• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

Καλησπέρα σας, στο τεστ ΠΑΠ φάνηκε πως έχω ελαφριάς μορφής φλεγμονή στο τράχηλο της μήτρας με συμμετοχή HPV και θα ήθελα να μάθω το κόστος χειρουργικής επέμβασης καθώς δεν βρίσκομαι σε θέση να λάβω αγωγή από του στόματος. Μήπως οι ενδοκολπικές αντιβιωσεις με βοηθούν το ίδιο αποτελεσματικά για να απαλλαγώ οριστικά ?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν κανουμε χειρουργειο για ελαφρες περιπτωσεις λοιμωξεων απο HPV

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Καλησπέρα σας. Εαν καταλαβαίνω καλά το αποτέλεσμα του Τεστ Παπ σας έδειξε φλεγμονή και παρουσία ΗPV λοίμωξης. Ο HPV δεν θεραπεύεται με αντιβίωση καθώς είναι ένας ιος. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ενημερωθείτε αναλυτικά από τον γιατρό σας για τις μεθόδους αντιμετώπισης και παρακολούθησης της λοίμωξης HPV αλλά και κατά πόσο χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος για παράδειγμα με κολποσκόπηση. Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω αφού δεν γνωρίζω καθόλου το ιστορικό σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας, το είδος της επέμβασης εξαρτάται από το είδος της αλλοίωσης στο τεστ Παπ. Δεν είναι όμως πάντα απαραίτητη.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Τι αλλοιωση ακριβως σας εβγαλε το παπ (ascus,asch,τραχηλιτιδα,lsil,hsil ) ?ποιο στελεχος hpv εχετε κ ποια ειναι η ηλικια σας για να σας δοθουν οι σωστες οδηγιες.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Με αυτή τη διάγνωση στο τεστ Παπ σας δεν χρειάζεστε κανενός είδους επέμβαση. Αντίθετα χρειάζεστε ενίσχυση του ανοσοποιητικού σας συστήματος και επανεξέταση σε 6 μήνες. Απευθυνθείτε σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • το κόστος εξαρτάται από τη βλάβη,δεν υπάρχει αντιβίωση γι αυτό ,μόνο κρέμες για ενίσχυση άμυνας

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Επέμβαση δεν ενδείκνυται, θεραπεία υπάρχει και είναι ενδοκολπικη

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Η τραχηλίτιδα διορθώνεται απλά με κρυοπηξια δεν χρειάζεται εγχείρηση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Για να κάνετε επέμβαση στον τράχηλο θα πρέπει το τεστ Παπ σας να έχει δείξει υψηλόβαθμη δυσπλασία. Δεν κανουμε παντα χειρουργειο. Για την τραχηλιτιδα θα χρειαστεί να κάνετε επίσης και μια καλλιέργεια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα