• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 11/08/2023

Γειά σας.... εδω και 2 μιση Μήνες έχω βάρος στον Αυχένα, και τύπου ζάλη, οταν γυρίζω το κεφάλι μ γρήγορα η οταν γελάω δυνατά. Εχω κανει όλα τα απαραίτητα Ωριλά όλα είναι κομπλέ Μάτια απλά μ ανέβηκε η μυωπία Εκανα καρωτίδες όλα κομπλέ Μαγνητική εγκεφάλου όλα κομπλέ. Εχω θυρωειδή τον εχω ρυθμίσει Και έκανα και μαγνητική αυχένα ολα καλά απλά έχω έναν ελαφρύ ευθιασμό και μια ελαφριά κύφωση Ο νευροχειρουργός μου είπε να επισκεφτώ έναν χειροπράκτη. Υπάρχει περίπτωση να μ φύγει αυτή η ζάλη με την χειροπρακτική; Μπορεί να είναι από τον αυχένα από την στιγμή π η μαγνητική βγήκε φυσιολογική;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ναι υπάρχει περίπτωση να είναι από τον αυχένα σας από άλλους ιστούς που δεν φαίνονται με την μαγνητική. Θα χρειαστεί να γίνει κλινική αξιολόγηση και ψηλάφηση της περιοχής για να σας ενημερώσουμε αναλυτικά πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Χρειαζονται ασκησεις για να διορθωθει ο ευθειασμος σας.

    Τσιάμης Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Η χειροπρακτική είναι μια εναλλακτική θεραπευτική προσέγγιση που επικεντρώνεται στη ρύθμιση του μυοσκελετικού συστήματος, συμπεριλαμβανομένης της αυχένα. Μπορεί να βοηθήσει σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά είναι σημαντικό να ερευνηθούν πρώτα οι πιθανές αιτίες των συμπτωμάτων σας με βάση την ιατρική γνώμη και τις εξετάσεις.

    Αν έχετε ανησυχίες σχετικά με την κατάστασή σας, θα πρέπει να συνεχίσετε την επικοινωνία με τους ιατρούς σας και να ακολουθήσετε τις συμβουλές τους. Είναι επίσης καλή ιδέα να μοιραστείτε όλα τα συμπτώματα και τις εξετάσεις που έχετε κάνει με τον χειροπράκτη, έτσι ώστε να μπορεί να έχει μια πλήρη εικόνα της κατάστασής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,
    Φυσικά μπορεί και να είναι από τον αυχένα αλλά να έχετε έναν απλό μυϊκό σπασμό και όχι κάποια παθολογία στη σπονδυλική στήλη ώστε να φανεί στη μαγνητική. Τα συμπτώματα που περιγράφετε συνάδουν με μια χρονιά περίπτωση αυχεναλγίας. Πιθανότατα χρειάζεστε μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπείας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, υπαρχουν περιπτώσεις που ο ευθειασμός αυχένα έχει τη ζάλη ως σύμπτωμα, θα σας πρότεινα να επισκευθείτε ένα φυσικοθεραπευτή.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Η μαγνητική δέν είναι φυσιολογική. Ευθειασμός το αυχένα δέν είναι φυσιολογικό. Αυτό σημαίνει πρόβλημα και χρειάζεται την ανάλογη θεραπεία.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Μπορεί να είναι από καλή στάση να είναι από έντονο στρες που δημιουργεί μυϊκό σπασμό σε μύες που επιρεαζουν τον αυχένα πολλά μπορεί να είναι...επίσης αν δεν κάνετε κανενα είδος ασκήσεις καλό είναι να δείτε ένα.φυσικοθεραπευτη που να έχει κ εξειδίκευση στην χειροπρακτικν

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Δεν είναι απ' τον αυχένα , ωστόσο μυϊκοί σπασμοί κ τάση στον αυχένα μπορεί να δημιουργούν κάποιο αίσθημα βαρίου κεφαλιού η συσφικτικου πονοκεφάλου.
    εγώ θα πρότεινα να επισκεφτείτε φυσικοθεραπευτη ή χειροπρακτη , δεν έχετε να χάσετε τίποτα, αντιθέτως ίσως βοηθηθειτε σημαντικά

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας!Θα μπορούσε να είναι απ'τον αυχένα ναι, είτε γιατί κάποια νεύρο ή κάποιο αγγείο πιέζεται σε συγκεκριμένες και γρήγορες στροφές λόγω πίεσης σε άρθρωση η σε κάποιο μικρό οστεόφυτο (λογικά οστεόφυτο θα φαινόταν στην μαγνητική).Γενικά η μαγνητική έχει ποσοστό
    Λάθους και επιπλέον είναι μια εικόνα της περιοχής σε χαλαρή κατάσταση δλδ χωρίς κίνηση με τον ασθενή ξαπλωμένο,όταν ο ασθενής έχει το βάρος του κεφαλιού στον αυχένα (καθιστός η όρθιος) και όταν κινείται μπορεί να αλλάζει πολύ το πράγμα!Άρα βλέπουμε την μαγνητική αλλά εξετάζουμε και τον ασθενή όμως για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα!
    Είτε γιατί σε γρήγορες κινήσεις ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Κατ αρχάς δεν πιστεύω ότι ο Νευροχειρουργός συνέστησε χειροπράκτη. Προφανώς υπάρχει κάποια αιτία, την οποία δεν έχουν εντοπίσει. Πρέπει να σας δώ από κοντά για να αξιολογήσω τις εξετάσεις που έχετε σε σχέση με τον κλινικό έλεγχο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, Ο ευθειασμός καθώς και άλλες μηχανικού τύπου παθήσεις της αυχενικής μοίρας μπορούν Να προκαλέσω αυτού του είδους τα συμπτώματα που αναφέρετε. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν φυσικοθεραπευτή που μπορεί και ξέρει να σας αναταξει τον αυχένα και να σας δώςει οδηγίες σχετικά με την διαχείριση όλης της σπονδυλικής στήλης.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Η μαγνητική όπως διαβάζω δεν βγήκε και εντελώς φυσιολογική.Θα ήθελα να πάρετε αντιφλεγμονώδη για 10 ημέρες και να κάνετε 10 φυσιοθεραπείες στον αυχένα και να περιορίσετε εργασία και συνήθειες που απαιτούν μεγάλη κάμψη αυχένα (κινητό,tablet,δουλειά σε υπολογιστή,διάβασμα στο κρεββάτι,τηλεόραση ξαπλωμένη στον καναπέ,κλπ)

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας προφανώς είναι ένδειξη κάποιας αυχενικής ενδοδισκηκης πίεσης με αναφερόμενα συμπτώματα στα άκρα , χρειάζεται ενδελεχής αξιολόγηση στον αυχένα πρέπει να είστε προσεκτική με τύπου χειροπρακτική , φυσικοθεραπευτικη αποκατ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής