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Χρειάζεται εν με δυο μήνες φυσικοθεραπεία η φλεγμονή στο επίπεδο ΔΟΥ ινιακού έχει προκαλέσει αυτή τη βραχυνση στη άνω αυχενική μοίρα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα έλεγα ότι δε χρειάζεται να ανησυχείτε.
    Έχετε ελέγξει τον αυχένα κ με απεικονιστικές εξετάσεις.
    Προφανώς αυτό που ψηλαφατε είναι κάποιοι μυϊκοί σπασμοί.
    Όχι στρες , άσκηση, ζεστη και υπομονη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα. Βασικά αυτός ο είδος τραυματισμού που γίνεται στην ευχενική μοίρα είναι λίγο μακροχρόνιος και μπορεί να μας ταλαιπωρήσει. Είμαι σίγουρη ότι μπορεί να μην το αισθάνεστε αλλά να προκαλείτε πίεση στην αυχενική μοίρα με σφίξιμο λόγω διακόμα δεν είσαστε έτοιμος στο ψυχολογικό κομμάτι. Με λίγη υπομονή άσκηση και η μαλάξεις ώστε να χαλαρώσει λιγάκι το σημείο αυτό θεωρώ ότι λείαν σύντομος θα επιστρέψετε σε όλα. Ο χρόνος επιστροφής έχει να κάνει σίγουρα με τη φυσική κατάσταση του ασθενή σίγουρα με το τι αποκατάσταση κάνει και σίγουρα με το πόσο καλή είναι η ψυχική του διάθεση ώστε να μην σκέφτεται ότι συνέχεια κάποτε πόναγε ενώ τώρα μπορείς... Διάβασε περισσότερα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Εαν νοιώθετε καλά συνεχίστε τη φυσικοθεραπεία

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα