• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 25/02/2024

Καλησπερα , έχω δισκοκηλες στο α5 α6 α7 και ευθειασμο. Όλη η αριστερη μεριά του αυχένα πιασμένη , τραπεζοειδής το ίδιο , ωμοπλάτη ώμος. Νιώθω όλη την αριστερη μεριά αδύναμη χωρίς ελευθερία κινήσεων το αριστερο χέρι κουράζεται εύκολα. Επίσης όταν στρίβω το κεφάλι δεξιά στην αριστερη μεριά του κρανίου από πίσω νιώθω ένα σαν ρεύμα να περνάει και κάποιες φορές έχω και ημικρανία που ξεκινάει από την πίσω μεριά του αυχένα. Είναι όλα αυτά λόγω του αυχένα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι έχετε κάνει κλινικό και απεικονιστικό έλεγχο με κάποια ευρήματα να έχουν πιστοποιηθεί. Σίγουρα τα ευρήματα αυτά του αυχένα, δικαιολογούν πολλά από τα συμπτώματα που περιγράφετε, θεωρώ ότι έχετε κάνει μία επαφή και με τον γιατρό σας, οπότε είμαστε στην διάθεσή σας να κλείσετε όποτε θέλετε ένα ραντεβού να το δούμε κι από κοντά και να σας βοηθήσουμε. Ευχαριστώ πολύ.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας, ναι είναι πιθανόν να ευθύνεται ο αυχένας σας για τα συμπτώματα που έχετε. Θα πρέπει να γίνουν φυσικοθεραπείες για να μειωθεί ο πόνος σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Ναί έχουν απόλυτη σχέση με την κατάσταση του αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Ναι φυσικά μπορεί να είναι από τον αυχένα! Με μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση μπορεί να σχεδιαστεί ένα πρόγραμμα αποκατάστασης στα μέτρα σας ώστε να επανέλθετε στην φυσιολογική σας κατάσταση!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας προφανώς είναι μια αυχενική δίσκο κήλη μα ανά φερόμενα συμπτώματα και είναι κυρίως λόγω του αυχένα χρήζει φυσικοθεραπείας

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ο ευθειασμός δεν είνα πάθηση ούτε αποτελεί στόχο θεραπείας. Το πιθανότερο είναι οτι έχει περιοριστεί η κίνηση σε κάποια ή κάποιες απο τις αρθρώσεις του αυχένα σας , οπότε πρέπει να γίνει κλινική εξέταση για να εντοπίσει κανείς σε ποιά άρθρωση υπάρχει ο περιορισμός και να αποκαταστήσει την κίνηση με ειδικές τεχνικές που γίνονται με τα χέρια

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας
    Φυσικά και είναι συμπτώματα του αυχένα που με φυσικοθεραπείες μπορούν να υποχωρησουν αισθητά.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Θα μπορούσε να είναι απ' τον αυχένα , ναι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα....ναι θα σας πρότεινα να δείτε έναν νευροχειρουργό

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Από τη στιγμή που έχεις κήλες στον αυχένα πρέπει να κάνεις αποσυμπίεση των δίσκων για να μπορέσουν να υποχωρήσουν μηχανικά οι κηλες στον αυχένα και να αίματωθουν
    και να οξυγονωθούν οι δίσκοι.. Η αποσυμπίεση γίνεται με τα μηχανήματα αποσυμπίεσης όπως το drx9000 με επέκταση στον αυχένα

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος