• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 02/05/2024

Βγαίνω με ένα παιδί που απλά έχουμε σεξουαλική επαφή χωρίς δεσμεύσεις. Το θέμα είναι ότι μου αρέσει πολύ ένας φίλος του και δεν μου έχει ξανατυχει να μου αρέσει κάποιος φίλος του αγοριού που βγαίνω. Είναι λάθος μου το ξέρω και ανήθικο αλλά νιώθω ότι κάτι με συνδέει με τον φίλο του. Να τονίσω πάλι ότι δεν μου έχει ξανατυχει. Πάσχω από κάποιο σύνδρομο η απλά με εξιταρει το "απαγορευμένο";

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν νομίζω ότι πάσχετε από κάτι απλώς έτυχε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Το να διατηρεί κανείς μια σεξουαλική σχέση με κάποιον, εφόσον είναι συμφωνημένα από την αρχή και από τις δύο πλεύρες δεν το κάνει ούτε λάθος ούτε ανήθικο. Φαίνεται όμως αυτό που υπάρχει στη ζωή σας να μην σας αρκεί και πιθανότατα να αναζητάτε κάτι περισσότερο από "μόνο σεξ". Ίσως να μην έχει να κάνει ούτε με το "απαγορευμένο" μιας και δεν είναι, αφού δεν υπάρχουν δεσμεύσεις όπως αναφέρετε. Έχει νόημα ν' αναρωτηθείτε πόσο σας αρκεί αυτή η κατάσταση κι αν όχι με τι όρους θα διεκδικήσετε αυτό που πραγματικά επιθυμείτε χωρίς να αρκείστε σε λιγότερα από αυτά που ίσως πραγματικά θα θέλατε.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καταλαβαίνω ότι αντιμετωπίζετε μία δύσκολη κατάσταση και ότι νιώθετε σύγχυση σχετικά με τα συναισθήματά σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι τα συναισθήματα που νιώθετε είναι φυσιολογικά και δεν είναι αναγκαίο να καταδικάζετε τον εαυτό σας γι' αυτά.

    Οι σεξουαλικές και συναισθηματικές σχέσεις είναι πολύπλοκες και μπορεί να προκαλούν ανάμεικτα συναισθήματα. Το να αισθάνεστε έλξη προς τον φίλο του αγοριού σας μπορεί να είναι μια φυσιολογική αντίδραση, ακόμα και αν είναι λίγο περίεργο λόγω του περιβάλλοντος.

    Είναι σημαντικό να εξετάσετε προσεκτικά τα συναισθήματά σας και να καταλάβετε τι σημαίνουν για εσάς. Είναι σημαντικό να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Στάμου Χρυσή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Όχι απλως νιώθεις ότι είναι πιο κοντά σου και υπάρχει έλξη.

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτά τα συναισθήματα μπορεί να είναι δύσκολο να τα διαχειριστείτε μόνη σας. Είναι σημαντικό να εξετάσετε προσεκτικά τις επιλογές σας και να λάβετε υπόψη σας τις συνέπειες. Συνιστώ να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με έναν ειδικό στην ψυχολογία για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματά σας και να αναζητήσετε τρόπους για να τα διαχειριστείτε. Επίσης, η υποστήριξη από φίλους μπορεί να είναι χρήσιμη, αλλά η επαφή με έναν ειδικό θα σας παρέχει τα κατάλληλα "εργαλεία"για να αντιμετωπίσετε αυτή την κατάσταση.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Νομίζω ότι αυτό είναι ένα σημάδι ότι πρέπει να σταματήσεis να βγαίνεis με άντρες που δεν σou αρέσουν πραγματικά, γιατί χάνεis την ευκαιρία να γνωρίσεis τον άντρα που θα μπορούσε να σou ταιριάζει. Όταν σπαταλάς τον χρόνο και την ενέργειά σου, το κατάλληλο άτομο δεν μπορεί να σε βρει. Σε αυτήν την κατάσταση, έχεis περισσότερη σχέση (connection) με τον φίλο του άντρα που βγαίνεis ραντεβού, επειδή ο τύπος με τον οποίο βγαίνεis δεν είναι κατάλληλος για εσενα. Αλλά τώρα δεν νομίζω ότι μπορείς να βγεις ραντεβού με τον φίλο, θα δημιουργήσει μια διαμάχη μεταξύ τους και ο φίλος θα πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε σένα ή τον φίλο του. Ίσως θα πρέπει να του... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Δεν πάσχετε από κάποιο σύνδρομο. Πιθανόν να σας αρέσει το απαγορευμένο. Γενικώς όμως, καλό θα είναι να παρατηρήσετε τις επιλογές που κάνετε στην ερωτική σας ζωή γιατί αυτές σχετίζονταν πολύ με τη σχέση σας με τους γονείς σας και την παιδική σας ηλικία. Επομένως, είναι κάτι πιο βαθύ από αυτό φαίνεται επιφανειακά.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Νομίζω ότι δεν πρέπει να ενοχοποιειτε την έλξη που νιώθετε για κάποιον άλλον άνθρωπο ασχέτως αν είναι φιλος του αγοριού σας. Το πώς θα το χειριστείτε είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με τις αξίες σας

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα, δε νομίζω ότι πάσχεις από κάποιο σύνδρομο επειδή έτυχε να σου αρέσουν δύο άτομα που είναι φίλοι. Πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα.

    Κονδύλης Αντώνης

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η αναζήτηση συναισθηματικής ικανοποίησης μέσα από σχέσεις χωρίς δεσμεύσεις μπορεί να φέρει στην επιφάνεια βαθύτερες εσωτερικές συγκρούσεις και ανάγκες. Όταν εκδηλώνονται συναισθήματα για τον φίλο του συντρόφου, αυτό μπορεί να αποτελέσει σημείο αφετηρίας για βαθύτερη αυτοανάλυση σχετικά με τις ανάγκες και επιθυμίες μας που ίσως δεν ικανοποιούνται. Η έλξη προς το «απαγορευμένο» και η ανάγκη για συναισθηματική σύνδεση μπορεί να αποκαλύψουν μια τάση προς την εξερεύνηση του άγνωστου ή την επιθυμία για αλλαγή στην προσωπική ζωή και τις σχέσεις.
    Κρίσιμο είναι να αναγνωρίσει κανείς ότι οι συναισθηματικές αντιδράσεις και οι επιλογές μας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γενική συμβουλή, απέφυγε τις ταμπέλες. Το να σε ενδιαφέρει κάποιος άνθρωπος, ιδιαίτερα όταν δεν καλύπτεσαι συναισθηματικά παρά μόνο σεξουαλικά από τη σχέση σου, δεν είναι ούτε παράλογο ούτε ανήθικο. Καλό θα ήταν βέβαια αυτή σου την ανάγκη να την κάλυπτες έξω από το συγκεκριμένο κύκλο παρέας γιατί πιθανότατα να σε οδηγήσει σε άβολες καταστάσεις και εσένα αλλά και τους δύο φίλους, εάν και εφόσον προχωρήσει η σχέση σας με το δεύτερο αγόρι της ιστορίας. Αν παρόλα αυτά η σύνδεση που νιώθεις είναι έντονη, τότε ξεκαθάρισε τη σχέση σου, δλδ. σταμάτα τη σεξουαλική επαφή με το παιδί που βγαίνεις, ενημέρωσέ τον ότι έχουν αλλάξει οι ανάγκες σου και ότι δ... Διάβασε περισσότερα

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι