• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με τον αυχενα μου μετα απο λαθος γιατρου ο οποιος δεν ηταν ενδεδειγμενος για αυτες τις επεμβασεις και μου σηκωσε τον αυχενα και την ομωπλατη απο την αλλην μερια οσο παραξενο κ τρελο αν ακουγεται εκανε αυτο το λαθος κ εξαφανιστηκε εδω κ ενα χρονο πεφτω κατω λιποθυμαω δεν μπορω να σφυξω την κοιλια μου τα χερια μου δεν τα νιωθω τα ποδια μου κ ορθοκυστικες διαταραχες..κοντυνε τον λαιμο μου απο την μια μερια κ οι μαγνητικες δεν δειχνουν τιποτα μονο οτι εχει σταματησει διαχυτα το συμα στα υλικα και δεν μπορουν να τα δουν οι ακτινολογοι αν ειναι στην σωστη θεση δεν νιωθω τον αυχενα μου και καιγομαι στην σπονδυλικη μου στηλη ολη μερα..εχω παει σε ολους τους γιατρους κ με διωχνουν τους εξηγω οτι μου εχει γυρισει ο λαιμος αλλα χωρις εικονα μου λενε δεν μπορουμε να κανουμε κατι..ειμαι 47 χρονων κ δεν αντεχω αυτο που περναω δεν μπορει να μην υπαρχει καποια λυση να διορθωθει η βλαβη αλλιως ειναι σαν να τελειωσε η ζωη μου..μου λενε να παω εξωτερικο αλλα δεν ξερω που κ πως κ στην ελλαδα δεν υπαρχουν γιατροι να μπορουν να διορθωσουν αυτην την βλαβη?ειναι δυσκολο το ξερω γιατι δεν εχουν εικονα αλλα εγω πως θα ζησω το προβλημα μου το εχω ξαναεκθεσει κ βρισκομαι στην ιδια θεση εχω πληρωσει ολους τους γιατρους κ με διωχνουν..κοιμαμαι 2 ωρες την μερα κ την υπολοιπη σφαδαζω το αδιεξοδο ειναι τεραστιο κ δεν εχω αλλη αντοχη να αντεξω αυτα μου ειπε ενας νευροχειρουργος πρεπει να βγουνε κ να ξαναμπουν ειναι μια πολυ δυσκολη επεμβαση κ δεν θα με αναλαβουν στην ελλαδα παρα μονο στο εξωτερικο..αν γνωριζει καποιος σας παρακαλω ας ερθει σε μια επικοινωνια μαζι μου..σας ευχαριστω.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να δω τις κλινικές εξετάσεις αν κατάλαβα καλά κάνατε επέμβαση στην αυχενική μοίρα , μπορώ να σας κάνω μια αξιολόγηση , προφανώς ο εκάστοτε ορθοπαιδικός με την συνεργασία νεύρο χειρούργου θα πρέπει μ αποφανθούν

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!Δεν ξέρω αν μπορώ να σας βοηθήσω ,θα πρέπει να μου περιγράψετε τι επέμβαση έχει γίνει,για ποιό λόγο και τι συμπτώματα έχετε τώρα;;
    Καλύτερα πάντως θα ήταν να μιλήσουμε τηλέφωνικά θα είναι πιο εύκολο νομίζω!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λόγω ειδικότητας μου στη μετεγχειρητική αποκατάσταση σπονδυλικής στήλης, το πρόβλημά σας είναι πολυσύνθετο και θα πρέπει να αξιολογηθεί η συμβολή των τμημάτων του αυχένα, θωρακικής μοίρας, ώμων και όχι μόνο, στο σύνολο των συμπτωμάτων. Δηλαδή, τί από όλα αυτά είναι συνέπεια του χειρουργείου και τί προσαρμογή στο φαύλο κύκλο του προβλήματος που αντιμετώπισε ή δεν αντιμετώπισε το χειρουργείο. Επιπλέον, θα πρέπει να σας δει εξειδικευμένος χειρουργός σπονδυλικής στήλης.

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, εάν υπάρχει ανατομική αλλαγή στο σώμα σας από κάποιο χειρουργείο δεν θα μπορέσει να σας βοηθήσει η φυσικοθεραπεία. Θα χρειαστεί να βρείτε έναν γιατρό που θα μπορεί να σας βοηθήσει. Ελπίζω να βρείτε κάτι που θα σας βοηθήσει.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση