• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 11/12/2023

Καλησπέρα εδώ και ενάμιση χρόνο ταλαιπωρούμαι από ζαλαδες όπου προέρχονται από τον αυχένα.Εχω κάνει φυσικοθεραπειες όπου έγινα χειρότερα,μόνο ο βελονισμος με βοηθησε αρκετά ώστε να μπορώ να εργαστώ,πάντα με πιάνει ζάλη στο περπάτημα ή όταν σηκώσω βάρη.Δεν μπορώ να γυμναστώ πλέον διότι ζαλίζομαι όπως επίσης ούτε να ασχοληθώ με κάτι το οποίο περιέχει τρέξιμο.Η μαγνιτικη έδειξε ευθειασμό και δύο ελαφριές δισκοκύλες.εζω περάσει από καρδιολογους ωρλ και οι εξετάσεις μου είναι άριστες.Αυτα.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Από τη στιγμή που όλες οι εξετάσεις σας είναι "καθαρές", η φυσικοθεραπεία και το σωστό πρωτόκολλο αποκατάστασης είναι ο δρόμος για τη λύση του προβλήματός σας. Απλά πρέπει να επιλέξετε τον κατάλληλο, για εσάς, συνάδελφο. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Δεν γνωρίζω τι φυσικοθεραπευτική προσέγγιση σάς έγινε. Αν δεν εφαρμόστηκε η μέθοδος Mckenzie ίσως αυτή μπορεί να βοηθήσει

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Δεν είναι απολύτως βέβαιο ότι η ζάλη είναι από τον αυχένα, κ σίγουρα δεν ευθύνονται οι δισκοκήλες.
    Δείτε ίσως κάποιο νευρολογο, είτε επαναλάβετε βελονισμό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Η ζαλάδα αν προέρχεται από τον αυχένα σας έχει να κάνει με την άνω αυχενική μοίρα τους πρώτους δλδ 3 ή 4 αυχενικούς σπονδύλους ,όπου ει άι πιο σπάνια η δισκοπάθεια (θα μπορούσε να συμβεί βέβαια). Συνήθως έχει να κάνει με δυσλειτουργία ή υπερχρέωση στις αρθρώσεις των πρώτων αυχενικών σπονδύλων ή υπερβολική φόρτιση στους μυς του αυχένα , επίσης μπορεί να έχει να κάνει και με την κροταφογναθική άρθρωση (άρθρωση μεταξύ κροτάφων+άνω γνάθου με την κατω γνάθο). Ο βελονισμός σε κάποιες περιπτώσεις σαν και αυτήν βοηθάει αλλά πιθανόν να χρειάζεται να κάνετε κάτι που να λύνει την αιτία του προβλήματοα να κάνετε κάποιο ασκησιολόγιο το οποί... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας ο βελονισμός και η ολιστική ιατρική είναι ένας τρόπος αποθεραπείας συμφωνώ , η σωστή αξιολόγηση από τον φυσικοθεραπευτή μπορεί να δώσει μια καλή πρόγνωση και εφαρμογή κατάλληλου πρωτοκόλλου . Πολλοί παράγοντες μπορεί να εμπλέκονται στη παθολογία του αυχένα
    Η μαγνητική πάντα μπορεί να μην εκφράζει την πραγματικότητα της Πάθο φυσιολογίας
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Δοκιμαστε το απλο περπατημα 54 χιλιομετρα την ημερα με αθλητικό παπούτσι σε ασφαλτο ή πλακάκι..οχι χωματόδρομο.Αποτελεσματα σε 4-6 μηνες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εάν βοηθάει ο βελονισμός συνεχίστε τον θεωρωαν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα σύντομα θα κάνετε τα παντα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Ο ευθειασμός δεν είναι πάθηση. Είναι απαραίτητο να γίνει μια σωστή κλινική εξέταση για να εντοπιστεί ο μηχανισμός του προβλήματός σας διότι αυτά που αναφέρετε δεν είναι αρκετά για να βγει σωστό συμπέρασμα. Επίσης τί φυσικοθεραπειες κάνατε και χειροτερεύσατε; Στη διάθεσή σας όποτε και αν χρειαστείτε κάτι.

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα