• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 24/12/2023

Καλησπέρα σας, είχα μια απροστάτευτη επαφή με τον σύντροφο μου τον Μάιο, μετά από ένα μήνα έκανα εξέταση κολπικού υγρού και βγήκα αρνητική στα ΣΜΝ, είχα μόνο μύκητες και μου σύστησαν επανεξέταση για να είμαστε σίγουροι για αποκλεισμό ουρεοπλασματος. Στην συνέχεια μετά από τον μήνα έκανα και μια κολποσκόπηση ( χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος απλώς για να αποκλείσω και το hpv) χωρίς να χρειαστεί να κάνω test pap. Στην συνεχεια επισκεφθηκα παλι γυναικολογο τον Αυγουστο για εναν ελεγχο και υπερηχο ο οποιος με βρηκε καλα. Αργοτερα εκανα εξετασεις αιματος για λοιμωξεις του οργανισμου οι οποιες επισης βγηκαν καλες. Πιστευετε θα πρεπει να ανησυχω για hpv ή αλλα ΣΜΝ τα οποια 'ισως να μην ειχαν προλαβει να εμφανιστουν? Ο συντροφος μου, μου δηλωνει πως ειναι καλα αλλα εγω αγχωνομαι μονη μου. Επισης 4 ημερες πριν την περιοδο εχω εμφανισει καποιες κραμπες χαμηλα στην κοιλια, είναι λογικο ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων οποιαδηποτε απαντησει θα εκτιμηθει

2 ειδικοί απάντησαν

  • Το πιο πιθανό οι κράμπες να μην σχετίζονται , σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γίνει μια παθολογική εξέταση. Όσο αφορά τα ΣΜΝ εφόσον βγήκαν αρνητικές οι εξετάσεις δεν έχετε κάτι να φοβάστε εφόσον και η κλινική εξεταση ήταν αρνητική.

    Μότσιος Δημήτριος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας, μπορείτε να επωφεληθείτε αργότερα ξανά σε εξετάσεις ώστε να περάσει κάποιο διάστημα. Οι κράμπες χαμηλά στην κοιλιά τις περισσότερες φορές σχετίζονται με την προειδοποίηση της περιόδου, εφόσον ξεκινάει η περίοδος σας τις επόμενες μετά από αυτές . Πιστεύω δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας με βάση των εξετάσεων που κάνατε.

    Med Clinic

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος