• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 31/03/2023

Στο δόντι το μπροστινό δεξιά μετά τον κυνόδοντα έχει τρυπίτσα μέσα δεν με πονάει μόνο άμα το πιέσω με δύναμη με τροφή με κανένα πόνο τι πρέπει να κάνω

41 ειδικοί απάντησαν

  • θα πρεπει να το σφραγισετε.

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Μια σωστη κλινικη και ακτινογραφικη διαγνωση για αρχη για να δειτε αν απαιτει απλα σφραγισμα ή και ενδοδοντικηθεραπεια (απονευρωση) και ο πονος οφείλεται σε φλεγμωνη γυρω απο τη ριζα που ειναι κλασικο συμπτωμα τετοιας περίπτωσης

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο για να το αξιολογήσει κλινικά και πιθανόν να χρειαστεί να βγάλετε μία ακτινογραφία για να δείτε τι χρειάζεται.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Όταν το δόντι έχει εμφανώς κάποια τρύπα που εντοπίζετε και εσείς μόνοι σας, έχει προφανώς τερηδόνα. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε οδοντίατρο, να κάνετε σφράγισμα προτού η τερηδόνα προχωρήσει και προσβάλει το νεύρο του δοντιού, όπου τότε θα χρειαστείτε και απονεύρωση εκτός του σφραγίσματος.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΗΧΘΕΙ ΑΠΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΣΕ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Ά ΠΡΟΓΟΜΦΙΟ 14 Ή44 ΣΕ ΑΝΩ Ή ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΛΟΓΩ ΤΕΡΗΔΟΝΑΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΙΤΣΑ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ,ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΟ ΨΥΧΡΟ ΛΟΓΩ ΠΟΛΦΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ.ΕΛΑΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ,ΕΚΤΕΝΩΣ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Θα πρέπει να κάνετε μια καλή μικρή οπισθοφατνιακή ακτινογραφία για μα εκτιμηθεί το πραγματικό μέγεθος αυτής της "τρυπίτσας" (προφανώς τερηδόνα). Μια κλινική συνεκτίμηση από τον οδοντίατρο θα βοηθούσε επίσης.

    Χαρίσης Αλέξης

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • Επισκεψη στον οδοντόατρο. Πιθανόν θα χρειαστεί να γίνει εμφραξη, ( σφράγισμα )

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Μόνο με κλινική και ακτινογραφική εξέταση μπορεί να γίνει διάγνωση και κατάλληλη αντιμετώπιση

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μάλλον χρειάζεται εμφραξη το δόντι. Αλλά αν δε γίνει κλινική εξέταση δε μπορεί να δωθεί σίγουρη απάντηση. Πρέπει όμως να επισκεφτείτε άμεσα οδοντίατρο γιατί υπάρχει κίνδυνος να χρειαστεί το δόντι απονεύρωση αν παραμείνει αθεράπευτο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Απονεύρωση είναι η σωστή θεραπεία. Σας πονάει διότι μικρόβια ”ταξιδέψανε” μέχρι το τέλος της ρίζας του δοντιού και έχουν αρχίσει και κάνουν μια πληγή γύρω απο την ρίζα του δοντιού. Η απονεύρωση πλέον γίνεται σε μια επίσκεψη στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Ότι σας πεί ο οδοντίατρος που θα επιλέξετε να σας δει και να κάνει διάγνωση. Βάσει της διάγνωσης προτείνεται η ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΕΜΦΡΑΞΗ Κ ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Μπιλέρου Βασιλική Moschato Dental Care

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Επειδή μπορεί να πρόκειται για τερηδονική βλάβη, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον-α οδοντίατρο, ειδικά εφόσον υπάρχει συμπτωματολογία πόνου με κάποιο ερέθισμα.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον οδοντίατρο να σας δει κλινικά και να σας κατευθύνει αναλόγως. Πιθανώς πρόκειται για σφράγισμα , αλλά αν αρχίσει πονος τότε θα υπάρχει κίνδυνος για το νευρο.

    Παπαδάκη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας πιθανως για σφράγισμα (αν είναι βαθια η βλάβη μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση)

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • σωστο είναι να επισκεφτείτε οδοντίατρο και να σφραγιστεί η τρυπίτσα γιατί δεν καθαρίζεται και με το χρόνο θα γίνει πιο βαθιά και αν αρχίσει πονος τότε θα υπάρχει κίνδυνος για το νευρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας! Θα ήταν σωστό να επισκεφθείτε τον οδοντίατρό σας για να έχει μια κλινική εικόνα και να μπορέσει να σας κατατοπίσει.

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας..θα πρέπει να γίνει σφράγισμα σε εκείνο το σημείο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον οδοντίατρο να σας δει κλινικά και να σας κατευθύνει αναλόγως

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Να επισκεφθείτε οδοντίατρο ,δεν υπάρχει προφανεστερη απάντηση.Το δόντι σας καταστρέφεται από τη τερηδόνα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Σφράγισμα χρειάζεται

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλό θα ήταν να επισκευθείτε τον οδοντίατρο για να γίνει έμφραξη (σφράγισμα) στο δόντι οπότε θα σταματήσει η ενόχληση.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Πρέπει να το δει οπωσδήποτε οδοντίατρος
    Θέλει σφραγισμα

    Μακρίδου Ραχήλ

    Οδοντίατρος-Παιδοδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε σφράγισμα άσχετα αν πονάτε ή όχι.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Δεν ειναι ευκολο να απαντηθει κατι τετοιο με σιγουρια,αν δεν σας εξετασει ο ιατρος απο κοντα.Μπορει να ειναι κατι απλο,μπορει κ κατι πιο συνθετο.Μπορει απλα πχ να σφηνωνουν καποιες τροφες αναμεσα στο δοντι κ το ουλο κ να ερεθιζεται το ιδιο το ουλο καθως το πιεζετε,αλλα ειναι επισης πιθανον να υπαρχει καποιο χαλασμα στο ιδιο το δοντι που χρηζει θεραπειας αμεσα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπαρξη τρύπας σημαίνει ιθανοτατα ύπαρξη τερηδόνας. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει έλεγχος από ειδικό. Και να γίνει σφράγισμα αφού πρώτα καθαριστεί το δόντι.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας,.
    Ο κλινικός και ακτινογραφικός ελεγχος της περιοχής θα υποδείξει την κατάλληλη θεραπεία.( (έμφραξη ή ενδοδοντικη θεραπεία )

    Τεριζή Κατερίνα

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να σφραγιστεί για να μην μπαίνουνε τροφές και ερεθίζεται το ούλο και σας πονάει

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Σίγουρα θα χρειαστεί το λιγότερο κάποιο σφραγισμα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον οδοντιάτρου σας. Η απουσία πόνου δεν σημαίνει απαραίτητα και απουσία προβλήματος

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται να το δει Οδοντιατρος
    Χρειάζεται σφραγισμα και πιθανώς και απονεύρωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Να επισκεφθείτε το οδοντίατρό σας το συντομότερο δυνατό. Η τρύπα θα μεγαλώσει μέχρι το δόντι να σπάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το πιθανότερο είναι ότι υπάρχει τερηδόνα σε αυτό το δόντι, που μπορεί να έχει οδηγήσει σε νέκρωση του δοντιού. Αν τα πράγματα έχουν είναι έτσι τότε μπορεί να χρειαστεί απονεύρωση και σφράγισμα

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρέπει να πάτε σε κάποιον οδοντίατρο για να καθαρίσει την τερηδόνα και να αποφασίσει αν το δόντι χρειάζεται μόνο σφράγισμα ή και απονεύρωση (το πιθανότερο με αυτά που περιγράφετε). Σίγουρα δεν πρέπει να το αφήσετε έτσι διότι κάποια στιγμή θα σας πιάσει πόνος.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας και να κάνετε σφράγισμα στο δόντι αυτό πριν προχωρήσει περαιτέρω η βλάβη και χρειαστεί απονεύρωση.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν,από ότι μπορώ να καταλάβω χρειάζεται απονεύρωση το δόντι. Όταν υπάρχει τρύπα και δεν ποναεί το δόντι, δεν είναι καλό. Πρέπει να κλείσετε άμεσα ραντεβού στον οδοντίατρό σας για να σώσετε το δόντι. Σίγουρα χρειάζεται να γίνει ακτινογραφία.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, οπωσδήποτε, να θεραπευτεί, μπορεί να είναι ασυμπτωματικό τώρα, αλλά είναι μαθηματικά βέβαιο, θα δημιουργήσει πρόβλημα.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Πρέπει να το δει κάποιος για να εκτιμήσει πόσο βαθιά είναι η τερηδόνα... Για να έχει τρυπίτσα σημαίνει ότι είναι χαλασμένο άσχετα αν δεν πονάει τώρα.. Μάλλον χρειάζεται σφράγισμα για να μην μεγαλώσει η τρύπα

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Επειγόντως σφράγισμα.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη