• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 01/02/2023

Μετά από το σεξ χωρις προφύλαξη πόσο καιρό πρέπει να περιμένει κάποιος για να βγουν σωστές η εξετάσεις για όλα τα μετατιδοδεμα και aids μαζί?

20 ειδικοί απάντησαν

  • 4 ΜΗΝΕΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, κάνουμε και άμεσες εξετάσεις όπως καλλιέργια κολπικόυ υγρού, μοριακής βιολογίας και εξετάσεις αίματος μετά από 1 μήνα, 3 μήνες, 6 μήνες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Περίπου έναν μήνα. Εξαρτάται και από την μέθοδο του εργαστηρίου.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕς

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Για κάποια σχετικά σύντομα εντός εβδομάδας για κάποια άλλα σε 1 Μήνα ( AIDS)

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Τουλάχιστον 1 μήνα

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • 10-15 μέρες για τα πιο συνήθη ΣΜΝ.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Τουλάχιστον ένας μήνας

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Εξαρτάται από το νόσημα το οποίο ψάχνουμε. Συνήθως για το AIDS απαιτείται ένας μήνας.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • 6 ΜΗΝΕς

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Αν συμπεριλάβουμε σ αυτό που λέτε και τον HPV χρειάζεται κάποιος να περιμένει μέχρι και 8 μήνες.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • 6 μήνες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ειδικά για το AIDS τουλάχιστον 3 εβδομάδες μετά , για την ανίχνευση αντισωμάτων του ιού.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας.
    Από 5 ημέρες για κάποια έως και πάνω από 3 μήνες για αλλά[AIDS]

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Το πολυ τρεις μήνες

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να περάσουν έξι μήνες

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αυτό εξαρτάται από το παθογονο μικροοργανισμο με τον οποίο ήρθατε σε επαφή γιατί οι χρόνοι επώασης διαφέρουν. Ενδεικτικά ο HIV ανιχνεύεται στο αίμα με test αντισωμάτων μετά από 1 με 3 μήνες περιπου. Συνήθως αν έχουμε υποψία επαφής με μολυσμένο άτομο χρειάζεται να επαναλάβουμε την εξέταση σε διάστημα που θα καθοριστεί σε συνεργασία με το θεραποντα ιατρό

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα πρέπει να γίνει ένας έλεγχος τις επόμενες ημέρες μετά την επαφή χωρίς προφύλαξη και ένας επανέλεγχος μετά 3-6 μήνες

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι το άγχος και η ανησυχία που συνοδεύει το σεξ χωρίς προφυλάξεις μπορεί να είναι αρκετά δύσκολα στη διαχείριση τους.

    Ο έλεγχος για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ) είναι μια σημαντική πτυχή της σεξουαλικής υγείας και υπάρχουν κατάλληλες εξετάσεις που μπορούν να ανιχνεύσουν τα πιο κοινά παθογόνα, όπως τα χλαμύδια, η γονόρροια, η σύφιλη και ο HIV. Συνιστάται να περιμένετε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά από μια πιθανή έκθεση πριν εξεταστείτε, ανάλογα με τη λοίμωξη, αλλά μπορεί να κυμαίνεται από 2-3 εβδομάδες έως 3-6 μήνες (πχ για τον HIV).

    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι το στρες κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν 3 μήνες μετά την επαφή βγουν αρνητικές οι εξετάσεις, τότε μπορεί, να θεωρηθεί πολύ χαμηλή η πιθανότητα να έχει γίνει μετάδοση κάποιου ΣΜΝ.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα