• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 31/07/2023

Καλησπέρα. Είναι περίπου ένα δίμηνο που μετά από έντονη σωματική καταπόνηση κάποιων ημερών παρουσιάστηκε πόνος στον δεξί καρπό,μούδιασμα στα δάχτυλα κ εντέλει πόνος από τα δάχτυλα μέχρι τον αυχένα,που τον αισθάνομαι πλέον καθημερινα. Έκανα τις εξετάσεις που μου σύστησε ο ορθοπεδικός κ έχω αυχενική δισκοπαθεια. Μου εδωσε αντιφλεγμονώδη. Τώρα τα σταμάτησα. Κ το ερώτημα μου είναι από εδώ κ πέρα τι να κάνω για να απαλύνω τις ενοχλήσεις που νιώθω; Δυστυχώς ο γιατρός που επισκέφτηκα δεν ήταν καθόλου αναλυτικός οπότε έμεινα με την ιδέα ότι έτσι θα είμαι από εδώ κ πέρα.ισχυει; Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Να σημειώσω επίσης ότι προ 5μηνου προηγήθηκε η εμφάνιση ιλίγγου για πρώτη φορά. Ευχαριστω

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, συνηθισμένο φαινόμενο και αυτο με τον αυχενα σας αλλα και ο ασθενης να μένει με ερωτησεις αναπάντητες.
    Λοιπον, σε τετοιες περιπτωσεις η φυσικοθεραπεία έχει ως σκοπο να φέρει την κατασταση του σώματος στην ουδέτερη κατασταση (ανατομική- φυσιολογική) και σε αυτη την περιπτωση λόγω του προβληματος σας, έχουν δημιουργηθει καποιες φλεγμονες (ειναι οι αντιδράσεις του οργανισμού μας στην καταπολέμιση ενος τραυματος π.χ. απο μια πληγή που είναι ευκολη η αυτοματη επούλωση μεχρι εναν τραυματισμού πιο σοβαρού οπου θα χρειαστεί ο ασθενης π.χ. ράμματα αμα η πληγη δν μπροει να κλήσει μόνη της), φλεγμονές τύπου μυϊκοι σπασμοί (δρουν ως ά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαφάτης Δομίνικος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ρόδος

  • Καλησπέρα σας, η ύπαρξη κήλης μεσοσπονδύλιου δίσκου δεν σημαίνει απαραίτητα πόνο και μούδιασμα εφ' όρου ζωής. Αν θέλετε κανονίζουμε μια αξιολόγηση ώστε να σας εξηγήσουμε τι συμβαίνει.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Πιθανών έχετε κάποιο αυχενοβραχιονιο σύνδρομο είναι καλό να δείτε έναν φυσικοθεραπευτή κ να σας συμβουλεύσει για το τι μπορείτε να κανετε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Πρέπει να σας εξετάσω αγαπητέ μου για να σας γίνει πλήρης έλεγχος. Η θέση του συναδέλφου δεν είναι επιτρεπτή. Δεν μπορώ να εντοπίσω από πού προέρχονται οι ενοχλήσεις σας αν δεν σας εξετάσω, αλλά νομίζω ότι η κατάστασή σας μπορεί να ιαθεί πλήρως. Σας περιμένω στο ιατρείο ευχαρίστως.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! όπως το περιγράφετε υπάρχει κάποια πίεση στο νεύρο στον αυχένα μάλλον.Λόγω πίεσης στον δίσκο,λόγω πίεσης - ερεθισμού στους μυς γύρω από το νεύρο ή κάποιας πίεσης - τραυματισμού σε άλλο σημείο όπου περνάει το νεύρο,μυς,,τένοντες κλπ
    Μέσα από αναλυτικό ιστορικό,κάποιες ειδικές κινήσεις στην εξέταση και των εξετάσεων φαίνεται αυτό.
    Δεν θα μείνει έτσι όχι θα πρέπει να σας εξηγήσουν τι είναι ,τι μπορείτε να κάνετε,τι να προσέχετε κλπ.
    Σε πρώτη φάση εφ'όσον ο γιατρός δεν βοήθησε προσπάθηστε να αναλύσετε σε τι κινήσεις ή θέσεις πονάτε ,αν υπάρχει κάποια κίνηση ή θέση ή δραστηριότητα που να ανακουφίζει έστω και για λίγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αυχενικής δισκοπάθειας αν τα συμπτώματα υποχωρήσουν σημαντικά με τα φάρμακα σύντομα, θα επέλθει βελτίωση ή κ πλήρης λύση των συμπτωμάτων, συνήθως όμως όχι πολύ γρήγορα. Θα γίνετε καλά δηλαδή σιγά σιγά. Υπάρχει όμως κίνδυνος να επαναληφθεί κάποιο παρόμοιο επεισόδιο χωρίς να μπορούμε να προβλέψουμε πότε. Για να το αποφύγετε χρειάζεται κυρίως άσκηση κ ενδεχόμενα φυσικοθεραπεία κ προσοχή σε δραστηριότητες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα μου περιγράφετε μια περίπτωση αυχενικής προπτωσης σε κάποιο Μεσοσπονδυλιο διάστημα , μην συνεχίζετε με αντιφλεγμονώδη θα έπρεπε ο γιατρός σας να σας συστήσει φυσικοθεραπείες , αν δεν γίνουν θα επιδηνωθει η κατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα σας, μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπείες και να μειωθούν ή να εξαλειφθούν τα συμπτώματα. Κλείστε εαντεβου ώστε να δούμε αναλυτικά το πρόβλημα σας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Καλησπέρα σας,
    θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να κάνετε μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας ώστε να μειωθούν ή ακόμα και να εξαφανιστούν τα συμπτώματα και στη συνέχεια να ξεκινήσετε πολύ προσεκτικά, στοχευμένη γυμναστική ώστε να κρατήσετε την παθολογία σας όσο είναι δυνατόν ασυμπτωματική.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα; Από την στιγμή που δεν έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα το επόμενο βήμα ειναι να κάνετε φυσικοθεραπείες για την αποκατάσταση του νεύρου που σας δίνει το άλγος και τα μούδιασματα. Σίγουρα μια συνδυαστική θεραπεία με HID LASER και θεραπεία TECAR θα σας βοηθούσε σημαντικά. Το επόμενο βήμα είναι να κάνετε ήπια γυμναστική όπως πιλάτες η γιόγκα με εξειδικευμένους όμως στην αποκατάσταση

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • αντιφλεγμονώδη,φυσιοθεραπείες,αποφυγή καταπόνησης αυχένα και ασκήσεις ενδυνάμωσης αυχένα σε περίληψη.Θα έλεγα ότι πρέπει να βρείτε ορθοπαιδικό που να επικοινωνείτε γιατί η πάθηση ήρθε για να μείνει...δεν είναι γρίππη για να ιαθείτε σε 5 ημέρες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας και περαστικά θα ήταν βοηθητικό να κάνατε κάποιες φυσικοθεραπείες για το αυχενοβραχιονιο κομμάτι με μια πιο ολιστική προσέγγιση όπως επίσης και ένα πρόγραμμα θεραπευτικής άσκησης !! Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλημέρα σας. Η συνήθεις θεραπεία είναι τουλάχιστον για ένα μήνα, ίσως και δύο και περιλαμβάνει πολλές επιμέρους θεραπείες για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η θεραπεία είναι δυναμική, δηλαδή αλλάζει ανάλογα με την ανταπόκριση του οργανισμού του ασθενούς. Όλα αυτά πρέπει να τα παρακολουθεί ο θεράπων ιατρός και να πράττει τα δέοντα. Πρέπει να συνεχίζεται την θεραπεία γιατί πολλά μπορούν να γίνουν για να έχετε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος