• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 13/10/2023

Καλημέρα σας σχετικά με τον αυχένα υπάρχουν αλλοιώσεις εκφυλιστικές Και πάω μαγνητική την Τρίτη διότι δεν φαίνεται στην αξονική το ζήτησε ο Ορθοπεδικος Όμως υπάρχει πόνος ειδικά το βράδυ στο κρεβάτι ξαφνικά βάζω αλοιφή θερμαντική ντεπόν μήπως υπάρχει καμμία άσκηση ; Ευχαριστω

12 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπέρα σας. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση με την ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie. Μέσω του ιστορικού και των κινητικών δοκιμασιών θα μπορέσουμε να δούμε τι σάς βοηθά , τι πρέπει να αποφεύγετε και τι ασκήσεις ή στάσεις θα σάς βοηθήσουν

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα ..αν δεν δω την μαγνητική δεν μπορω να σας πω κάτι....αν ο πονος έρχεται την ώρα του ύπνου δείτε το μαξιλάρι το στρώμα η την στάση του ύπνου που μπορεί να δημιουργεί πόνο...υπάρχουν ασκήσεις αλλά καλό είναι να σας τις πει ο συνάδελφος που σας παρακολουθει

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Στη φάση αυτή μόνο περπάτημα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το σωστό είναι να έχετε πρώτα τη διάγνωση και μετά να επισκεφθείτε έναν φυσικοθεραπευτή ώστε να σας βοηθήσει με την αποκατάσταση.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλημέρα! Είναι σημαντικό να διερευνηθεί πλήρως οποιοδήποτε ιατρικό ζήτημα με τη βοήθεια ενός επαγγελματία υγείας, και καλά κάνετε που έχετε σχεδιάσει μια μαγνητική τομογραφία για περαιτέρω διάγνωση.Υπάρχουν ασκήσεις για τον αυχένα, αλλά σοφό θα ήταν να περιμένουμε την διάγνωση της μαγνητικής πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε χορήγηση ασκήσεων ή θεραπείας.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα,
    Η μαγνητική τομογραφία θα βοηθήσει στην διάγνωση αλλά και στην θεραπευτική προσέγγιση.
    Σίγουρα οι ασκήσεις ενδυνάμωσης της αυχενικής μοίρας μπορούν να βοηθήσουν αρκετά.
    Πολύ περισσότερο από την φαρμακευτική αγωγή βοηθούν και οι παρεμβατικες θεραπείες στον αυχένα για γρηγορότερη αποκατάσταση.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα
    Ασκήσεις υπάρχουν πολλές αλλά διάγνωση και θεραπεία δεν γίνονται απλά με ένα μυνημα.
    Από την στογμη που ο ορθοπαιδικός σας ζήτησε μαγνητικη φυσικά και θα την κάνετε και θα ακολουθήσετε τα βήματα του

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλημέρα σας υπάρχουν ασκήσεις που δίνονται μετά από αξιολόγηση και έλεγχο του θεράποντος φυσικοθεραπευτή

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε προγραμματίσει εξετάσεις κ θα δείτε κ το γιατρό σας.
    Ζητήστε του να σας δώσει ασκησιολογιο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας!δεν μπορεί να σας δωθεί άσκηση από εδώ χωρίς να προηγηθεί αξιολόγηση - εξέταση!
    Υπάρχουν καταστάσεις όπου υπάρχει βραδυνός πόνος στον αυχένα είτε για λόγους μείωσης της αιμάτωσης λόγω ακινησίας είτε λόγω θέσης ή λόγω άλλων παραγόντων, μάλλον σωστά πάντως ζήτησε και την αξονική εφόσον δεν φαίνεται κάτι σε κλινική εξέταση και στην μαγνητική!
    Αφού γίνει κι αυτή προχωράμε σε αξιολόγηση και θεραπεία!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν ασκήσεις κινητοποίησης και ενδυνάμωσης που μπορούν να σας βοηθήσουν και μέσω της φυσικοθεραπείας να μειώσουμε κατά πολύ τα συμπτώματα σας. Καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας για κλινική αξιολόγηση από όταν πάρετε τα αποτελέσματα της μαγνητικής και μετα.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλημέρα σας, ασκήσεις δεν μπορώ να σας δώσω χωρίς να έχω κλινική εικόνα της κατάστασής σας. Το ότι υπάρχει όμως βραδινός πόνος είναι δείγμα ότι κάποια παθολογία υπάρχει. Ότι χρειαστείτε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή