• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 17/11/2022

πόσος καιρός χρειάζεται για να καλυφθούν τα κενά από τα δόντια που έχουμε βγάλει αφού βάλουμε σιδεράκια

69 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτή είναι μια δύσκολη ερώτηση. Ένας γενικός "μπούσουλας" είναι ότι τα κενά κλείνουν με ταχύτητα 0.5-1 χλστ/μήνα.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Παγκράτι

  • αναλογως τις αποστασεις και τις στροφες που θελουμε να κανουμε στα δοντια. γενικα παμε στο πιο συντομο δυνατον στη θεραπεια αλλα παντα πρεπει να αποφευγουμε τις υπερβολικες δυναμεις που δημιουργουν αλλα προβληματα στο δοντι και τους ιστους γυρω απο τις ριζες

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Έχει να κάνει με το σχέδιο θεραπείας που ακολουθεί ο γιατρός.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Εξαρτάται από το περιστατικό αυτό θα σας το απαντήσει ο ορθοδοντικός σας που είναι και αρμόδιος

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • ποικίλει ανάλογα με το ποιό είναι το δόντι αλλά & με το τι είδους στήριξη εφαρμόζουμε!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • καλησπέρα σας,εξαρτάται από την περίπτωση, είναι απόλυτα εξατομικευμένο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαρταται απο την ορθοδοντικη θεραπεια

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση!
    Αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Απο το μέγεθος των δοντιών, την απόσταση των δοντιών..

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Εξαρταται το περιστατικο

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Εξαρτάται από άτομο σε άτομο καθώς και από ποια ορθοδοντική θεραπεία επιλέξετε

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρταται απο τα κενα και την ηλικια.Φανταζομαι τα δοντια εξηχθησαν για να γινει χωροζ να τακτοποιηθουν τα υπολοιπα. Συνηθωσ γυρω στουσ 8 μηνεσ για να διατηρηθει και το αποτελεσμα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπερα σας
    Καλο θα ηταν να σας εξετασει ενας ορθοδοντικος και μα σας δωσει τις απαντησεις που αναζητατε
    Στη διαθεση σας για οτιδηποτε αλλο χρειαστειτε
    Ευχαριστω πολυ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Μόνο ο ορθοδοντικός μπορεί να απαντήσει ανάλογα και με την τεχνικη που θα εφαρμοστεί

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Τη συγκεκριμένη απορία είναι ορθότερο να σας την απαντήσει ο ορθοδοντικός σας

    Αποστολοπούλου Δάφνη

    Παιδοδοντίατρος

    Βριλήσσια

  • Αυτό έχει να κάνει και με τη φάση της θεραπείας αλλά σε γενικές γραμμές τα κενά θα περιοριστούν ώστε να μην είναι τόσο έντονα οπτικά σε διαστημα 3-4 μηνών περίπου

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Κορωπί

  • αναλογα το περιστατικο

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΚΕΝΩΝ.ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4-6 ΜΗΝΕΣ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Την ερωτηση αυτη καλυτερα να σας την απαντησει ενας ειδικος ορθοδοντικος

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • εξαρτάται από διάφορους παράγοντες

    Μπιλέρου Βασιλική Moschato Dental Care

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας. Αναφέρεστε σε κενα που έχουν μείνει από τον ορθοδοντικο για να γίνει μια προσθετική εργασία; Ή ξανα άνοιξαν κάποια κενα που είχαν κλεισει παλαιότερα;
    όπως και να έχει πρέπει να εκτιμηθεί πρώτα ποια είναι η σωστή θεραπεία για εσάς και μετά την κλινική εξέταση να αξιολογήσουμε και το χρονοδιάγραμμα της θεραπείας.

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Αυτό δεν μπορεί κανείς να το απαντήσει έτσι απλά. Εξαρτάται από την περίπτωση, την ηλικία , το κενό

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η απάντηση δεν μπορεί να είναι γενική , αλλά μετά από ορθοδοντική θεραπεία συνήθως δεν υπάρχουν κενά. Το σωστότερο είναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό σας , ο οποίος ξέρει την περίπτωσή σας.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Εφόσον έχει τελειώσει η ορθοδοντική θεραπεία μπορούν να καλυφθούν τα κενά . Αυτό πρέπει να γίνει μετά από συννενόηση με τον ορθοδοντικό, γιατί αν έχει δωθεί συσκευή διατήρησης αποτελέσματος μπορει να μην εφαρμόζει μετά τις αισθητικές αποκαταστάσεις

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική . Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις η ορθοδοντική θεραπεία ολοκληρώνεται στον 1.5 χρονο, εφόσον βέβαια υπάρχει απόλυτη συνεργασία του ασθενούς με τον Ορθοδοντικό.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Για να κλείσει το κενό με την ορθοδοντικη θεραπεία μετά από εξαγωγή χρειάζεται από 6 μήνες μέχρι 1 έτος ( ανάλογα με το μέγεθος του δοντιου που πρέπει να καλυφθεί)

    Πολυχρονίδη Ελισάβετ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρταται απο το μεγεθος του δοντιου που μετακινειται,την αποσταση που θελουμε να καλυψουμε κ.τ.λ. Γενικα παντως στα δοντια ασκουνται ηπιοες δυναμεις και οι μετακινησεις παιρνουν χρονο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει ειδικός ορθοδοντικός ο οποίος θα απαντήσει στα ερωτήματά σας.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Αναλόγως τις ορθοδοντικές δυνάμεις που εφαρμόζονται και τα κενά που χρειάζεται να καλυφθούν

    Σαριδάκη Έρρικα

    Οδοντίατρος

    Χολαργός

  • την απαντηση θα σας δωσει ενας ορθωδονικος με ειδικοτητα

    Χαραλάμπους Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αιγάλεω

  • Αναλόγως το κενό που εχει μείνει, την ηλικία του ασθενούς, την πυκνότητα του οστου (αν ειναι πανω ή κατω).Αλλά ποτέ δεν μπορούμε να απαντήσουμε με ακρίβεια τέτοια ερώτηση διότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα , το καθε περιστατικο ειναι διαφορετικο.

    Versis Dental

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν ειναι απαραίτητο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα . Μπορείτε άμεσα να προχωρήσετε στη διαδικασία

    Αρώνη Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και από την ίδια την θεραπεία.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα, δεν ειμαι σιγουρη οτι εχω καταλάβει την ερώτηση.Εάν εννοειται οτι κάνατε εξαγωγή δοντιού,βάλατε σιδεράκια και περιμένετε να κλείσουν τα κενά που δημιουργήθηκαν μετά την εξαγωγή εξαρτάται από την θεραπεία που ακολουθείτε.Καλό ειναι να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό σας.

    Τσίρμπα Ανδριανή

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, τα κένα που δημιουργούνται απο τις εξαγωγές δοντιών με σκοπό την ορθοδοντική θεραπεία θα καλυφθούν κατα τη διάρκεια της ορθοδοντικης. Ο χρόνος που θα χρειαστεί εξαρτάται από το είδος της θεραπείας και τον λόγο που αυτά τα δόντια εξάχθηκαν (πχ μη ύπαρξη ικανοποιητικού χώρου).

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΕΙΣΕΩΣ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Εξαρτάται από το ποιο δόντι έχει εξαχθεί, πόσο μεγάλο ή μικρό είναι το κενό και τι μετακινήσεις ορθοδοντικές έχουν προγραμματιστεί.
    Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος στον οποίο θα καλυφθούν τα κενά, στον κάθε ασθενή το περιστατικό διαφέρει.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • θα πρεπει να μιλησετε με τον ορθοδοντικο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Δεν μπορεί να γίνει σαφής ορισμός αυτού του χρόνου. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι το τέλος της θεραπείας πρέπει να έχουν κλείσει, εν όλω ή εν μέρει (είναι καθαρά θέμα ταύτισης-σύμπτωσης του δημιουργούμενου με τον απαιτούμενο χώρο).

    Οδοντιατρείο Aesthetic Dental Studio - Κληρονόμος Θεόδωρος & Κληρονόμος Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Καλαμάτα

  • Ο χρόνος της ορθοδοντικής θεραπείας εξαρτάται από το είδος και το μέγεθος των μετακινήσεων, που θέλουμε να πραγματοποιήσουμε, καθώς και τα μέσα που χρησιμοποιούμε. Κάθε σχέδιο θεραπείας είναι εξατομικευμένο και λαμβάνονται υπόψιν και γενικοί παράγοντες, όπως πχ η ηλικία του/της ασθενούς. Να τονίσουμε ότι ο αρχικά προβλεπόμενος χρόνος μπορεί να μεταβληθεί, ακόμα και κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Επομένως η διάρκεια του σχεδίου θεραπείας διαφέρει σε κάθε περιστατικό και δεν είναι 100% προβλέψιμη εξαρχής.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Η ορθοδοντική θεραπεία καθώς και η διάρκεια αυτής εξαρτώνται από παράγοντες όπως η συγκλισιακή ανωμαλία που χρήζει διευθέτησης, η οστική ηλικία του ασθενούς (υπολειπόμενη αύξηση των γνάθων) και η συμμόρφωση του ασθενούς με τις οδηγίες. Κατά συνέπεια η απαιτούμενη χρονική διάρκεια για να κλείσουν τα κενά μπορεί να ποικίλλει από μερικές εβδομάδες έως και αρκετούς μήνες.

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το οδοντιατρείο μας
    Μπορουμε να δουμε διάφορες λύσεις στο κομματι της αισθητικής οδοντιατρικης που εξειδικευομαστε. Μπορειτε να μας καλεσετε για ενα ραντεβού για πρώτο ελεγχο και συζήτηση ολων των δυνατοτητων που υπάρχουν
    Σας περιμενουμε

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται , από την αιτία που προκαλεί τα κενά ανάμεσα στα δόντια αφενός, την ηλικία του ασθενούς αφετέρου ,καθώς και το πλάνο θεραπείας ,που ακολουθείται. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα
    Θα ήθελα να μου εξηγήσετε καλύτερα τι εννοείτε να καλυφθούν τα κενά! Με νέα ορθοδοντική ή με ρητίνες τι ακριβώς εννοείτε

    Παπακώστα Ράνια

    Οδοντίατρος

    Βόλος

  • Εξαρτάται τι σιδεράκια φοράτε , ποσό χρόνων είστε .

    Χασούρη Αβιντέ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΣ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Αν μιλάτε για τους προγομφιους που βγάζετε για να δημιουργηθούν χώροι στο στομα από τις πρώτες βδομαδες αρχίζουν να μετακινούνται τα δοντια και να κλεινουν τα κενά.στο πρωτο 2 μηνο είναι πια αισθητό.αλλά παντα εξαρτάται ανα περιστατικό.και πόση δύναμη θέλει να ασκήσει ο Ορθοδοντικος

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Πρόκειται για μια διαδικασία που εξελίσσεται αργά. Μπορεί και να κρατήσει ένα χρόνο. Κάποιες φορές ίσως και πιο λίγο. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση. Εξαρτάται από την ορθοδοντικη ανωμαλία.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Περίπου 4 μήνες αλλά εξαρτάται σε κάθε περιστατικο

    Κληρονόμου Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Γειά σας. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που απαιτείται για να καλυφθούν τα κενά, στον κάθε ασθενή αυτό συμβαίνει με διαφορετική ταχύτητα, αλλά σαν πρώτη εκτίμηση θα έλεγα ΑΠΟ 10-12 μήνες μπορεί και παραπάνω.

    Γεωργιάδης Γρηγόρης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Ξηροκρήνη

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από το μέγεθος του κενού που υπάρχει μεταξύ των δοντιών και την ηλικία τπυ ασθενούς. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε ορθοδοντικό.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Αυτό θα σας το απαντήσει πιο σωστά ο ορθοδοντικός που σας παρακολουθεί!
    Σας ευχαριστώ

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος,εξαρτάται από την εκάστοτε θεραπεία.

    Μανταλιάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Άρτα

  • Καλησπέρα σας!
    Εξαρτάται από το μέγεθος του δοντιού και από την ηλικία του ασθενή!
    Συνήθως στους πρώτους 6 μήνες τα κενά έχουνε κλείσει αρκετά, ώστε να μην αποτελούν αισθητικό πρόβλημα!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Στο οδοντιατρείο μας δεν αναλαμβάνουμε, ούτε έχουμε εμπειρία από ορθοδοντικά περιστατικά. Για τη συγκεκριμένη ερώτηση θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό που πραγματοποιήσε την θεραπεία. Ωστόσο, μπορούμε να σας ενημερώσουμε πως σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχουν κενά στην πρόσθια αισθητική ζώνη, αυτά μπορούν να κλείσουν με κάποια από της αποκαταστατικές τεχνικές όπως πχ οι όψεις πορσελάνης.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Ο χρόνος που χρειάζεται για να κλείσουν τα κενά μετά από εξαγωγές που γίνονται για ορθοδοντικούς σκοπούς δυστυχώς δεν είναι συγκεκριμένος και ποικίλει από περαστικό σε περιστατικό.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Αναλόγως της βαρύτητας, η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει από 5 εώς 18 μήνες.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν και είναι πολύ γενική η ερώτησή σας, θα έλεγα ένα χρονικό διάστημα τριών έως έξι μηνών πως είναι αρκετό.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται απο τον τροπο αντιμετωπισης.Υποθετω οτι δεν εννοειτε να ελθουν στην σωστη θεση χωρις ορθοδοντικη εργασια.Αν αφαιθουν ετσι,σωστα δεν θα διαμορφωθει η οδοντοστοιχια.Ορθοδοντικα γινεται κλασσικα με σταθερες πιεσεις,αλλα κ με μασελακια,και ο χρονος εξαρταται απο τους τοπικους παραγοντες κ απ την σωστη χρηση των μηχανηματων.

    Ρεμιγιάκης Παναγιώτης

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • 8-10 μήνες

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εξαρταται απο το ποσο μεγαλο ειναι το διαστημα και καποιους αλλους παραγοντες που τα βλέπουμε μετα την εξέταση με τον ασθενη

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Καλή σας μέρα σε απάντηση του μηνύματος σας θα ήθελα να σας αναφέρω ότι ορθοδοντικός καθορίζει την ταχύτητα μετατόπισης των δοντιών.Παρόλα αυτά ένας μέσος χρόνος για να να κλείσει το κενό προγόμφιων δοντιών που είναι τα συνήθη δόντια πού βγάζουμε στην ορθοδοντική είναι 6 μήνες με κάθε επιφύλαξη. Καλή συνέχεια.

    Παπαδόπουλος Λουκάς

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Από 3 μήνες μέχρι 3 χρόνια.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Εξαρτάται απ το βαθμό της μετακίνησης των δοντιών και την ηλικία , συνήθως 4-8 μήνες

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Αυτό έχει να κανει με την ορθοδοντικη θεραπεία που πραγματοποιείτε και το σχέδιο θεραπείας

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Περίπου ένα χρόνο

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Εξαρτάται από το είδος της ορθοδοντικής θεραπείας . Συνήθως τα brackets καλύπτουν ταχύτερα τα κενά απο τους νάρθηκες. Ο χρόνος μετατόπισης επίσης επηρεάζεται από το κενό που υπάρχει, για παράδειγμα το κενό από την εξαγωγή ενός γομφίου θέλει περισσότερο χρόνο. Ο ελάχιστος χρόνος είναι περίπου 3 μήνες για πολύ μικρά κενά και αυξάνεται

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Εξαρταται από την ορθοδοντικη μέθοδο.. περιπου 1 χρονο

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος