• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 20/03/2023

καλησπερα σας, βασανιζομαι απο ουρολοιμωξεις απο περυσι,  τωρα εχω καλλιεργεια  ε.κολι με 25000και ο παθολογος μου μου ειπε οχι αντιβιωση ειναι λιγα. εχω πιεση συνεχεια στην ουρηθρα ολο το 24ωρο, κ συχνουρια, και δεν εχω ομως αλλα συμπτωματα αρχισα εδω κ 2 μερες μανοζη, και μετα τη 1η μερα πηγε λιγο καλυτερα, ομως ακομα σημερα υπαρχει προβλημα, τι αλλο μπορω να κανω? επισης παιρνω κ κράνμπερι +τη μανοζη για 3 ημερες παιρνω μανοζη 2 φακελλακια αυτο εδω,  https://photos.app.goo.gl/J1uNfat4rHwJK9xJ6τη δοσολογια της τη βρισκω online, δεν την ηξερε ουτε ο γιατρος μου,αυριο ειναι η η 3η μερα που θα παρω 2 φακελάκια μαζι, κ μετα 1 τη μερα? μονιμα?  + κρανμπερυ ( αυτο το παιρνω ομως καθε μερα 1, απο περυσι..! ) Δε ξερω τι να κανω να μου περασει, βοηθειστε με σας παρακαλω, ευχαριστω!!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε την ηλικία σας και εάν η ουρολοίμωξη επέρχεται μετά από σεξουαλικη επαφή

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Πολλά νερά και άλλη φορά δεν χρειάζεται καλλιέργεια θα κάνετε μόνο Γ. Ούρων και θα κυττατε τον αριθμό των πυοσφαιριων

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα παρετε τη θεραπεια αυτη επι 6μηνο με cranberries +μαννοζη και θα αισθανεστε καλυτερα μετα απο περιπου 1 μηνα.οι θεραπειες αυτες χρειαζονται χρονο για να δειτε αποτελεσμα.Επισης καλη ενυδατωση (νερο,χυμοι κτλ) ,επαφες με προφυλαξη,αμεση ουρηση μολις αισθανεστε την επιθυμια προς ουρηση.Αντιβιωση συστηνουμε για συγκεντρωσεις του μικροβιου(e.coli) ανω του 10^6 οποτε σωστα σας ειπε ο γιατρος σας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά