• Χολή
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Καλησπέρα σας, Είχα διάρροιες περίπου 2-3 μηνες πριν διαγνωστω με πέτρες στην χολή μου, τυχαία καθώς έκανα υπέρηχο από μόνη μου προληπτικά. Δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα. Έκανα αφαίρεση της χολής 30/1/2024. Από τότε έως και σήμερα έχω παρατηρήσει πως κάνω διάρροια 2-3 φορές την ημέρα ειδικά όταν τρώω λιπαρά. Δεν μπορώ να πω πως έχω φτιάξει ιδιαίτερα την διατροφή μου αλλά όταν έτρωγα καλύτερα διάρροιες μπορεί να μην είχα και καθολου. Πρέπει να απευθυνθώ κάπου; Και αν ναι που; Διότι έχω πανικοβληθεί και φοβάμαι μην είναι κάτι σοβαρό.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Διαρροιες για ενα διαστημα μετα χολοκυστεκτομη δεν ειναι σπανιο συμπτωμα και το βλεπουμε σε ενα μικρο ποσοστο των ασθενων που χειρουργουνται. Συνηθως βελτιωνεται αυτοματα. Σπανια χρειαζεται αγωγη με φαρμακα οπως η χολεστυραμινη. Ωστοσο, μπορει να μην ειναι αυτη η αιτια εαν ειχατε διαρροιες απο πριν την εγχειρηση. Υπαρχουν πολλες πιθανες αιτιες και θα προτεινα να δειτε καποιον γαστρεντερολογο που μπορει να σας καθοδηγησει σε καθε περιπτωση.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Διάρροιες μετά την χολοκυστεκτομή παρουσιάζονται.Αφού τρώγοντας καλύτερα δεν έχετε,να τρώτε ΠΑΝΤΑ καλύτερα!!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η διάρροια που επιμένει είναι ένα σύμπτωμα που χρειάζεται διερεύνηση με μια σειρά εξετάσεων (ανεξάρτητα της χολοκυστεκτομής) οπότε θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήσετε με γαστρεντερολόγο. Επιπλέον, έχετε υπόψη σας ότι η αντίδραση του εντέρου σε διάφορες τροφές μπορεί να αλλάξει μετά από χολοκυστεκτομή γι' αυτό και δίνονται κάποιες διαιτολογικές οδηγίες μετά την επέμβαση.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο