• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 04/12/2022

Θα ήθελα να ρωτήσω το ουρεοπλασμα μεταδίδεται μέσω στοματικού σεξ;

17 ειδικοί απάντησαν

  • οχι

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι δεν μεταδίδεται με αυτό τον τρόπο

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • ΝΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Η απάντηση είναι ναι μπορεί να μεταδοθεί. Μάλιστα υπάρχουν αναφορές ότι το ουρεόπλασμα μπορεί να είναι σαπρόφυτο της στοματικής κοιλότητας, κυρίως στα ούλα, και επομένως δύσκολα μπορεί να εξαλειφθεί με αντιβίωση σε ορισμένους φορείς.

    Σαράφης Βασίλειος

    Χειρουργός Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Συνήθως όχι. ΣΜΝ όπως η βλεννόροια ή η Σύφιλη μπορεί να μεταδοθούν με την στοματική οδό.

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Ναι, δεν ειναι συνηθες, αλλα γινεται.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θεωρητικά ναι

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δυσκολότερα αλλά ναι μπορεί και έτσι.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Η απάντηση είναι οχι

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ναι το ουρεοπλασμα μεταδίδεται και μέσω του στοματικού δεν.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ !

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Ναι μπορεί να μεταδοθεί από οποιοδήποτε βλεννογόνο

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Μεταδίδεται μέσω στοματικής, κολπικής και πρωκτικής επαφής.

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Πολυ σπανία

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Το ureaplasma spp θεωρητικά θα μπορούσε να μεταδοθεί μέσω του στοματικού σεξ. Δυστυχώς το γεγονός ό,τι δεν έχω πληροφορίες του ιστορικού σας δεν μου επιτρέπει να σας απαντήσω με σαφήνεια ειδικά για την περίπτωση σας. Ωστόσο, σαν γενική πληροφορία και για να σας καθησυχάσω θα ήθελα να σας πω ότι το ureaplasma spp το βρίσκουμε πολύ συχνά σε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ό,τι χρειάζεται να το θεραπεύσουμε αφού σε ποσοστό ~80% αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου. Η θεραπεία είναι αναγκαία μόνο εάν έχουμε κλινικά συμπτώματα, στην εγκυμοσύνη ή σε ασθενείς που είναι ανοσοκατεσταλμένοι. Ελπί... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Πολύ δύσκολα.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι