• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 07/11/2023

Καλημερα σας,εδώ και ένα οκτάμηνο περίπου ξεκινησα να έχω ενοχλήσεις κάτι μεταξύ σαν να με χτυπάει ρεύμα και έντονου βάρους οι οποιες ξεκινήουν από το μέσο της πλάτης περίπου και καταλήγουν μέχρι και κατω από τον αγκώνα,και στα δυο χερια,στην αρχη κρατούσαν δευτερόλεπτα και ήταν σποραδικά,τους τελευταίους μηνες είναι πιο συχνα και καποιες φορες κρατούσαν περισσότερη ώρα με αποτελεσμα πριν δυο εβδομάδες έπειτα από άρση βάρους να χασω προσωρινα για καποιες ωρες τη δυναμη του δεξιου χεριού σε κάμψη και απαγωγή ,ο παθολογος μου σύστησε μαγνητικά η η οποία έδειξε προβολή στον Α2,Α3 και στους υπόλοιπους σπονδύλους μέχρι και τον Α6,Α7κυκλοτερή απόπλατυνση του ινώδους δακτυλίου με πίεση του νωτιαίου σάκου,οστεοφυτα και μείωση του μεσοσπονδύλιου διαστήματος στο Α5,Α6,ποσο σοβαρο είναι και αν υπάρχει αποφυγή χειρουργειου

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν αρκεί η διάγνωση της μαγνητικής. Θα συνιστούσα και μια κλινική αξιολόγηση.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Δεν εξετάζει ούθτε θεραπεύει κανείς μαγνητικές, αλλά τους ανθρώπους. Συνεπώς, μην περιμένετε αξιόπιστη διάγνωση μόνο απο την ανάγνωση των μαγνητικών αλλά μόνο εαν κάποιος σας εξετάσειλεπτομερώς αφού έχει πάρει το ιστορικό σας

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σαςΤο χειρουργείο είναι το τελευταίο που θα σκεφτείτε. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση με την ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie. Μέσω του ιστορικού και των κινητικών δοκιμασιών θα μπορέσουμε να δούμε τι σάς βοηθά , τι πρέπει να αποφεύγετε και τι ασκήσεις ή στάσεις θα σάς βοηθήσουν

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Συνήθως τέτοιες περιπτώσεις τις βλέπουν νευροχειρουργοί. Εναλλακτικά χειρουργός ορθοπεδικός σπονδυλικής στήλης. Ιδανικά και οι δύο και να συνεργάζονται ώστε να υπάρξει διαφοροδιάγνωση. Αυτοί είναι οι αρμόδιοι για να σας πει αν η βέλτιστη λύση είναι πρώτα η συντηρητική αντιμετώπιση ή χειρουργική προσέγγιση.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να πάρετε γνώμη τόσο από νευροχειρουργό και συγχρόνως απέναντι φυσικοθεραπευτή σπονδυλικής στήλης που θα μπορέσει να σας βοηθήσει και να αποκατασταθειτε το συντομότερο!

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.Η σοβαρότητα της κατάστασης κρίνεται από την ένταση,τη συχνότητα και τη διάρκεια των συμπτωμάτων.Η ανάγκη προσφυγής στη χειρουργική αντιμετώπιση κρίνεται από τη μη ανταπόκριση των συμπτωμάτων στη συντηρητική αντιμετώπιση. Σε κάθε περίπτωση υπάρχει μία ελάχιστα επεμβατική μέθοδος, η δισκοπλαστική, η οποία έχει εξαιρετικά αποτελέσματα σε περιπτώσεις όπως η δική σας.
    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας υπάρχει εκτενή παθολογία στην αυχενική σας μοίρα . Ναι όταν τα συμπτώματα αναφέρονται προς το χέρι τότε η κατάσταση είναι ποπ σοβαρή . Ασκείται πίεση στο μεσοσπονδυλιπ διάστημα με αποτέλεσμα την αδυναμία στο χέρι . Δεν νομίζω ότι το χειρουργείο στην παρούσα φάση θα σας λύσει το πρόβλημα θα είναι επίσης επώδυνη η κατάσταση και μετ από αυτό . Επείγει. Η συντηρητική αγωγή και αποκατάσταση
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Σαν πόρισμα δεν είναι ανησυχητικό, η εγχείρηση γίνεται όταν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.
    Το φρονιμοτερο θα ήταν να σας δει κ κάποιος νευρολόγος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Τα συμπτώματά σας δείχουν σαφή εμπλοκή (συμπίεση) το νευρικού ιστού. Η Φυσικοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει με ενδυνάμωση των μυών του αυχένα και της ωμοπλάτης, και ενδεχομένως με μερική αποσυμπίεση του νευρικού ιστού, ωστόσο χρειάζεται να έχω περισσότερες πληροφορίες για την κατάστασή σας

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας! Προφανώς αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στην πίεση των νευρικών ριζών μεταξύ Α5-Α7, εξαρτάται από την νευρολογική εξέταση (δλδ αν υπάρχει μείωση δύναμης και διαφορά αισθητικότητας).
    Αν δεν υπάρχει κινδυνος άμεσης απώλειας δύναμης - αίσθησης δλδ βλάβης στο νεύρο, τότε πρέπει να δοκιμάσετε πρώτα συντηρητική θεραπεία συνδυασμό δλδ φυσικοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής (όπου χρειάζεται) Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που αποφεύγουν την Επέμβαση με πολύ καλά αποτελέσματα αρκεί όπως έγραψα να μην υπάρχει κινδυνος μόνιμης βλάβης.
    Για ότι θέλετε κάλεστε με στο τηλέφωνο!
    Περαστικά και καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, έχετε σε πολλά επίπεδα εκφυλιστικές αλλοιώσεις, σε βάθος χρόνου μπορούν να χρειαστούν χειρουργείο αν προοδευτικά χειροτερέψει η κλινική σας εικόνα.
    Πρέπει να προσπαθήσετε να βοηθήσετε τον αυχένα σας με παρεμβατικές ή μη θεραπείες ενδυνάμωσης, φυσικοθεραπείες κλπ για την καθυστέρηση ή αποφυγή μελλοντικής χειρουργικής αντιμετώπισης.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό