• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Γειά σας! Αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας εμφανίζεται για ενα δευτερολεπτο ενα "μουδιασμα" στη βαση του κεφαλιού. Εδω και πολλές μέρες δυσκαμψια στον αυχενα και δεξιά πλευρά σφίγμενη και λιγο πρηξιμο. Επίσης, πιάσιμο στο πάνω μέρος της πλάτης. Τι μπορει να συμβαινει?Ευχαριστώ!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Αυτό το μούδιασμα για τόσο μικρό διάστημα δεν μπορεί να αξιολογηθεί, πιθανόν κάποια πίεση σε νεύρο λόγω θέσης του αυχένα ή λόγω στροφής της κεφαλής. Τώρα η δυσκαμψία και το σφίξιμο πρέπει να αξιολογηθουν εφόσον είναι τόσες μέρες, αν δεν σας δει κάποιος από κοντά δεν μπορεί να σας πει! Πιθανόν κάποια δισκοπάθεια στον αυχένα,κάποια πίεση ή - μικροτραυματισμός σε άρθρωση ή σύνδεσμο στον αυχένα , μυικός μικροτραυματισμός; Θέλει μια κλινική εξέταση!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πιθανόν κάποια μυϊκή θλάση , μυϊκός σπασμός.
    Δοκιμάστε ζεστά κ κάποιο αναλγητικά κ αν δεν υποχωρεί δείτε το γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει περίπτωση να έχει δημιουργηθεί κάποιο μπλοκάρισμα στους αυχενικούς σπονδύλους σας και να έχετε μειωμένη κινητικότητα. Θα πρέπει να σας δούμε για να σας ενημερώσουμε λεπτομερώς.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Αναφέρετε διαφορετικά συμτπώματα. Το στιγμιαίο σύμπτωμα δε μπορεί αν αξιολογηθεί . Η δυσκαμψία είναι συνήθως το αποτέλεσμα της παραμονής σε μια στάση για πολλή ώρα αλλά και άλλων παραγόντων όπως έλλειψη σωματικής δραστηριότητας - άσκησης, στρες και σωματοποίησης κλπ. Χρειάζεται να γίνει μια σωστή διερεύνηση με λήψη ιστορικού και κλινική εξέταση για να έχετε μια σοβαρή και υπεύθυνη απάντηση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ακούγεται σαν πρόβλημα στον αυχένα,αναζητήστε ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας ίσως να πρόκειται για μια ανώτερη αυχεναλγια και προπτωση κάποιου αυχενικού δίσκου , όποτε και παράγει πόνο προς την ωμοπλάτη
    Με λίγα λόγια ένα αυχενικό σύνδρομο

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το μούδιασμα στη βάση του κεφαλιού όπως επίσης και η δυσκαμψία στον αυχένα οφείλονται πιθανώς στην αυξημένη μυϊκή δραστηριότητα μυών που επιδρούν στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης, όπως ο τραπεζοειδής. Το "πιάσιμο" αυτό μπορεί να επεκτείνεται και στο πάνω μέρος της πλάτης ή να έχει προκληθεί αρχικά κι από αυτό. Η υπερδραστηριοποίηση των μυών οδηγούν σε αδυναμία τους, μειωμένο εύρος κίνησης της άρθρωσης και συχνά πρήξιμο το οποίο οφείλεται στην ύπαρξη φλεγμονής.

    Κοτσαρίδης Δημήτρης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα