• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 14/09/2023

Καλησπέρα είμαι 30 ετων και η αδερφή μου 31. Ειμαιστε και οι δύο πολύ αδύνατες πριν κάποιους μήνες κάναμε εξετασεις αιματος και εγω ειχα χοληστερινη 240, LDL 169, HdL 52 η αδερφή μου και εκείνη σχεδόν ίδιες τιμές. Υπάρχει περίπτωση να ειναι κληρονομική;Χρειάζεται να επισκεφτουμε γιατρό ή να επαναλάβουμε τις εξετασεις; Να σημειώσω ότι καμία δεν παίρνει χαπι. Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Επανάληψη εξετάσεων κι επίσκεψη σε καρδιολογο αμφότερες

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Είναι σαφώς κληρονομική,δεν είναι σίγουρο ότι χρειάζονται φάρμακα στην ηλικία σας ,αν δεν εξαντληθούν κάποια άλλα μέτρα

    Σταυρουλάκης Γεώργιος

    Καρδιολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Θέλει τροποποίηση της διατροφής και αν δεν πιάσουμε τις επιθυμίτες τιμές έναρξη στατινης.Μειωσε αρχικά τυριά,τηγανιτα γλυκά και αλλαντικά αύξησε τα λαχανικά και σε 2 μήνες με αυτή τη διατροφή επαναλαβε τις εξετασεις

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Mπορεί να υπάρχει μία γενετική προδιάθεση. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθυνθείτε σε παθολογο , να συζητήσετε για το ιστορικό σας , να υπολογιστεί ο καρδιαγγειακός κίνδυνος και να σας προτείνει τρόπους αντιμετώπισης.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε παθολόγο.

    Γιάννικος Θεοφάνης

    Αιματολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα! Σε αντίθεση με τις παλαιότερες πεποιθήσεις, λίγο επηρεάζεται η χοληστερόλη από τις διατροφικές μας συνήθειες. Το μεγαλύτερο ποσοστό της παράγεται από το ήπαρ και σίγουρα υπάρχει γενετική προδιάθεση. Θα συνιστούσα να επισκεφτείτε ένα καρδιολόγο για να ελεγχθούν το ατομικό και οικογενειακό ιστορικό σας, ίσως πιο ειδικευμένες εξετάσεις όπως λιποπρωτεΐνη α, άλλοι ανεξάρτητοι παράγοντες κινδύνου και να λάβετε κατάλληλες συμβουλές ως προς την παρακολούθηση και τροποποίηση ενδεχομένων παραγόντων κινδύνου.
    Ευχαριστώ!

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι