• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

Καλησπέρα σας! Πρώτη μέρα συμπτωμάτων με μετεωρισμό κάτω κοιλίας, καυσος κατά την ούρηση και ανοιχτές ροζ εκκρίσεις. Πήρα συμπλήρωμα μαννιτόλης και κράνμπερι , όπως και κατανάλωσα πολλά υγρά και θεωρώ πως νιώθω ήδη κάπως καλύτερα, δεν έχω πχ αισθημα καύσου σε όρθια στάση όπως πρότινος. Μετα από επικοινωνία με την γιατρό, μου πρότεινε να κάνω μια καλλιέργεια και να αρχίσω αντιβίωση CIPROFLOXACIN το βράδυ , όπου τα αποτελέσματα της καλλιέργειας ενδέχεται να βγουν σε 4-5 μέρες από τώρα… Γίνεται να αρχίσω αντιβίωση δίχως αποτελέσματα καλλιέργειας και με προηγούμενο ιστορικό ουρολοίμωξη που πέρασε σε 2 μέρες μετά από πολλή κατανάλωση υγρών και αντιοξειδωτικών χυμών;

7 ειδικοί απάντησαν

  • καλιεργεια δεν χρειαζεται μονο Γ ουρων και βλεπεις αν υπαρχουν πολλα πυοσφαιρια τοτε αντιβιωση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Αν τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει, μπορείτε να περιμένετε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ο γιατρός σας θα ξέρει για ποιον λόγο τη δίνει. Ξεκινάμε πάντα αντιβίωση επι έντονων συμπτωμάτων μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της καλλιέργειας. Θα ξεκινούσα με ποιο ήπιο αντιβιοτικό προσωπικά.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αν τα συμπτώματα είναι έντονα είναι μπορεί να ξεκινήσετε μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα το καλύτερο όμως θα ήταν να περιμένετε το αποτέλεσμα της καλλιέργειας και του αντιβιογραμματος για να μπορέσουμε να δούμε ποια θεραπεία είναι κατάλληλη για εσάς

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι μπορείτε να ξεκινήσετε αντιβίωση και όταν βγει καλλιέργεια αν δεν ταιριάζει με την αλλάξετε

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Πολλές φορές δίνουμε εμπειρική αντιβιωτική αγωγή μέχρι να έχουμε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας σε περίπτωση που υποψιαζόμαστε λοίμωξη ουροποιητικού. Θα πρέπει όμως η έναρξη της αντιβίωσης να γίνει αμέσως μετά τη λήψη του δείγματος. Ειδικά αν έχετε επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις καλό θα είναι να μην περίμενετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Εφοσον ηδη τα συμπτωματα σας ειναι σε υφεση οχι δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησετε αντιβιωση πριν τα αποτελεσματα της καλλιεργειας.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά