• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Καλησπέρα. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο έχω έντονο πόνο στην αριστερή πλευρα του αυχένα που χτυπάει πολύ έντονα στον ώμο. Θα μπορούσα να περιγράψω τον πονο σαν σφίξιμο με τανάλια… δεν έχω αλλά συμπτώματα, ούτε μούδιασμα τα ούτε ζαλάδα κλπ. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο πονος ξεκινάει ΠΑΝΤΑ 5-6 ημέρες πριν την έναρξη της περιόδου μου και σταματάει μαχαίρι μόλις μου έρθει περίοδος. Μετά είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Μπορεί να υπαρχει κάποιος σχέση; Είμαι 50 ετών και μέχρι στιγμής οι ορμονικές εξετάσεις που έκανα είναι καλές. Ευχαριστω

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι πολλές φορές λόγο των ορμονών πριν την περίοδο πριζομαδτε οπότε πιέζεται κ όλο το σώμα μας....είναι συχνό φαινόμενο να έχουν γυναίκες μυϊκούς πόνους έντονους πριν την περίοδο κ μετά να κόβεται μαχαιρι

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας, ίσως έχουν δημιουργηθεί μυικοί σπασμοί και για αυτό έχετε αυτά τα συμπτώματα. Θα πρέπει να σας δούμε για να γίνει η κλινική αξιολόγηση και να σας βοηθήσουμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σε
    Σίγουρα θα έχετε κάποιο ευθειασμο στον αυχένα καλό θα ήταν να κάνε ρε κάποιες εξετάσεις σε ένα ορθοπαιδικό
    Όσο για αυτό που έχετε παρατηρήσει είναι πολύ πιθανό να σχετίζετε - έχουν γίνει διάφορες έρευνες που είναι αναρτημένες στο papmed - που λένε ότι εμφανίζονται διάφοροι νεύρο σωματικόι πόνοι πριν και κατά την διάρκεια τις περιόδου

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • θα ήθελα να κάνετε εναν έλεγχο με μαγνητική στον αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Πιθανόν να έχει να κάνει με την"αναστάτωση" των ορμονών σας!Αν το υπόλοιπο διάστημα δεν έχετε καθόλου συμπτώματα,δεν χρειάζεται να ανησυχείτε ιδιαίτερα θέλει όμως μια διαχείριση τις ημέρες που πονάτε και μια διερεύνηση ίσως θυροειδή κλπ.
    Αν έχετε κάποια συμπτώματα, ενδεχομένως πιο ήπια (πόνος, μούδιασματα ή ενοχλήσεις σε αυχένα πλάτη ή και στα χέρια) και εκτός των ημερών σας ,τότε μάλλον καλό είναι να διερευνηθεί ο αυχένας σας!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Για να το παρατηρείτε τόσο συγκεκριμένα το πιθανότερο είναι να σχετίζεται με τον κύκλο , ακόμα κ αν αυτό δεν αποδεικνύεται εργαστηριακά.
    Αρχικά βέβαια θα ήταν σωστό να αποκλειστεί κάποια βλάβη του αυχένα κ των νευρικών ριζών, οπότε μιλήστε με κάποιο ορθοπαιδικό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα , πιθανόν συνδυάζεται με ορμονικές αλλαγές, είναι καλό τις μέρες που έχετε τα συμπτώματα να δείτε ειδικό ορθοπαιδικό.
    Πιθανόν με την κλινική εξέταση ιστορικό να καταλήξετε σε θεραπεία.
    Γίνονται κάποιοι τοπικοί αποκλεισμοί και διηθησεις με πολύ καλά διαγνωστικά και θεραπευτικά αποτελέσματα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας προφανώς είναι μια αυχενική προπτωση με αναφερόμενο πόνο στην ωμοπλάτη
    Είναι μια χρόνια κατάσταση ; Σας έχουν παραπέμψει για φυσικοθεραπείες ; Άμεσα χρειάζεστε αποκατάσταση για τη διαχείριση του πόνου

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σύστηνα θεραπευτική μάλαξη μόλις εμφανίζεται το σύμπτωμα, ή λιγο νωρίτερα εφ όσον λέτε οτι ξέρετε πότε θα εμφανιστεί. Πιστεύω θα βοηθήσει από την πρώτη φορά

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει πιθανότητα η ενόχληση αυτή να μη σχετίζεται με την περίοδο, ή όταν έχετε περίοδο να αυξάνεται η ένταση της ενόχλησης που πιθανώς ήδη υπάρχει. Χρειάζονται και άλλες πληροφορίες για το ιστορικό σας αλλά και μια καλή κλινική εξέταση για να βγει μια σωστή κλινική διάγνωση. Για παράδειγμα, εαν ο πόνος σας αυξάνεται όταν στρίβετε το κεφάλι σας προς τα αριστερά τότε μάλλον ο πόνος είναι απο κάποια απο τις μικρές αρθρώσεις του αυχένα και όχι απο την περίοδο, ή μπορεί να συνυπάρχουν και οι δυο μηχανισμοί

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα