• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Γεια σας εδώ και χρόνια έχω έντονους πόνους που ξεκινάνε από τον αυχένα μέχρι την μέση με ζάλη, μουδιάσματα, δυσκαμψία... Τα αντιμετώπισα με παυσίπονο και αντιφλεγμονώδες αλλά πλέον δεν μου περνάει ο πόνος ούτε όταν ξεκουράζομαι ούτε καν στον ύπνο... Σε τι γιατρο πρέπει να απευθυνθώ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Άμεσα στην φυσικοθεραπεία δεν βοηθούν τα φάρμακα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Θα μπορούσατε να δείτε είτε κάποιο ορθοπαιδικό είτε κάποιο νευρολογο.
    Η περιγραφή πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικη

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Τα παυσίπονα και τα αντιφλεγμονώδη αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα μόνο, όχι την αιτία του προβλήματος για λίγες μέρες χρειάζονται κάποιες φορές, αλλά κατόπιν πρέπει να κάνετε κάποιες φυσικοθεραπείες να βρείτε πώς μπορείτε να αλλάξετε κάποια πράγματα που κάνετε ώστε να μην σας προκαλούν πόνο και πως να κάνετε κάποια πράγματα που να σας βοηθάνε ώστε να τον αντιμετωπίσετε πιο σφαιρικά, αν γίνεται να θεραπεύτεί αλλιώς να αντιμετωπίστει όσο το δυνατόν καλύτερα!
    Θα έλεγα σε πρώτη φάση σε ορθοπαιδικό νευροχειρουργό ,ίσως αν σας πουν να χρειαστεί να σας δει και ρευματολόγος.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ορθοπαιδικό για έλεγχο αυχένα και θωρακικής μοίρας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, εάν υπάρχει κάποια αιτία προβλήματος στον αυχένα σας, τα παυσίπονα απλά επισκιάζουν τον πόνο, δεν κάνουν αποκατάσταση. Μπορείτε να έρθετε να κάνουμε μία κλινική αξιολόγηση και στην συνέχεια να ξεκινήσουμε θεραπείες για την μείωση των συμπτωμάτων σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλό είναι να μιλήσετε με κάποιον ειδικό στην αντιμετώπιση του χρονίου πόνου. Θα χρειαστείτε πολύπλευρη αντιμετώπιση απο διεπιστημονική ομάδα με ρευματολόγο ή ψυχίατρο, φυσικοθεραπευτή, πολύ πιθανό και ψυχολόγο.

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα