• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 01/08/2023

Καλησπερα. Ειμαι 24 χρονών και είχα e coli στα ουρα. Πηρα ζιναντολ με βαση αντιβιογραμματος στην αρχη για 6 μερες. Μετα απο μια εβδομαδα σχεδον τα συμπτωματα επανηλθαν. Μου ξαναδινει η γιατρος ζιναντολ το πηρα τρεις μερες χωρις κανενα αποτελεσμα και μετα με βαση το παλιπ αντιβιογραμμα μου δινει ciproxin για 10 μερες. Παω ξανακανω καλλιεργγεια ξανα e-coli αυτη την φορα παιρνω augmentin. Ομως εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και εχω μυκητες καντιντα! Μου εδωσε υποθετα pevaryl και σταμπιλανολ τα οποια μου ειπε να ξεκινησω μετα απο την αγωγη για την ουρολοιμωξη. Το θεμα ειμαι οτι ειμαι στην 5η μερα της αγωγης με augmentin και η συχνοουρια επιμένει! Μηπως ευθύνεται ο μυκητας;

5 ειδικοί απάντησαν

  • θα πρέπει να διερευνηθεί μήπως υπάρχει και άλλη πάθηση πχ.λιθιαση

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Κάθε αλλαγή αντιβίωσης πρέπει να γίνεται με βάση τελευταία καλλιέργειας και πρέπει να ολοκληρώνεται η αγωγη.
    Πρέπει να αποκλειστεί η πιθανότητα επαναλοίμωξης .
    Το augmenting σε νεαρές κύριες πολλές φορές κάνει μυκητίαση όταν παίρνεται χωρίς προβιοτικά
    .

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί τα συμπτώματα να ειναι από τη μυκητίαση ενώ παράλληλα να εχεις ασύπτη μικροβιουρια. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις άμεσα και αντι μυκητίασικη θεραπεια.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Το Ζinadol δεν ήταν το πλέον κατάλληλο φάρμακο για το μικρόβιο και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να το έκανε ανθεκτικό θα χρειαστείτε κοινολονη και ενέσεις

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Πολυ πιθανο..πλυσεις κολπικες με χαμομηλι κ προβιοτικσ κ πολυ νερο

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα