• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Καλημέρα σας,θέλω να σας παρουσιάσω ένα πρόβλημα που με απασχολεί σχετικά με τον γιό μου 26 ετών.Ειχε μια σχέση 3 χρόνια και ενώ ήταν ως δόκιμος καπετάνιος εν πλώ του είπε να χωρίσουν.Ξεμπαρκαρε τα Χριστούγεννα μετά από 8 μήνες.Δυστυχως δεν μπορεί να συνέλθει κλαίει κάθε μέρα , ελπίζει σε επανασύνδεση, κρατάει επικοινωνία με την κοπέλα ενω εκείνη έχει προχωρήσει και έχει σταματήσει τη ζωή του.Χρεωνει τον χωρισμό στη δουλειά του και θεωρεί ότι αν δεν είχε μπαρκάρει δεν θα τον χώριζε γιατί θα ήταν εδώ να το παλέψει.Πρεπει να παραδώσει μια πτυχιακή και δεν είναι σε θέση να την προχωρήσει.Το καλό είναι ότι κάνει συμβουλευτική μια φορά την εβδομάδα και βγαίνει με τους φίλους του .Προσπαθώ να είμαι υποστηρικτική αλλά στεναχωριέμαι.Τι άλλο να κάνω να τον βοηθήσω;;;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να του προσφερετε ένα ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον όπου θα τον βοηθήσει να βάλει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του σε μία σειρά εφόσον κάνει συμβουλευτική. Είναι μία κατάσταση που είναι να τη διαχειριστεί μόνος του και να βγεί δυνατός από αυτή.

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί

  • είσαι πολύ καλός γονιός για να θέλεis να βοηθήσεις τον γιο σου, ωστόσο όλοι είμαστε άνθρωποι και όλοι περνάμε δύσκολα συναισθήματα, έτσι μαθαίνουμε και γινόμαστε πιο δυνατοί. Αν κάνει ήδη θεραπεία, αυτό είναι καλό, μπορεί επίσης να δοκιμάσει εναλλακτικές θεραπείες, όπως διαλογισμό και ασκήσεις αναπνοής. Διαφορετικά πρέπει να εμπιστευτείτε ότι είναι αρκετά δυνατός για να ανακάμψει μόνος του. θα βγει πιο δυνατός από αυτή την εμπειρία ζωής που είναι αναπόφευκτη.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας, εσείς είστε δίπλα του και αυτό είναι σημαντικό. Μπορείτε να τον ρωτήσετε αν θέλει κάτι από εσάς. Το σημαντικό είναι ο ίδιος να κάνει ψυχοθεραπεία ώστε να διαχειριστεί το γεγονός. Είναι νέος και έχει όλη τη ζωή μπροστά του!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Είναι σημαντικό είναι να συνεχίσετε να είστε υποστηρικτική με τον γιό σας και να του δείξετε αγάπη και κατανόηση. Ακούστε τα συναισθήματά του και εκφράστε τη συμπάθειά σας προς αυτόν. Είναι επίσης σημαντικό να ενθαρρύνετε τον γιο σας να συνεχίσει τη συμβουλευτική του και να συνεργαστεί με τον ειδικό για την αντιμετώπιση των συναισθηματικών του προβλημάτων.
    Επιπλέον, μπορείτε να του προτείνετε να επικεντρωθεί στις δραστηριότητες που τον ενδιαφέρουν και τον κρατούν απασχολημένο, όπως η συνάντηση με τους φίλους του ή η συμμετοχή σε δραστηριότητες που του προσφέρουν ευχαρίστηση.
    Τέλος, μην ξεχνάτε να φροντίζετε και τον εαυτό σας. Η υγιής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα,
    Η απώλεια ενός σημαντικού προσώπου στη ζωή μας είναι ένα πολύ οδυνηρό και συναισθηματικά φορτισμένο γεγονός.
    Ο γιος σας φαίνεται πως αντιμετωπίζει μια περίοδο βαθιάς θλίψης, η οποία επηρεάζει τη ζωή του και την ικανότητά του να αντιμετωπίσει τις καθημερινές του υποχρεώσεις, όπως η ολοκλήρωση της πτυχιακής εργασίας του. Η στήριξή σας είναι πολύτιμη σε αυτήν την δύσκολη περίοδο και είναι σημαντικό να συνεχίσετε να τον υποστηρίζετε.
    Ωστόσο, η επαγγελματική βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή είναι απαραίτητη για την αντιμετώπιση της κατάστασης. Ο ειδικός θα μπορέσει να βοηθήσει τον γιο σας να αντιληφθεί, να επεξεργαστεί και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι είναι θετικό ότι κάνει Συμβουλευτική μια φορά την εβδομάδα. Θα ήταν σημαντικό να αναφέρατε το πόσον καιρό κρατάει η κατάσταση που περιγράφετε. Το στοιχείο του χρόνου είναι σημαντικό γιατί τα όσα αναφέρετε ίσως να χρειάζονται μια σωστή εκτίμηση για το αν πρόκειται για κατάθλιψη ή όχι. Εφόσον όμως κάνει Συμβουλευτική είναι έργο του συμβούλου να αξιολογήσει την κατάσταση και να παραπέμψει. Χρειάζεται όμως από πλευράς σας να σκέφτεστε ότι είναι ενήλικος και ότι δικαιούται να περνάει την φάση του. Η δική σας στάση, ως μητέρα είναι απλά να μην γίνεστε υπερβολικά προστατευτική, συμβαίνουν ερωτικές απογοητεύσεις και πιθανά να ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Να του δώσετε χώρο και χρόνο να βιώσει το πένθος του ως ενήλικας και όχι ως ο γιος σας με το βάρος ότι σας στεναχωρεί και από πάνω ! Είναι μια δυσκολη αλλά απαραίτητη διαδικασία ωρίμανσης και γνωριμίας με τον εαυτό του , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος