• Πιστοποιητικά υγείας για εργασία
  • Υποβλήθηκε 13/12/2022

Έκανα mandux πριν ένα μήνα και ο γιατρός δεν μου το υπέγραψε μπορώ να πάω τώρα να μου το υπογράψει και να μου το σφραγίσει;

31 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι χρειάζεται να επικαιροποιηθεί εκ νέου

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Τι εννοείς δεν υπόγραψε; Πήγες, σε είδε και δεν υπόγραψε ή δεν πήγες καθόλου; Εάν δεν πήγες να δει τη mantoux δεν μπορεί να αξιολογηθεί τώρα. Εάν πήγες και σε είδε και σε θυμηθεί, λογικά μπορεί να σου υπογράψει με ημερομηνία την ημέρα που σε είδε (όχι φυσικά την τωρινή).

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Η φυματινοαντίδραση ή test Mantoux ερμηνεύεται από τον γιατρό που σας την σύστησε 48-72 ώρες μετά την εφαρμογή της.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με το γιατρό σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Γι’ αυτό θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας και αφού του θυμίσετε την εξέταση θα συνεννοηθείτε για τις επόμενες κινήσεις.

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • εαν εχουν περασει 72 ωρες,δεν θεωρειται εγκυρη

    Σβόλης Νικόλαος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Κηφισιά

  • Να επικοινωνήσετε μαζί του

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η mandoux διαβάζεται εντός 2 ημερών. Μετά απο ένα μήνα δεν μπορει να υπάρξει απάντηση για το εάν είναι θετική ή αρνητική

    Καραχάλιος Θεόδωρος

    Παθολόγος

    Γαλάτσι

  • Εξαρτατε απο τον ιατρο

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Λογικά, εάν είναι ο ίδιος, θα σας το υπογράψει.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Η mandoux είναι μια εξέταση φαντάζομαι πήρατε το αποτέλεσμα δεν χρειάζεται κάποια ειδική υπογραφή

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • ΝΑΙ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Ρωτηστε τον προσωπικο γιατρό

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Πάρτε τηλέφωνο τον ίδιο τον ιατρό για να σας πει τις δυνατότητες του .

    Ντερ-Γκαραπετιάν Βάτσε

    Οφθαλμίατρος

    Καλλιθέα

  • Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την απάντηση

    Φωτόπουλος Βασίλειος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός

    Μαρούσι

  • Ρωτήστε τον ιατρό που σας έκανε την εξέταση

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Αν ο γιατρος σας σας θυμαται ή κραταει ιστορικο θεωρω οτι μπορει να σας το υπογραψει οτι το κανατε την συγκεκριμενη ημερομηνια.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ναι μπορείτε.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με τον ίδιο

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ

    Σαπαρδάνης Ιορδάνης

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Πεύκα

  • Φαντάζομαι έχει αρχείο, θα το δει και θα σας υπογράψει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΑΝΤΟUX, TO EΛΕΓΞΕ ΟΜΩΣ?ΑΝ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 48 ΩΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • το συγκεκριμένο τεστ δείχνει ποια είναι η φάση ανοσίας σου στη φυματίωση...σημειώνεται με ένα μαρκαδόρο ένας κύκλος γύρω από το σημείο της ένεσης και αξιολογείται η κοκκινίλα αν υπάρχει, σε σύντομο χρονικό διάστημα...άρα πρέπει να το ξανακάνεις!

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Βεβαίως εκεί που το κανατε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας. Ναί, εφόσον έχετε μαζί σας την απάντηση.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • κανονικά οχι, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον ιδιο τον γιατρό.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Η αξιολόγηση της Μantoux έχει έννοια εντός 48 με 72 ώρες από τη στιγμή που πραγματοποιείται. Αργότερα από αυτό το διάστημα δεν έχει έννοια ο έλεγχος της. Τι εννοείτε οταν λέτε ο γιατρός δεν μου την υπέγραψε; Δεν την είδε για να την αξιολογήσει ή δεν σας έδωσε τότε γραπτή απάντηση ενώ την είδε;

    Παρίση Θεοδώρα

    Ειδικός Παθολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • H mantoux πρέπει να διαβαστεί υποχρεωτικά εντός 48-72 ωρών.εναλλακτικά υπάρχει εξέταση αίματος που λέγεται quantiferon κ έχει την ίδια ερμηνεία κ μπορεί να σας τη γράψει ο παθολόγος.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Μπορείτε, γιατί όχι;

    Γιαννακόπουλος Πολύβιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • Η ανάγνωση της mantoux γίνεται 24 με 48 ώρες μετά τη διενέργεια της . Εάν δεν την έχει σε εκείνο το διάστημα δεν μπορεί να υπογράψει . Θα πρέπει να την επαναλάβετε

    Κουτσοκέρα Αλεξάνδρα

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Βριλήσσια

  • Η ερώτηση δεν αφορά καρδιολόγο.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος