• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 05/12/2022

Τα σεξουαλικως μεταδιδόμενα Μπορούν να θεραπευτούν με κολπικές κρέμες η κολπικά υποθετα ;

30 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Συνήθως ΄οχι

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Με μία λέξη, όχι. Και εξηγώ αναλυτικά:
    -Τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα μικρόβια όπως τα χλαμύδια, το μυκόπλασμα, το ουρεόπλασμα, ο γονόκοκκος και οι τριχομονάδες θέλουν θεραπεία από το στόμα.
    -Οι ιοί HPV (των ανθρωπίνων θηλωμάτων) που είναι και αυτοί σεξουαλικώς μεταδιδόμενοι δεν θεραπεύονται με φάρμακα, είτε κολπικά, είτε από το στόμα.Αφαιρούμε μόνο τις βλάβες που αυτοί προκαλούν.
    -Ο έρπης των γεννητικών οργάνων δεν θεραπεύεται, μόνο γίνονται πιο ήπιες οι υποτροπές με θεραπεία από το στόμα.
    -Οι μύκητες και η βακτηριακή κολπίτιδα θεραπεύονται και με κολπικά σκευάσματα, αν και δεν θεωρούνται σεξουαλικώς μεταδιδόμενα. Σε λίγες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Αναλόγως με την πάθηση εξατομικεύεται η θεραπεία.

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Κάποια εξ' αυτών ναι.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • καλημέρα σας.
    εξαρτάται από το σεξουαλικως μεταδιδομενο νόσημα.
    καλή συνέχεια

    Παπαδημητρίου Απ. Γεώργιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μέγαρα

  • Συνήθως απαιτείται από του στόματος αγωγή

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αναλόγως το νόσημα

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΧΙ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • τα αμιγως σμν οχι

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Όχι, δεν μπορούν εκτός από την μυκητίαση.

    Ντάλτας Αλέκος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Αλλά ναι και άλλα οχι

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Τα περισσότερα μπορούν, κάποια μειώνουν το φορτίο τους και δεν μεταδίδονται για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα ειναι πολλα, καποια ιογενους και καποια μικροβιακης αιτιολογιας. Τα μικροβια μπορουν να αντιμετωπιστουν με κρεμες κλπ ενω οι ιοι εχουν αλλη αντιμετωπιση.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Κάποια από αυτά....τα περισσότερα χρειαζονται θεραπεις από το στόμα

    Δρακόπουλος Δημήτριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Εξαρτάται την παθολογία

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Κάποια από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που προσβάλλουν τα γεννητικά όργανα, όπως τα χλαμύδια, η σύφιλη, η γονόρροια και η λοίμωξη από τριχομονάδα, είναι πλήρως θεραπεύσιμα με μία μόνο δόση αντιβιοτικών. Σε κάποια άλλα, όπως στον έρπητα και στον ιό HIV μπορεί να δοθούν αντιϊκά φάρμακα που βελτιώνουν την έκβαση της νόσου, χωρίς όμως να απαλλάσσουν από αυτήν.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Nαι, υπάρχουν αρκετά τα οποία θεραπεύονται με κολπική κρέμα ή/και κολπικά υπόθετα.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Ανάλογα το νόσημα γενικά τα περισσότερα αντιμετωπίζονται

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Συνηθως χρειαζεται συστηματική θεραπεια με αντιβιωση. Εξαρταται απο το είδος του νοσήματος.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Και βέβαια μπορούν!Εξαρταται όμως το είδος του νοσηματος.Καποια νοσήματα χρειάζονται και θεραπεία από το στόμα.

    Αθανασάκη Άννα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας
    Κάποια όπως οι μυκητιάσεις ναι. Αν πρόκειται για μικροβιακές λοιμώξεις του κόλπου, αυτές θέλουν αντιβίωση από το στόμα. Οι ιογενείς σεξουαλικές λοιμώξεις δεν θεραπεύονται καθόλου με κολπικές κρέμες και κολπικά υπόθετα.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Θα σας απαντήσουν καλύτερα οι γυναικολόγοι

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Αναλόγως το μικρόβιο
    Κάποια χρειάζονται και αντιβίωση από το στόμα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Εξαρτάται απο τα νοσήματα η όταν λέμε “νοσήματα “ τι εννοούμε ?
    Οποτε σ’αυτην την ερώτηση η απάντηση σε γενικές γραμμές ειναι όχι, αλλά είπαμε πάντα όλα ειναι «κατα πράξιν και περίπτωση ».

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Ναι, κάποιες φορές, αλλά θα πρέπει να σας εξετάσει γυναικολόγος για να το αποφασίσει αυτό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Βακτηριακές

    Η Γονόρροια και οι χλαμυδιακές λοιμώξεις προκαλούνται από το βακτήριο Ναϊσσέρια της γονόρροιας και τα Chlamydia trachomatis αντίστοιχα και εμφανίζονται κυρίως με κίτρινες ή λευκωπές εκκρίσεις υγρών από τον κόλπο ή το πέος, όπως και αίσθημα “καψίματος” κατά την ούρηση. Απαιτείται καλλιέργεια υγρού ή μοριακές μέθοδοι για τη διάγνωση και η θεραπεία περιλαμβάνει μια ενδομυϊκή ένεση αντιβιοτικού μαζί με αντιβιοτική αγωγή από το στόμα διάρκειας μιας ημέρας.
    H Σύφιλη οφείλεται στο βακτήριο treponema pallidum, που μπορεί να παραμένει στον οργανισμό σε λανθάνουσα κατάσταση. Στην αρχική φάση παρουσιάζεται ως ανώδυνο έλκος στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, κάποια σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μπορούν να θεραπευτούν με τοπικές θεραπείες, κάποια άλλα χρειάζονται θεραπείες από του στόματος ενώ κάποια άλλα χρειάζονται άλλου είδους θεραπείες ανάλογα με τις βλάβες που έχουν προκαλέσει.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα
    κάποια ναι

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς, όταν πρόκειται για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση και ταμπού γύρω από το θέμα. Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα απαριθμούν μερικές δεκάδες με κάποια από τα πιο γνωστά να είναι τα χλαμύδια, ο έρπης γεννητικών οργάνων, ο γονόκοκκος, οι τριχομονάδες, οι λοιμώξεις από hpv και άλλα. Θεωρητικά έστω και μία συνεύρεση θα αρκούσε για να μεταδοθεί κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα και δυστυχώς δεν υπάρχουν πάντα σαφή συμπτώματα για κάποια από αυτά. Φυσικά κάποια από τα ΣΜΝ θεραπεύονται και με κολπικά σκευάσματα αλλά θα πρέπει πρώτα να ξέρουμε για ποιο νόσημα μιλάμε και μετά να δώσουμε τ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου