• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

ΈΧΩ ΜΙΑ ΑΝΗΨΙΑ 24 ΕΤΩΝ. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΗΤΑΝ 15. ΠΡΟ ΟΛΙΓΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΑΙΦΝΙΔΙΑ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΜΕΤΑ ΒΊΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΨΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΖΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΒΑΡΥ ΕΜΦΡΑΓΜΑ. ΕΦΥΓΕ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΤΩΡΑ??? ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣΕ....

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πως σας έπιασε πανικός. Βλέπω πως το μήνυμα σας είναι 3 μήνες πίσω. Ωστόσο, είναι σημαντικό να θυμάστε πως αυτές οι πληροφορίες δεν μπορούν να μείνουν κρυφές. Όταν συμβαίνει κάτι τόσο σημαντικό αναφέρουμε τα νέα δια ζώσης και όχι μέσω τηλεφώνου για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε το άτομο απέναντι μας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει περάσει χρόνος.
    Και σίγουρα το έχεις διαχειριστεί. Όμως θα ήθελα να γνωρίζεις ότι διατίθεμαι να βοηθήσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γιατί Με συγκίνησε η κατάσταση του κοριτσιού.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική
    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Εύχομαι να είναι όλα καλά και το κορίτσι να αντιμετωπίζει το πένθος με δύναμη. Προσπαθήστε να τη στηρίξετε όσο το δυνατόν περισσότερο και είναι προτιμότερη η αλήθεια όσο σκληρή κι αν είναι.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Σημασία δεν έχει τι θα της πείτε ή τι της είπατε αλλά ποια είναι η δική σας δυσκολία στη συγκεκριμένη συναισθηματική φόρτιση και στο θάνατο. Συχνά νομίζουμε ότι σώζουμε τους άλλους να μη το περάσουν δύσκολα αλλά η δυσκολία είναι πάντα δικιά μας

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλήσπερα σας.
    Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή όπως την περιγράφετε. Δεν είναι ταιριαστό μέσα από διαδικτυακές συμβουλές να βρείτε στήριξη και βοήθεια. Απαιτείται να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας, για να στηριχτείτε και να βοηθηθείτε. Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, αλλά συστηματική προσπάθεια και κατάλληλη καθοδήγηση και ρύθμιση της δυσκολης αυτής κατάστασης.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Δυστυχώς κατι τέτοιο θα το μάθαινε αργά ή γρήγορα… να είστε κοντά της οσο περισσότερο μπορείτε, γιατί απο ότι καταλαβαίνω μόνο εσάς έχει…

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σχετικά με αυτό που περιγράφεται δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη απάντηση ως προς τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσατε να το χειριστείτε καθώς αυτή έρχεται σε συνάρτηση με την ήδη υπάρχουσα συναισθηματική και ψυχολογική συνθήκη στην οποία βρίσκεται η ανιψιά σας καθώς και στην σχέση την οποία με το άτομο το οποίο απεβίωσε. Θα ήταν σημαντικό να της επικοινωνήσετε το συμβάν που αναφέρεται με τον τρόπο που εσείς κρίνετε ότι είναι ο πιο ταιριαστός σε αυτήν την συνθήκη και έπειτα ίδια να είναι εκείνη που θα επεξεργαστεί και θα διαχειριστεί αυτή την είδηση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ελπίζω όλα να έχουν εξελιχθεί όσο το δυνατόν καλύτερα. Υποθέτω ότι το μήνυμα αυτό ήταν μία απελπισμένη κίνηση της στιγμής. Το λέω διότι η πλατφόρμα αυτή - δυστυχώς ή ευτυχώς - δεν παρέχει άμεση απάντηση, συμβουλή, καθοδήγηση, βοήθεια.. Παρόλα αυτά, υπάρχουν γραμμές άμεσης τηλεφωνικής υποστήριξης στις οποίες μπορείτε να απευθύνεστε από εδώ και στο εξής. Ωστόσο, οφείλω να επισημάνω ότι κάνατε αυτό που θεωρούσατε καλύτερο εκείνη τη στιγμή. Αυτή τη λύση είχατε. Ανήκει στο παρελθόν πλέον.

    Νιώθω ότι ό,τι και να πω είναι λίγο. Η ανηψιά σας πρέπει να περνάει εξαιρετικά δύσκολα. Θεωρώ ότι πρέπει να απευθυνθείτε - τόσο η ανηψιά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα πρέπει να είσαστε μαζί όταν της το πείτε, και να την βοηθήσετε όσο μπορείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να αντιμετωπίσει αυτό πυο συνέβη και να διεργαστεί το πένθος. Αν δυσκολευτεί με αυτό, αναζητήστε βοήθεια από ειδικό. Τα προβλήματα δημιουργούνται όταν για κάποιο λόγο, που εκ πρώτης όψεως δεν είναι εμφανής, παρεμποδίζεται η διαδικασία του πένθους. Είναι σαν το νερό που λιμνάζει όταν φτιάξουμε φράγμα. Έτσι και ο πόνος της απώλειας. Αν συμβεί αυτό χρειάζεται βοήθεια από ειδικό για να αντιμετωπιστεί η αιτία.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Τα ψέματα δεν βοηθάμε στο πένθος πείτε στο κορίτσι την αλήθεια και υποστηρίξτε την σε ότι χρειαστεί . Όπως και ψυχοθεραπεία , οικονομική βοήθεια . Μην προσπαθείτε να κριψετε την αλήθεια θα δυσκολέψει την σχέση σας και δεν θα την βοηθήσετε. Χρειάζεται να είστε δίπλα της. Ελπίζω να σας βοηθησα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Νομίζω είναι ήδη αργά τώρα που απαντάω , θα το έχει μάθει πια η ανήψια σας , να της επιτρέψετε να βιώσει το πένθος με τον δικό της τρόπο να κλάψει να θρηνήσει όπως το νοιώθει και να είσαστε δίπλα της να ξέρει πως ότι χρειαστεί θα είστε εκεί με αποδοχή και αγάπη , συλλυπητήρια

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Πρέπει να ενημερωθεί πλήρως είτε από το νοσοκομείο είτε και από εσάς που θα είναι καλό να πάτε να την βρείτε τώρα εκεί, και να ζητήσετε βοήθεια από την κοινωνική υπηρεσία και τον ψυχίατρο του νοσοκομείου αν χρειασθεί, ή από άλλον ψυχίατρο (εφημερεύοντος νοσοκομείου η άλλον που μπορείτε να καλέσετε εκτάκτως). Βεβαίως μπορεί και να μην χρειασθεί. Αυτό που συμβαίνει είναι πολύ οδυνηρό αλλά πιθανώς θα μπορέσει να το αντιμετωπίσει.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Αγαπητέ/η κύριε/α λυπάμαι για την απώλεια σας. Ειλικρινή συλληπητήρια. Εφ όσον πράξατε με αυτόν τον τρόπο θα σας έλεγα να της πείτε την αλήθεια σας. Στοχαστείτε λίγο και μιλήστε της. Αντιλαμβάνομαι ότι σαν να θέλατε να την προστατέψετε από τα οδυνηρά συναισθήματα που ξέρατε ότι θα βίωνε... ότι ενδεχομένως δεν είχατε τη δύναμη να της πείτε την αλήθεια. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να εκφράσει την δυσκολία που νιώσατε και που σας έκανε να μην ξέρετε πως να της το πείτε..... ότι ίσως να θέλατε να της δώσετε χρόνο να το επεξεργαστεί πριν της το πείτε. Μερικές υποθέσεις κάνω καθώς κάτω από το βάρος των γεγονότων όλα γίνονται πολύ δύσκολα..... μην προσ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η ανηψιά σας είναι ενήλικο μέλος και έχει δικαίωμα από την πρώτη στιγμή στην ενημέρωση και την εμπλοκή στο θέμα υγείας που προέκυψε στον πατέρα της. Η αλήθεια είναι πάντα προτιμότερη σε ζητήματα απώλειας και πένθους και ο μόνος βοηθητικός τρόπος είναι να επιτρέψουμε στον ευατό αλλά και στους γύρω μας να βιώσουν το πένθος τους. Εύχομαι συλλυπητήρια σε όλη την οικογένεια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΙΣΩΣ ΕΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΣ ΔΕΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙΝΗ ΣΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι