• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 15/09/2023

Έχω το αυχενικό αρκετά χρόνια ,αλλά εδώ και ένα μήνα μόλις ιδρώνω στον λαιμό και κρυώνω αμέσως με πιάνει πονοκέφαλος,το στομάχι μου,και κάνω εμετό,διορθώνεται αυτό;;;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Σίγουρα πρέπει να προσέχετε γιατί όπως φαίνεται αρχίζει από γίνεται ποιο σοβαρό το πρόβλημα σας
    Να κάνετε συχνά φθ με tecar και σίγουρα θα βελτιωθείτε αισθητά

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Ναι...θεραπεία κ κρατήστε ζεστό τον αυχένα σας
    Το στομάχι κ ο εμετός είναι λόγο του πονοκεφάλου...καλό βέβαια να δείτε κ κάποιον γιατρο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ ότι καλό θα ήταν πρώτα να το διερευνήσετε περαιτέρω με τον γιατρό σας και σε δεύτερο επίπεδο είμαστε στην διάθεσή σας για ο,τιδηποτε χρειαστεί από μέρους μας.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Θα χρειαστείτε φυσικοθεραπεία για αυτο. Απαιτείται αξιολόγηση και θεραπευτικό πλάνο που θα περιλαμβάνει ενδυνάμωση των μυών του ώμου και του αυχένα

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΣΑΣ. ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Καλημέρα σας, εφόσον έχετε τόσα χρόνια αυχενικό σύνδρομο καλό θα ήταν να αποκαταστήσετε τα συμπτώματά του. Μπορεί να συνδέεται ο πονοκέφαλος με το αυχενικό χρειάζεται όμως διερεύνηση και σίγουρα κλινική αξιολόγηση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι συμπτώματα που μας διαταράσσουν την ποιότητα της ζωής μας καλό θα ήταν να τα φροντίζουμε και να διευρύνουμε την αιτία τους. Απευθυνθείτε με κάποιον που ασχολείται με την υγεια της σπονδυλικής στήλης να σας κατευθύνει.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Αποκλείεται οποιοδήποτε πρόβλημα του αυχένα να προκαλεί εμετο.
    Μιλήστε με παθολόγο ή νευρολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν τα συγκεκριμένα συμπτώματα συνδέονται με τη χρόνια αυχεναλγία που αναφέρετε. Για το αν διορθώνεται και τι βελτίωση παίρνει κάθε περίπτωση δεν μπορούμε να το πούμε δυστυχώς, μόνο με μία πιο πλήρη αξιολόγηση και ένα καλό ιστορικό θα μπορούσαμε να εκφέρουμε την επαγγελματική μας άποψη.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Διορθώνεται με σωστή εφαρμοσμένη κινησιοθεραπεια και φυσικοθεραπεία ,προφανώς υπάρχει διαμήκη αυχενική προπτωση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας , για να σας απαντήσει κάποιος υπεύθυνα θα πρέπει να σας εξετάσει. Συνήθως πάντως διορθώνεται μετά από εκτενή εξέταση και λήψη ιστορικού κάνουμε ένα πλάνο θεραπείας ώστε να ηρεμήσετε αρχικά και σταδιακά ώστε να επιστρέψετε σε πλήρη δραστηριότητα και να αποφύγετε τυχόν υποτροπές ή νέες εξάρσεις!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!Αν θέλετε βοήθεια καλέστε μας στο τηλέφωνο να κανονίσουμε κάποιο ραντεβού για εξέταση και θεραπεία!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί και να μην σχετίζονται απευθείας με αυχενικά προβλήματα, αλλά μπορεί να είναι συνδεδεμένα και με άλλες ιατρικές καταστάσεις ή προβλήματα.

    Είναι πολύ σημαντικό να επικοινωνήσετε με έναν γιατρό για μια πλήρη αξιολόγηση και διάγνωση των συμπτωμάτων σας. Ο γιατρός θα μπορέσει να σας δώσει συμβουλές για το τι θα πρέπει να κάνετε επόμενο και πώς να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα.

    Εάν τα συμπτώματα είναι έντονα ή επιδεινώνονται, είναι σημαντικό να αναζητήσετε ιατρική βοήθεια αμέσως.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Εχετε κάνει καθόλου θεραπεία ή εξετάσεις για το αυχενικό σας;Θέλετε ακτινoγραφίες και μαγνητική και αφου βγεί διάγνωση αγωγή ,φυσιοθεραπείες,ξεκουραση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης