• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

τι σημαίνουν τα ξαφνικά ξεσπασματα θυμου?

8 ειδικοί απάντησαν

  • μπορεί να σημαίνουν πολλά, από καταπίεση συναισθημάτων μέχρι μανιοκαταθλιψη. Δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει χωρίς διερεύνηση όλου του πλαισιου

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Μια γενική άποψη είναι ότι υποδηλώνουν καταπιεσμένα συναισθήματα. Ο θυμός από μόνος του δεν είναι συναίσθημα αλλά μια αντίδραση σε ένα ερέθισμα. Συνεπώς, θα πρέπει κάποιος να εξετάσει την πηγή του κακού, δλδ. ποια είναι η πραγματική αιτία, με τί πραγματικά είναι θυμωμένο το άτομο που ξεσπαέι αναίτια. Αν τολμήσω μια αυθαίρετη διάγνωση που βέβαια δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεςι, άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση, κουβαλάνε ένα αίσθημα αδικίας που τους επιτρέπει να συσσωρεύουν αρνητικά συναισθήματα και ασυνείδητες ή συνειδητές σκέψεις σε μεγάλες ποσότητες και με το παραμικρό ερέθισμα που νιώθουν ότι ο άλλος τους υποτιμά, να ξεσπάνε. Πολλές φορές α... Διάβασε περισσότερα

    Cure n' Aim Ευτυχία Αργυροπούλου

    Life coach

    Περιστέρι

  • συσσωρευμένο και ανέκφραστο πόνο. Δείχνει ότι όταν πέρασες (περνάς) δύσκολες στιγμές έπνιξες/καταπίεσες τα συναισθήματα σου και παγιδεύτηκαν στο σώμα σου. Τώρα προσπαθούν να δραπετεύσουν/απελευθερωθούν σε κάθε ευκαιρία. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ευκαιρίες να βγάλεις από μέσα σου, με ασφαλή τρόπο, το συσσωρευμένο θυμό. Πήγαινε σε ένα απόμερο μέρος και ούρλιαξε για παράδειγμα, κλάψε. Άφησε να δεις τι θέλει να εκφραστεί χωρίς κριτική σκέψη.

    Λούγαρη Ιωάννα

    Life coach

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Τα ξαφνικά ξεσπάσματα θυμού μπορεί να σημαίνουν πολλά. Συνήθως σχετίζονται με συναισθήματα που για κάποιο λόγο δεν εκφράζονται, αλλά μαζεύονται μέσα στο άτομο, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να "σκάνε". Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, είτε εσείς είτε το ενδιαφερόμενο άτομο, ώστε να διερευνηθεί περισσότερο ο θυμός αυτός και να ανακτηθεί μία καλύτερη συναισθηματική ισορροπία. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • εικάζω ότι για μεγάλο διάστημα εχουν συμβεί πολλά γεγονότα που είτε δε μπορούσατε να μιλήσετε είτε δεν ήταν στον έλεγχο σας. Χρειάζεται διαχείριση και να βρείτε την αιτία.κλειστε ένα ραντεβού αν θέλετε για διερεύνηση και διαχείριση

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Τα ξαφνικά ξεσπάσματα θυμού είναι οι φορές που κάποιος εκδηλώνει έντονη οργή ή εκνευρισμό χωρίς προειδοποίηση ή αιτία που φαίνεται προφανής για τους άλλους. Μπορεί να προκαλείται από διάφορες αιτίες, όπως η συσσώρευση άγχους, η ανυποχώρητη πίεση ή η αδυναμία να διαχειριστεί κανείς τις συναισθηματικές του αντιδράσεις. Είναι σημαντικό να εξετάσει κανείς την αιτία αυτών των ξεσπασμάτων και να αναζητήσει τρόπους για να διαχειριστεί τον θυμό του με πιο υγιή και αποτελεσματικό τρόπο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα έλεγα ότι το νευρικό σας σύστημα είναι εκτός ισορροπίας, και ένα μικρό συναίσθημα έχει μεγάλο αντίκτυπο πάνω σας και θυμώνετε για να απελευθερώσετε αυτό το συναίσθημα. Υπάρχουν άλλοι τρόποι για να ρυθμίσετε το νευρικό σύστημα. Είναι υγιές να απομακρύνετε το θυμό σας με τρόπο που δεν επηρεάζει άλλους ανθρώπους, για παράδειγμα να κάνετε μαθήματα πυγμαχίας/boxing. Αλλά δεν είναι υγιές για εσάς και τους άλλους εάν θυμώσετε με άλλα άτομα που ίσως δεν είναι η βασική αιτία του προβλήματος. Μπορεί επίσης να έχετε blockarismenei ενέργεια στο σώμα σας λόγω τραύματος, οπότε όταν υπάρχει ένα έναυσμα, θα ξυπνήσει τα συναισθήματα του παρελθόντος. Μπορώ ... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Τα ξαφνικά ξεσπάσματα θυμού σημαίνουν ότι μαζεύετε διαρκώς και γεμίζει η "δεξαμενή" σας και κάποια στιγμή αν ξεχειλίσει και η τελευταία σταγόνα, είναι σαν να θέλει, εύλογα, να απελευθερωθεί αυτή η ενέργεια. Όμως πλέον ακριβώς επειδή δεν αντέχει άλλο το "σύστημα", φτάνει να γίνεται (σχεδόν) ανεξέλεγκτα (εξ ου και το "ξέσπασμα").
    Πριν λοιπόν το αίσθημα αδικίας για κάτι, η πικρία για κάτι, η ενόχληση, ενδεχομένως και η αγανάκτηση, μπουν σε αυτή τη "δεξαμενή" σας (τον εαυτό σας), είναι υγιής η συνειδητοποίηση, η επικοινώνηση και η έκφραση, ώστε ο θυμός να εξωτερικεύεται όσο γίνεται όταν τον νιώθετε, οπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι