• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 03/02/2023

Καλησπέρα, είχα βγάλει στη γραμμή που ενώνεται ο μηρος με το εφηβαιο κατι σαν ελιά. Ήταν πολύ μικρό, μαλακο και καφέ σε χρώμα. Το μυαλό μου πηγε κατευθειαν σε κονδυλωμα αν κι εχω εμβολιαστεί απο μικρή. Ο δερματολογος που με εξέτασε είπε οτι δε φαινεται για κονδύλωμα κι οτι προκλήθηκε απο τριβή, δεν μεταδίδεται. Το αφαίρεσε με λειζερ. Υπαρχει περίπτωση να έγινε λάθος διάγνωση; δεν έχω ξανακούσει για κάτι τέτοιο σε αυτη την περιχή παρα μονο για κονδυλώματα.

14 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΘΗΛΩΜΑ . ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΣΠΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • απο τη στιγμή που δεν εστάλη για ιστολογική ταυτοποίηση δεν μπορούμε να ξέρουμε εαν ήταν κονδύλωμα ή όχι.Σίγουρα ο δερματολόγος ξέρει καλύτερα.

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν μπορώ να ξέρω αν δεν δω μία βλάβη. Αφερέθηκε , οπότε δεν είναι προόβλημα. Κάντε μια παρακολούθηση σε βάθος χρόνου.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Εφόσον σας είπε ο δερματολόγος ότι δεν πρόκεται για κονδύλωμα, λογικά δεν πρόκεται για κονδύλωμα. Ακόμη και κονδύλωμα να ήταν εφόσον καυτηριάστηκε δεν υπάρχει θέμα. Ο μόνος τρόπος να σας πω με βεβαιότητα είναι εαν εμφανίσετε κάτι εκ νέου, να σας εξετάσω. Επίσης δεν θα έβλαπτε με το επόμενο τεστ Παπ να κάνουμε και έλεγχο για HPV.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Όχι, υπάρχουν και σπίλοι η θηλωματα

    Σπανίδης Αθανάσιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πειραιάς

  • Όχι το πιθανότερο είναι αυτό που σας είπε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα, ακόμα κι αν ήταν κονδύλωμα, αφαιρέθηκε, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας
    Το πιθανότερο, βάσει και του ιστορικού που αναφέρετε, είναι να πρόκειται για θήλωμα, μια καλοήθης βλάβη που εμφανίζεται στις πτυχές όπως οι μασχάλες, κάτω από τον μαστό, ο λαιμός και η μηρογενετική πτυχή. Καμμιά φορά μπορεί να εμφανιστεί και σε άλλες θέσεις όπως περιοφθαλμικά. Παλαιότερα θεωρείτο ιογενής λοίμωξη, αλλά οι πλέον σύγχρονες απόψεις τείνουν στο ότι μάλλον σχετίζεται με κληρονομικότητα, ορμονικούς παράγοντες, τοπικούς παράγοντες όπως εφίδρωση και τριβή ενώ είναι συχνότερο σε παχύσαρκα άτομα. Έχει επίσης συσχετιστεί με αναιμία, σάχαρο και θυρεοειδοπάθεια. Δεν είναι μεταδοτικό αλλά όταν υπάρχει στο ίδιο άτομο, τείν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλημέρα ,θα μπορούσατε να το στείλετε για βιοψία για επιβεβαίωση ,η όχι της διάγνωσης ,
    σε κάθε περίπτωση όμως καλώς αφαιρέθηκε .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • πιθανοτατα ηταν skin tag, η ακροχορδονας ειναι συνηθισμενο στην μηροβουβωνικη πτυχη

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Εφόσον αφαιρέθηκε με laser και είχε καλοήθη εικόνα , να μην ανησυχείτε , απλά να παρακολουθείτε την περιοχή και σε ενδεχόμενη επανεμφάνιση να σας δει ο Δερματολογος σας.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Θα μπορούσε να το στείλει για ιστολογική εξέταση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Από την στιγμή που αφαιρέθηκε δεν εστάλη για βιοψία προκειμένου να μάθετε τι ήταν τελικά;

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΤΑΣΗς ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗς ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα