• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 26/05/2023

Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται ώστε να ισιωσει ένα δόντι

21 ειδικοί απάντησαν

  • Χοντρικά, ένα δόντι κινείται με "ταχύτητα" 1 χιλιοστό τον μήνα.

  • Αυτο εξαρταται απο τον βαθμο συνωστισμου που εχουν τα δοντακια σας.Ενας ορθοδοντικος ,βλεποντας σας κλινικα,αλλα και μεσω των ακτινογραφιων σας,φτιαχνοντας ενα εκμαγειο μελετης,μπορει να σας απαντησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται απο το ποσο ''στραβο'' ειναι.Απο κοντα μπορει ο οδοντιατρος να σας ενημερωσει.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Εξαρταται απο διαφορους παραγοντες που διαφοροποιουν τον τροπο και τον χρονο της μετακινησης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΜΟ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΧΟΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΒΑΛΑΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΤΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΙΣΙΩΜΑΤΟΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ ,ΟΥΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΙΘΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΜΟ,ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εξαρτάται από το είδος της μετακίνησης που απαιτείται για να ισιώσει.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Ποικίλει ανάλογα με την θέση του δοντιού Καλύτερα να απευθυνθείτε σε ορθοδοντικό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από το πόσο απόκλιση έχει από τη κανονική του θέση και από το άν υπάρχει ή όχι χώρος στην θέση που πρέπει να καταλήξει. Μπορείς να είναι από 2-3 μήνες άλλα μπορεί και 10-12 ανάλογα με τις συνθήκες.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Κορωπί

  • Αυτο εξαρταται από την αρχικη θέση του δοντιου και των γειτονικών σε αυτό δόντια. Επισης από τον υπάρχοντα χώρο και τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να ισιώσουν τα δόντια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που διαφέρει σε κάθε ασθενή και δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί χωρίς προηγουμένως να εκτιμηθούν όλοι αυτοί οι παράγοντες από έναν ειδικό ορθοδοντικό.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Ανάλογα το πόσο στραβά είναι και τα υπόλοιπα δόντια καθώς και αν υπάρχει χώρος να ισιώσει από 3 μήνες και πάνω.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΣΤΟ ΟΔΟΝΤΙΚΟ ΤΟΞΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΙΚΙΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΠΟ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ 3-4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Το διάστημα για να μετατοπιστεί ένα δόντι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορεί να προσδιοριστεί αν δεν υπάρχει κλινική και ακτινογραφική εξέταση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εξαρτάται από το είδος του προβλήματος και την ορθοδοντική θεραπεία

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Το χρονικό διάστημα ποικίλει ανάλογα με το ποιό δόντι είναι αλλά και με το τί είδους απόκλιση από το φυσιολογικό υπάρχει!

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • Εξαρτάται. απο την θεση του, τον χώρο που υπάρχει. Τα γειτονικά δόντια. Από πολλά.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Εξαρτάται από την κλίση στροφή και θέση στην σύγκλιση. Ένα 6 μηνο στις περισσότερες περιπτώσεις αρκει

    Κατσαρώνης Παύλος

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Μεταμόρφωση

  • εξαρτάται από το πρόβλημα που υπάρχει κσι από το ποια μέθοδο θα επιλέξετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ανάλογα από 3_7 μηνες

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ( χώρος στην γνάθο, είδος δοντιού ,κτλπ)

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, ανάλογα την περίπτωση..αλλά
    κυμαίνεται από 6 μήνες έως 3 χρόνια.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό