• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Έχω εδώ και ένα χρόνο μουδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιου μου. Κοιμάμαι και ξυπναω με αυτό! Είναι τόσο έντονο που μου έρχεται αναγούλα. Φυσικά έχω κάνει αξονική αυχένα και έχω άλατα και κήλη. Κανείς δεν μου ξεκαθαρίζει τι είναι. Μαλλον μου λένε από τον αυχένα αυτό που με ανησυχεί δεν είναι ο πόνος στον αυχένα αλλά το μουδιασμα, η πίεση που νιώθω καθημερινά στο κεφάλι.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα.ειναι ένα σύμπτωμα αν ο αυχένας μας έχει ζημιά.βεβαια υπάρχουν κ άλλοι λόγοι...πχ το μαξιλάρι το στρώμα η γενική μας στάση σώματος κ το στρες
    ς....δείτε κάποιον συναδελφο

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας . Αν έχετε κάνει κλινικό και απεικονιστικό έλεγχο και σας έχει δει και γιατρός, μπορείτε όποτε θελήσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, ώστε να κλείσουμε κάποιο ραντεβού από κοντά για να δούμε πώς μπορούμε να σας βοηθήσουμε. Ευχαριστώ πολύ.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Το μούδιασμα στο κεφάλι ίσως οφείλεται σε μυϊκούς σπασμούς του αυχένα , σίγουρα δεν οφείλεται στη δισκοκήλη
    Κ σίγουρα δεν είναι επικίνδυνο
    Δοκιμάστε ζεστά κ φυσικοθεραπεία.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα σας, πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί μυικοί σπασμοί και να σας ενεργοποιούν τα συμπτώματα. Θα πρέπει να σας δούμε για να σας βοηθήσουμε περισσότερο.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλημέρα
    Το πρόβλημα σας είναι σίγουρα από τον αυχένα
    Από την στιγμή που έχετε μουδιασματα πιέζεται ο σάκος του νωτιαίου μυελού
    Καλό είναι να σας δει νευροχειρουργός

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Είναι πιθανό να έχει σχέση με τον αυχένα σας.Μαγνητική κάνατε στον αυχένα?

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε το μούδιασμα αυτό να οφείλεται στον αυχένα (πίεση νεύρου στους πρώτους αυχενικούς σπονδύλους). Ενδεχομένως και λόγω προβλήματος στην κροταφογναθική άρθρωση. Με την κλινική εξέταση και την λήψη ιστορικού μπορεί να φανεί! Καλή συνέχεια και περαστικά σας,αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Προφανώς υπάρχει κάποια διακοπή πρππτωση του σισκου σε ανωτέρω αυχενικό διάστημα χρήζετε φυσικοθεραπείας

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα βρίσκεται κάπου στους πρώτους 2 σπονδύλους του αυχένα. Χρειάζεται όπως πάντα να γίνει διεξοδική κλινική εξέταση και λήψη ιστορικού

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα