• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι σε σχέση εδω και 1 χρόνο, με έναν άνθρωπο, είναι και ο πρώτος μου σύντροφος. Στο σεξουαλικο μέρος δεν εχουμε ολοκληρώσει ακόμα, ο ίδιος λόγω των θρησκευτικών του πεποιθησεων θέλει να είμαστε πιο εγκρατείς. Σε προσφατη συζήτηση που έχουμε κάνει και εχουμε ξανά συζητήσει στο παρελθόν, υπάρχει έντονη φοβία για πιθανότητα εγκυμοσύνης χωρίς να έχει γίνει διυσδειση. Έχει την πεποίθηση,ότι υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ακόμα και με τα προκαταρκτικα που κάνουμε αλλά του εξηγώ ότι χωρίς να γίνει διυσδειση είναι αδύνατον να προκληθεί εγκυμοσυνη μόνο από τα προκαταρκτικα. Του είπα αν θέλει να είμαστε πιο σίγουροι να φοράει αυτός προφυλακτικο η να παίρνω εγώ αντισυλληπτικα χάπια, αλλά η απάντηση του ήταν ότι απλά θα προσέχουμε περισσότερο και θα το δει για το προφυλακτικο. Δεν είναι διαθέσιμος να συζητήσει περισσότερο για αυτό το θέμα, είναι κάθετος στην απόφαση του λόγω των θρησκευτικων του πεποιθησεων. Το σέβομαι από την αρχή της σχέσης, δεν θέλω να τον πιέσω, αλλά το να μην ξέρει κάποια βασικά πράγματα τουλάχιστον για το ότι χρειάζεται κανονική κανονική διυσδειση για να προκληθεί εγκυμοσύνη με έχει βάλει σε έντονες σκέψεις, καθώς μου παρουσιάζει ότι όλη αυτή η φοβία είναι κάτι που αφορά τον ίδιο, αλλά μου "χτυπάει" πολύ που στην ηλικία που ειναι(25) δεν γνωρίζει και κάποια βασικά σεξουαλικης αγωγής. Είναι σε ένα πολύ θρησκευτικο οικογενειακό περιβάλλον και πέρασε την εφηβεία του στα φοιτητικά του χρόνια. Είχε ολοκληρώσει με άλλη κοπέλα, αλλά το είχε μετανιώσει πολύ γιατί ενιωσε ότι αμάρτησε.Έχω έντονες σκέψεις μην υπάρξει παρόμοια συνθήκη και με εμένα και μετανιώσει, αποφεύγει οτιδήποτε του λέω για το ερωτικό κομμάτι και με στεναχωρεί που αποφεύγει οποιαδήποτε συζήτηση. Τον έχει κυριεύσει ένα έντονο αίσθημα ενοχής και φόβου γύρω από το σεξουαλικο κομμάτι . Πως μπορώ να συζητησω μαζί του, τι προσέγγιση θα προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και συγνώμμη για το κατεβατό.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Τι προσέγγιση να χρησιμοποιήσετε το παιδί έχει πρόβλημα όλη η κουλτούρα και η κατοίχιση που έχει λάβει τον έχουν καταστήσει προβληματικό και στον τροποποίητουργεί και στον τρόπο που σκέφτεται δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί λύση μιλήστε ευθέως ειλικρίνεια η αλήθεια είναι πάντα ο καλύτερος τρόπος αν δεν βρεθεί λύση προχωρήστε στη ζωή σας παρακαλώ ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η θεραπεία ζεύγους η η ατομική ψυχοθεραπεία του συντρόφου θα βοηθούσε περισσοτερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σου αγαπητέ, στεναχωριέμαι για αυτόν που το περιβάλλον του δημιούργησε τόση ενοχή και ντροπή γύρω από το σεξ και τώρα δεν μπορεί να έχει μια κανονική σχέση μαζί σου. Συμφωνώ ότι του λείπει η εκπαίδευση σε αυτό το θέμα. Δυστυχώς, αυτή είναι δουλειά που πρέπει να κάνει μόνος του, πρώτα, πρέπει να θέλει να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και να θεραπεύσει, και να κάνει κάποια θεραπεία γύρω από αυτό. Πρέπει να θέλει να εκπαιδευτεί περισσότερο σε αυτό. Εάν δεν βλέπει το θέμα ή δεν θέλει να το κάνει αυτό, δεν μπορείs να κάνείs τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει και θα συνεχίσείs να αισθάνεσε ότι οι ανάγκες σou δεν ικανοποιούνται και να αισθάνεσε δυσ... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Αν οι δικές σας πεποιθήσεις είναι τόσο διαφορετικες για ένα τόσο σοβαρό θέμα, θα έλεγα να μιλήσετε με έναν σύμβουλο σχέσεων μαζί και οι δυο ώστε να δείτε αν μπορείτε να προχωρήσετε σε μια κοινή βάση

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας!
    Αυτό που συστήνεται σε κάθε περίπτωση που κάποιος ενήλικας ή ακόμα και ανήλικος έχει απορίες σχετικά με την σεξουαλική επαφή έιναι η επίσκεψη σε έναν ειδικό. Θα μπορύσες να τον πάρεις μαζί σου στην επίσκεψή σου στον/στην γυναικόλόγο σου και να του λύσει όλες τις απορίες. Αν ντρέπεται να είστε και οι δύο μέσα στο ιατρείο, μπορείς να περιμένεις στο χώρο υποδοχής. Οι απαντήσεις που θα πάρει από έναν ειδικό είναι σίγουρα πιο πειστικές και θα τον καθησυχάσουν.

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι

  • Δεν μπορείτε από μόνη σας να τον βοηθήσετε! Έχει να δει ο ίδιος κάποια θέματα. Ίσως να προτείνετε συμβουλευτική!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα,
    Στο ξεκίνημα μιας σχέσης, οι αξίες και οι πεποιθήσεις που ο καθένας φέρνει μπορούν να ενισχύσουν τη σύνδεση ή να δημιουργήσουν προκλήσεις, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για θέματα θρησκείας και σεξουαλικότητας.
    Η έντονη εγκράτεια που επιδιώκεται λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, όπως στην περίπτωση που περιγράφετε, συχνά φέρνει στην επιφάνεια φόβους και ανησυχίες σχετικά με τη σεξουαλικότητα, όπως ο φόβος μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης.
    Οι προσπάθειες διαβεβαίωσης που αναφέρατε, είναι καθοριστικές, αλλά η επιτυχία τους εξαρτάται από το κατά πόσον ο σύντροφος είναι διατεθειμένος να ακούσει και να συζητήσει τις προκαταλήψεις του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής