• Θυρεοειδής
  • Υποβλήθηκε 28/01/2023

Γεια σας επειδή καπνίζω 15 χρόνια από την ηλικία 11 ετών δυστυχώς , έχω δύσπνοια τακτικά δηλαδή μια μέρα έχω μια δεν έχω μπορεί 2-3 μέρες και μετά 2-3 μέρες δεν έχω επόμενος πιστεύω δεν ευθύνεται το κάπνισμα για την δύσπνοια , η μητέρα μου έχει θυρεοειδή και έχω μάθει ότι είναι κληρονομικό, η ερώτηση μου είναι μήπως εχω θυρεοειδή και ευθύνεται η δύσπνοια σε αυτό ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων ..

12 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να συζητηθούν και να εξεταστείτε από γιατρό γενικής ιατρικής ή παθολογίας

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Διαβητολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Δυστυχώς το κάπνισμα δοσοεξαρτωμενα και χρονοεξαρτωμενα θα προκαλέσει κάποια μορφης βλάβη στον πνευμονα, και επειδή εχετε εκτεθεί απο μικρη ηλικια θα σύστηνα να σας δει Πνευμονολογος και να κανετε σπιρομετρηση καιι ακτινογραφια θωρακος

    Βεβαίως σε κάποιες παθησεις του Θυρεοειδους που προκαλείται βρογχοκήλη (διογκωση του αδενα) εχουμε αίσθημα δύσπνοιας, βήχα ή και δυσκολία στην κατάποση. Σε συνδυασμό με το κληρονομικο ιστορικο που αναφέρεται, χρειάζεται έλεγχος απο την Ειδικότητα μου ( Ενδοκρινολογος)

    Ευχαριστώ πολύ

    Κουρκούτη Χρυσούλα

    Ενδοκρινολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Δείτε πρώτα έναν πνευμονολόγο. Αν δεν βρει τίποτα, μπορείτε να ελέγξετε και τον θυρεοειδή σας.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Ανεξάρτητα η δυσπνοια με τις παθήσεις του θυρεοειδή...

    Καραΐσκος Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Βάρη

  • Το πιο πιθανο ειναι οτι φταιει το καπνισμα παρα ο θυρεοειδης.Επισκεφτειτε πρωτα Πνευμονολογο και μετα Ενδοκρινολογο.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Οι θυρεοειδοπάθειες συνήθως δεν προκαλούνε δύσπνοια σαν αρχικό σύμπτωμα. Συμπτώματα που θα μας κάνανε να σκεφτούμε πάθηση του θυρεοειδούς είναι ταχυκαρδία, τρόμος, αϋπνίες, εκνευρισμός, αίσθηση καύσου έντονη εφίδρωση ή από την άλλη βραδυκαρδία, εύκολη κόπωση, αίσθηση ότι κρυώνουμε. Με βάση το χρόνιο κάπνισμά σας θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε έναν πνευμονολόγο για να κάνετε μια σπειρομέτρηση και ότι άλλο σας προτείνει.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΑΚΟΥ Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΩΡΛ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ Η ΞΕΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • καλημερα, πολλες ειναι οι ετιολογιες της δύσπνοιας, και καλο να ειναι να καωετε εξετασεις για τον θυρεοειδή αφου εχετε και κληρονομια σε αυτο.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κανείς δεν μπορεί να πει που οφείλεται η δύσπνοια, σε κάποιον ασθενή, χωρίς ιατρική εξέταση.
    Ομως η Ιατρική στατιστική λέει πως όταν ένας καπνιστής έχει δύσπνοια τότε 99,9% οφείλεται η δύσπνοια του στο κάπνισμα και ίσως 0,1% σε πάθηση του θυρεοειδούς αδένα. Η εξέταση από έναν γιατρό θα σου δώσει ακριβέστερη απάντηση.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Κμμια σχεση με τον θυρεοειδη, να πατε σε πνευμονολογο

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Διαβητολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Για να πούμε ότι η δύσπνοια οφείλεται σε πρόβλημα του θυρεοειδούς θα πρέπει να έχετε μεγάλο μέγεθος θυρεοειδούς αυτό που λέμε βρογχοκήλη, το οποίο μπορείτε να ελέγξετε με υπερηχογράφημα.

    Κανελλοπούλου Σοφία

    Ενδοκρινολόγος

    Άγιοι Ανάργυροι

  • Η δύσπνοια δεν είναι από τα τυπικά συμπτώματα που κάνει ο θυρεοειδής. Πρώτα πρέπει να αποκλειστούν καρδιολογικά και πνευμονολογικά αίτια. Σε δεύτερο χρόνο μπορείτε να επισκεφτείτε ενδοκρινολόγο για έλεγχο του θυρεοειδή λόγω του οικογενειακού ιστορικού.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι