• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 18/01/2023

Καλησπέρα...εδώ και 2 χρόνια στην ουρήθρα στην άκρη του πέους έχει ένα κιτρινοπο χρώμα και έχει γίνει ευαίσθητη η περιοχή σε μερικές περιπτώσεις χωρίς να έχω το παραμικρό άλλο σύμπτωμα και οι εξετάσεις όλες είναι μια χαρά από ουρολογικες..(στο παρελθόν είχα ψιλοτραυματισμους μικρούς στο σεξ)..μία φαρμακοποιός που είχε αναφέρει μήπως είναι τριχομοναδες..μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι...? ευχαριστώ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εφ' όσον υπάρχει τόσο μεγάλο διάστημα δεν μπορεί να είναι κάποια λοιμωγόνος πάθηση , μάλλον πρόκειται για κάποια χρόνια αλλαγή του επιθηλίου ( της επιφάνειας ) της βαλάνου. ϊσως θα ήταν πιο σωστό να σας δει Δερματολόγος

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Δεν είναι δυνατη η διαγνωση χωρίς εξέταση, οπότε καλό είναι να επισκεφθείτε ουρολόγο.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Θα χρειαστεί μια εξέταση από ειδικό ουρολογο για να διευκρινιστεί περί τίνος προκειται. Μπορεί να είναι χρόνια φλεγμονή, κάποιος παθογονος μικροοργανισμος αλλά και κάποια δερματοπαθεια που χρειάζεται συγκεκριμένη θεραπεία

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον ουρολόγο του κέντρου μας στο mother and woman clinic όπου ίσως χρειαστεί να γίνει μία καλλιέργεια και να σας εξετάσει

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα...δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος από το ιστορικό και μόνον αλλά θα μπορούσε ίσως να είναι σύμπτωμα αυτοάνοσου νοσήματος όπως ο σκληροατροφικός λειχήνας ή η ψωρίαση, που δείχνουν μια τάση επιμονής....

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ουρολόγο και να κάνετε καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, ίσως και προστατικού εκκρίματος.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Εκτός από τις εργαστηριακές εξετασεις είναι απαραίτητη και η κλινική εξέταση από Δερματολόγο-Αφροδισιολογο

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Πάρτε την γνώμη και ενός δερματολόγου προτού προχωρήσετε σε οποιαδήποτε ενέργεια.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς τα νοσήματα της ουρήθρας και του πέους διαγιγνώσκονται με την κλινική εξέταση και όχι απο μακριά γιατί υπάρχουν άπειρες υποθέσεις που μπορεί να κάνει κάποιος

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα έναν ουρολόγο για να εξετάσει την περιοχή και να συστήσει άμεσα εξετασεις ή θεραπεία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Γεια σας, αν ο ουρολόγος δεν βρήκε κάτι μπορείτε να συμβουλευτείτε και έναν δερματολόγο.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια