• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

εχω εδώ και ένα χρόνο μουδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιου μου. Κοιμάμαι και ξυπναω με αυτό! κάποτε είναι τόσο έντονο που μου έρχεται αναγούλα. φυσικά έχω κάνει αξονική αυχένα και έχω άλατα και κήλη.κανείς δεν μου ξεκαθαρίζει τι είναι. μαλλον μου λένε από τον αυχένα. εσεις τι πιστεύετε?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Από την στιγμή που η αξονική έχει δείξει ευρήματα δικαιολογούνται. Απόλυτα τα συμπτώματα εννοειται ότι από τον αυχένα ξεκινά το πρόβλημα το θέμα είναι όχι το είναι …είναι ξεκάθαρο το είναι τι θα κάνετε είναι το θέμα ..επισκεφτείτε έναν φυσιοθεραπευτή η έναν οστεοπαθητικος και συζητήστε μαζί του το πρόβλημα σας

    Μιχαήλ Λάμπρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Ωρωπός

  • Καλησπέρα...το πιο πιθανών είναι πως ναι είναι από τον αυχένα...θα σας πρότεινα να δείτε κ έναν νευροχειρουργό...αν δεν υπάρχει κάποια πίεση νεύρου τότε βρείτε έναν καλό φυσικοθευραπευτη

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Θα μπορούσε να είναι απ'τον αυχένα λόγω πίεσης νεύρων στους πρώτους αυχενικούς σπονδύλους ,από οστεόφυτα ("άλατα") ή λόγω τάσης στους μυς ψηλά στον αυχένα! Συνδέεται με πονοκέφαλο ή άλλα συμπτώματα;;
    Αν δεν σας δει κάποιος δεν μπορεί πάντως να σας πει σίγουρα.Αν θέλετε καλέστε μας στο τηλέφωνο! Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Εννοείται από τις κήλες

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Το πιο πιθανό είναι αυτό.Φαντάζομαι κάνατε μαγνητική αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Προφανώς είναι κάποια δίσκο κήλη στην ανώτερη αυχενική μοίρα , μπείτε άμεσα σε πρόγραμμα φυσικοθεραπείας

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Στις κεφαλαλγιες κ ζαλες αυτού του είδους παίζει ρόλο και ο αυχένας , και το στρες , και η στάση σώματος/ θέση εργασίας κτλ.
    Προσπαθήστε να το επιλύσετε με ασκήσεις και φυσικοθεραπεία ή συμβουλευτείτε ένα νευρολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας
    Είναι σίγουρα από τον αυχένα ,λογικά θα έχετε και ευθειασμο ΑΜΣΣ
    Οι φυσικοθεραπείες θα σας βοηθήσουν
    Αν βρίσκεσαι στην Θεσσαλονίκη θα χαρώ να σας εξετάσω

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά