• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Καλησπέρα, Εδώ και λίγες μέρες έχω το ένα και μοναδικό σύμπτωμα: πίεση/ επιθυμία για ούρηση. Όχι πόνος, όχι κάψιμο, όχι υγρά. Τίποτα απ' όλα αυτά. Μόνο αίσθηση πως η κύστη είναι γεμάτη. Υπάρχει περίπτωση ουρολοίμωξης χωρίς πόνο και τσούξιμο? Φυσικά δεν υπάρχει ποσότητα ούρων, μόνο αίσθηση γεμάτης κύστης. Δεν νιώθω κάποια ενόχληση στην ουρήθρα. Είμαι 31 χρόνων, γυναίκα.

16 ειδικοί απάντησαν

  • Να κάνετε γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όπως το περιγράφετε πρόκειται για κυστίτιδα καλό θα ήταν να κάνετε μία γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο και ποιο μικρόβιο είναι αυτό

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας ,εκτός από ουρολοίμωξη μπορεί να υπάρχει και λιθιαση του ουροποιητικού.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, ναι υπάρχει πιθανότητα για ουρολοίμωξη

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ιατρό και να κάνετε συγκεκριμένες εξετάσεις για το ουροποιητικό σας.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι υπάρχει η πιθανότητα ουρολοιμωξης, δεν εμφανίζεται πάντα με όλα τα συμπτώματα. Κάντε μια γενική ούρων και καλλιέργεια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Κάντε καλλιέργεια ούρων και αντιβιόγραμνα. Να πίνετε αρκετό νερό.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας. Στην διαφορική διάγνωση του αισθήματος βάρους στο κατώτερο κοιλιακό τοίχωμα που περιγράφετε υπάρχουν αρκετά νοσήματα που υπερβαίνουν αυτό της λοίμωξης του ουροποιητικού. Παρόλα αυτά για να απαντηθεί το ερώτημα χρειάζεται αφενός ανάλυση των ούρων και αφετέρου εξέταση από κάποιον κλινικό ιατρό .

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • Ναι θα μπορουσε να εκδηλωθει κ μονο με αυτο στο συμπτωμα.ΘΑ σας προτεινα να κανετε γενικη κ καλλιεργεια ουρων.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Υπάρχει πιθανότητα κυστιτιδα. Μπορείτε να κάνετε μια καλλιέργεια ούρων. Επίσης, μπορείτε να πίνετε άφθονα νερά και κάποιο σκεύασμα με cranberries μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Σίγουρα θα χρειαστείτε γενική και καλλιέργεια ούρων και να τα εκτιμήσει ο ουρολόγος σας καθώς θα πρέπει να εξετάσει και τι προκάλεσε όλο αυτό.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να κάνετε μια γενική ούρων και ένα υπερηχογράφημα κύστεως πριν και μετά την ούρηση

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Όντως μπορεί να έχετε ουρολοίμωξη. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνουμε μια καλλιέργεια ούρων αλλά αν αυτά τα συμπτώματα τα είχατε και πιό πριν μπορεί να ελιναι σύνδρομο υπερδραστήριας κύστης πρλαγμα για το οποίο υπάρχει διαθέδιμη φαρμακευτική αγωγώ. Επίσης δεν γνωρίζω αν έχετε κάποιο πόνο στα νεφρά ή πυρετό.ί

    Παπαμιχαήλ Μαρία

    Παθολόγος

    Κολωνός

  • Ναι υπάρχει

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • ουρολοιμωξη δεν ειναι μιληστε με Ουρολογο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΝΕΥΡΟΓΕΝΗ ΚΥΣΤΗ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗς ΜΕΣΗΣ... ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ..

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα