• Aponeurosis
  • Submitted on 31/03/2023

Στο δόντι το μπροστινό δεξιά μετά τον κυνόδοντα έχει τρυπίτσα μέσα δεν με πονάει μόνο άμα το πιέσω με δύναμη με τροφή με κανένα πόνο τι πρέπει να κάνω

41 specialists answered

  • θα πρεπει να το σφραγισετε.

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Μια σωστη κλινικη και ακτινογραφικη διαγνωση για αρχη για να δειτε αν απαιτει απλα σφραγισμα ή και ενδοδοντικηθεραπεια (απονευρωση) και ο πονος οφείλεται σε φλεγμωνη γυρω απο τη ριζα που ειναι κλασικο συμπτωμα τετοιας περίπτωσης

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο για να το αξιολογήσει κλινικά και πιθανόν να χρειαστεί να βγάλετε μία ακτινογραφία για να δείτε τι χρειάζεται.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Όταν το δόντι έχει εμφανώς κάποια τρύπα που εντοπίζετε και εσείς μόνοι σας, έχει προφανώς τερηδόνα. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε οδοντίατρο, να κάνετε σφράγισμα προτού η τερηδόνα προχωρήσει και προσβάλει το νεύρο του δοντιού, όπου τότε θα χρειαστείτε και απονεύρωση εκτός του σφραγίσματος.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΗΧΘΕΙ ΑΠΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΣΕ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Ά ΠΡΟΓΟΜΦΙΟ 14 Ή44 ΣΕ ΑΝΩ Ή ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΛΟΓΩ ΤΕΡΗΔΟΝΑΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΙΤΣΑ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ,ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΟ ΨΥΧΡΟ ΛΟΓΩ ΠΟΛΦΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ.ΕΛΑΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ,ΕΚΤΕΝΩΣ!

    Χρονόπουλος Χρόνης (Deactivated account)

    Dentist

    Gizi

  • Θα πρέπει να κάνετε μια καλή μικρή οπισθοφατνιακή ακτινογραφία για μα εκτιμηθεί το πραγματικό μέγεθος αυτής της "τρυπίτσας" (προφανώς τερηδόνα). Μια κλινική συνεκτίμηση από τον οδοντίατρο θα βοηθούσε επίσης.

    Harisis Alexis

    Endodontist

    Kolonaki

  • Επισκεψη στον οδοντόατρο. Πιθανόν θα χρειαστεί να γίνει εμφραξη, ( σφράγισμα )

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Μόνο με κλινική και ακτινογραφική εξέταση μπορεί να γίνει διάγνωση και κατάλληλη αντιμετώπιση

    Leon Castell Claudia (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Μάλλον χρειάζεται εμφραξη το δόντι. Αλλά αν δε γίνει κλινική εξέταση δε μπορεί να δωθεί σίγουρη απάντηση. Πρέπει όμως να επισκεφτείτε άμεσα οδοντίατρο γιατί υπάρχει κίνδυνος να χρειαστεί το δόντι απονεύρωση αν παραμείνει αθεράπευτο

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Απονεύρωση είναι η σωστή θεραπεία. Σας πονάει διότι μικρόβια ”ταξιδέψανε” μέχρι το τέλος της ρίζας του δοντιού και έχουν αρχίσει και κάνουν μια πληγή γύρω απο την ρίζα του δοντιού. Η απονεύρωση πλέον γίνεται σε μια επίσκεψη στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Ότι σας πεί ο οδοντίατρος που θα επιλέξετε να σας δει και να κάνει διάγνωση. Βάσει της διάγνωσης προτείνεται η ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • ΕΜΦΡΑΞΗ Κ ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Μπιλέρου Βασιλική (Deactivated account)

    Dentist

    Moschato

  • Επειδή μπορεί να πρόκειται για τερηδονική βλάβη, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον-α οδοντίατρο, ειδικά εφόσον υπάρχει συμπτωματολογία πόνου με κάποιο ερέθισμα.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον οδοντίατρο να σας δει κλινικά και να σας κατευθύνει αναλόγως. Πιθανώς πρόκειται για σφράγισμα , αλλά αν αρχίσει πονος τότε θα υπάρχει κίνδυνος για το νευρο.

    Παπαδάκη Αλεξάνδρα

    Dentist

    Heraklion

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας πιθανως για σφράγισμα (αν είναι βαθια η βλάβη μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση)

    Τασούλα Μαριάντζελα (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • σωστο είναι να επισκεφτείτε οδοντίατρο και να σφραγιστεί η τρυπίτσα γιατί δεν καθαρίζεται και με το χρόνο θα γίνει πιο βαθιά και αν αρχίσει πονος τότε θα υπάρχει κίνδυνος για το νευρο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας! Θα ήταν σωστό να επισκεφθείτε τον οδοντίατρό σας για να έχει μια κλινική εικόνα και να μπορέσει να σας κατατοπίσει.

    Eleutheriadou Smaro (Deactivated account)

    Dentist

    Serres

  • Καλησπέρα σας..θα πρέπει να γίνει σφράγισμα σε εκείνο το σημείο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον οδοντίατρο να σας δει κλινικά και να σας κατευθύνει αναλόγως

    Dimopoulou Marina

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Marousi

  • Να επισκεφθείτε οδοντίατρο ,δεν υπάρχει προφανεστερη απάντηση.Το δόντι σας καταστρέφεται από τη τερηδόνα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Σφράγισμα χρειάζεται

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλό θα ήταν να επισκευθείτε τον οδοντίατρο για να γίνει έμφραξη (σφράγισμα) στο δόντι οπότε θα σταματήσει η ενόχληση.

    Ρήγα Αικατερίνη

    Citydentist Dental Clinic

    Ilisia

  • Πρέπει να το δει οπωσδήποτε οδοντίατρος
    Θέλει σφραγισμα

    Makridou Rahil

    Οδοντίατρος-Παιδοδοντίατρος

    Thessaloniki

  • Θα πρέπει να κάνετε σφράγισμα άσχετα αν πονάτε ή όχι.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Δεν ειναι ευκολο να απαντηθει κατι τετοιο με σιγουρια,αν δεν σας εξετασει ο ιατρος απο κοντα.Μπορει να ειναι κατι απλο,μπορει κ κατι πιο συνθετο.Μπορει απλα πχ να σφηνωνουν καποιες τροφες αναμεσα στο δοντι κ το ουλο κ να ερεθιζεται το ιδιο το ουλο καθως το πιεζετε,αλλα ειναι επισης πιθανον να υπαρχει καποιο χαλασμα στο ιδιο το δοντι που χρηζει θεραπειας αμεσα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Υπαρξη τρύπας σημαίνει ιθανοτατα ύπαρξη τερηδόνας. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει έλεγχος από ειδικό. Και να γίνει σφράγισμα αφού πρώτα καθαριστεί το δόντι.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας,.
    Ο κλινικός και ακτινογραφικός ελεγχος της περιοχής θα υποδείξει την κατάλληλη θεραπεία.( (έμφραξη ή ενδοδοντικη θεραπεία )

    Terizi Katerina

    Dentist

    Glyfada

  • Πρέπει να σφραγιστεί για να μην μπαίνουνε τροφές και ερεθίζεται το ούλο και σας πονάει

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Σίγουρα θα χρειαστεί το λιγότερο κάποιο σφραγισμα

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον οδοντιάτρου σας. Η απουσία πόνου δεν σημαίνει απαραίτητα και απουσία προβλήματος

    Deligiorgi Vasiliki (Deactivated account)

    Dentist

    Marousi

  • Χρειάζεται να το δει Οδοντιατρος
    Χρειάζεται σφραγισμα και πιθανώς και απονεύρωση

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Να επισκεφθείτε το οδοντίατρό σας το συντομότερο δυνατό. Η τρύπα θα μεγαλώσει μέχρι το δόντι να σπάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Το πιθανότερο είναι ότι υπάρχει τερηδόνα σε αυτό το δόντι, που μπορεί να έχει οδηγήσει σε νέκρωση του δοντιού. Αν τα πράγματα έχουν είναι έτσι τότε μπορεί να χρειαστεί απονεύρωση και σφράγισμα

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Θα πρέπει να πάτε σε κάποιον οδοντίατρο για να καθαρίσει την τερηδόνα και να αποφασίσει αν το δόντι χρειάζεται μόνο σφράγισμα ή και απονεύρωση (το πιθανότερο με αυτά που περιγράφετε). Σίγουρα δεν πρέπει να το αφήσετε έτσι διότι κάποια στιγμή θα σας πιάσει πόνος.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας και να κάνετε σφράγισμα στο δόντι αυτό πριν προχωρήσει περαιτέρω η βλάβη και χρειαστεί απονεύρωση.

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν,από ότι μπορώ να καταλάβω χρειάζεται απονεύρωση το δόντι. Όταν υπάρχει τρύπα και δεν ποναεί το δόντι, δεν είναι καλό. Πρέπει να κλείσετε άμεσα ραντεβού στον οδοντίατρό σας για να σώσετε το δόντι. Σίγουρα χρειάζεται να γίνει ακτινογραφία.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας, οπωσδήποτε, να θεραπευτεί, μπορεί να είναι ασυμπτωματικό τώρα, αλλά είναι μαθηματικά βέβαιο, θα δημιουργήσει πρόβλημα.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Πρέπει να το δει κάποιος για να εκτιμήσει πόσο βαθιά είναι η τερηδόνα... Για να έχει τρυπίτσα σημαίνει ότι είναι χαλασμένο άσχετα αν δεν πονάει τώρα.. Μάλλον χρειάζεται σφράγισμα για να μην μεγαλώσει η τρύπα

    Pilidou Olga

    Dentist

    Vironas

  • Επειγόντως σφράγισμα.

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli