• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 03/03/2023

Καλησπέρα έβαλα ενα εμφύτευμα πριν δύο μήνες στην ανω γναθο με μοσχευμα το πρόβλημα μου είναι ότι ο γιατρός μου είπε μετά απο 6 μηνες θα κάνουμε την αποκάλυψη του εμφυτευματος και εγω θα πρέπει να το καθηστερησω 4 μηνες παραπάνω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα λείπω τι επιλογές έχω?

45 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να ακολουθήσετε τις οδηγίες του συνάδελφου οδοντίατρου που πραγματοποίησε την επέμβαση. Θα σας καθοδηγήσει εκείνος.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • παντα καλυτερα ο περισσοτερος χρονος απο λιγοτερο ειδικα οταν εχουμε μοσχευματα στη περιοχη

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΟΣ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Κανένα προβλημα μπορεις να το καθυστερήσεις χωρις να υπάρξουν επιπλοκές.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Δεν υπάρχει κανένα θέμα για το εμφύτευμα.. θα το συνεχίσετε λιγο καθυστερημενα

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να το καθυστερήσετε τέσσερις μήνες παραπάνω δεν θα έχετε πρόβλημα

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Ο γιατρος που τοποθετησε το εμφυτευμα και γνωριζει το ιστορικο του περιστατικου ειναι ο καταλληλοτερος να σας δωσει απαντησεις

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το εμφύτευμα. Μπορείτε να κάνετε την αποκάλυψη κ την τοποθέτηση του δοντιού μετά το πέρας των υποχρεώσεων σας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα Σας. Το να γινει η αποκάλυψη του εμφυτεύματος με καθυστερηση δεν υπσρχει προβλημα. Πιο παρακινδυνευμένο θα ηταν να γινει νωρίτερα πριν τους 6 μήνες.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Από τη στιγμή που έχει τοποθετηθεί το εμφύτευμα η αποκάλυψη μπορεί να καθυστερήσει όσο θέλετε.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Το καλύτερο θα ήταν να ακούσετε τη συμβουλή του γιατρού σας,που τοποθέτησε το εμφύτευμα και το μόσχευμα.Αυτός έχει την καλύτετρη άποψη επί του θέματος και κάνεις άλλος.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΙΟ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Όπως εκτιμά ο εμφυτευματολόγος πρέπει να παραμείνει το λιγότερο 6 μήνες καλυμμένο.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν μείνει παραπάνω χρόνο

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας
    Θα περιμένετε να το φτιάξετε όταν τελειώσετε με τις επαγγελματικές σας υποχρεώσεις

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΕΡΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΔΟΝΤΙΑ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τη καθυστέρηση τοποθέτησης εμφυτεύματος. Βέβαια ο μόνος κατάλληλος για να απαντήσει σε αυτό είναι ο θεράπων ιατρός σας

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να καθυστερήσετε.Το νωρίτερα δημιουργεί πρόβλημα γιατί το εμφύτευμα δεν θα έχει ενσωματωθεί με το οστό.Δοτη Αννα

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτή την καθυστέρηση. Το κάνετε όταν επιστρέψετε.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δυστυχως θα πρεπει να τηρησετε τον χρονο αναμονης για να εχετε το καλυτερο αποτελεσμα.Δεν θα υπαρχει ομως προβλημα εαν γινει η αποκαλυψη οταν επιστρεψετε.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα περιμενετε λοιπον 10 μηνες,δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Από τη στιγμή που όλα έχουν πάει καλά δεν έχετε πρόβλημα να κάνετε την αποκάλυψη αργότερα το μόνο προβλημα θεωρητικα είναι ότι θα γεμίσει το εμφύτευμα με κόκκαλο από πάνω και θα είναι ελαφρώς πιο δύσκολη η αποκαλυψη

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα. Ο χρόνος που σας είπε ο γιατρός σας είναι ο χρόνος που προβλέπεται από τα πρωτόκολλα που ακολουθούμε. Ωστόσο αυτούς τους χρόνους μπορούμε να τους τροποποιήσουμε ανάλογα με τις ανάγκες των ασθενών.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η καθυστέρηση αποκάλυψης ενός εμφυτεύματος δεν δημιουργεί προβλήματα.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καθυστέρηση αυτή αλλά το σωστο είναι να συμβουλευτείτε τον γιατρο που σας τοποθέτησε το εμφύτευμα!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας,
    καλύτερα να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας που γνωρίζει την περίπτωση σας πολύ καλύτερα και μπορεί να σας καθοδηγήσει ορθότερα.

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το να αποκαλυφθεί ένα εμφυτεύμα πιο μετά από τον προβλεπόμενο χρόνο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Θα το καθυστερήσετε αναγκαστικά 4 μήνες αφού θα λειπετε και εχετε κανει ηδη την επεμβαση!!

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτησή σας! Υπο φυσιολογικές συνθήκες δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καθυστέρηση της αποκατάστασης. Ωστόσο θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον θεράπων ιατρό σας.

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Καλημέρα σας! Λογικα δεν θα έχετε πρόβλημα, κάντε την αποκαλυψη σε 10 μήνες. Φυσικά ρωτήστε και τον χειρουργό που έκανε την τοποθέτηση.

    Smile Expert - Βούρτσα Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • κανένα θέμα. Εφόσον έχει επιτευχθεί οστεοενσωματωση δεν έχετε κανένα θέμα πέραν του παρατεταμένου χρόνου νωδοτητας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • κανονικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα,αρκει να εχει επιτευχθει η οστεοενσωματωση δηλαδη η σταθεροποιηση του εμφυτευματος στο οστο,αλλα καλυτερα ειναι να επικονωνησετε με τον θεραπων ιατρο σας για περισσοτερες πληροφοριες,αφου αυτος μονο γνωριζει τις συνθηκες εμφυτευσης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Λογικα δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλα καλό θα ήταν να ενημερώσετε τον συνάδελφο που σας έβαλα το εμφύτευμα και σας ενημέρωσε για τον χρονικό ορίζοντα της αποκάλυψης του εμφυτεύματος για να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εάν καθυστερήσετε να κάνετε την αποκάλυψη. Αντίθετα, αν γίνει νωρίτερα, μπορεί να επηρεαστεί δυσμενώς η οστεοενσωμάτωση του εμφυτεύματος. Επομένως, η καλύτερη επιλογή είναι να περιμένετε και να το κάνετε όταν επιστρέψετε.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να γίνει άμεση φόρτιση στο εμφύτευμα. Αυτό εξαρτάται από τον τύπο του εμφυτεύματος. Και την περιοχή. Αν όμως ο γιατρός σας είπε ότι χρειάζεται έξι μήνες καλύτερα να το καθυστερήσετε άλλους τέσσερις μήνες και να το βάλετε όπως σας είπε

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Καταρχάς επικοινωνήστε με το γιατρό να σας ενημερώσει κ παράλληλα να είναι ενήμερος για την καθυστέρηση στο σχέδιο θεραπείας.Σε επίπεδο ακαδημαϊκό τώρα δεν επηρεάζει κάπου η καθυστέρηση.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Καμία απολυτως επίπτωση, δεν υπάρχει πρόβλημα να το καθυστερήσετε. Ειδικά η τοποθέτηση μοσχεύματος παρατείνει την διάρκεια αποθεραπείας, μην ανησυχείτε:)

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας..δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα καλό είναι να μείνει παραπάνω να δέσει καλύτερα το μόσχευμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν η αποκάλυψη γίνει αργότερα δν αποτελεί προβλημα γτ θα εχει ολοκληρωθεί καλύτερα η οστική ανάπλαση της περιοχής με τη βοήθεια του μοσχεύματος αλλα κ η ενσωμάτωση του εμφυτεύματος στο οστό της γναθου. Δυςτυχως βέβαια η αποκάλυψη δν μπορεί να γίνει συντομότερα απο το εξάμηνο επειδη αυτο μπορεί να επηρεάσει τα παραπάνω, άρα κ τη επιτυχία του εμφυτεύματος. Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση στη διάθεση σας.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Εάν όλα έχουν πάει καλά με την οστεοενσωματωση των εμφυτευμάτων,η καθυστέρηση δεν αποτελεί πρόβλημα.

    Διατσίδης Λυκούργος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Δεν έχετε κανένα πρόβλημα ,θα αποκαλύψετε το εμφύτευμα μετά .

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα πρέπει όμως να μιλήσετε με τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν εννοείτε κάποια αποκατάσταση προσωρινή δοντιών τότε ναι ίσως μπορείτε να βάλετε ένα βαλπλαστ.. Για οτιδήποτε άλλο αφορά το εμφύτευμα θα ρωτήσετε τον γναθοχειρουργό που σας το έβαλε

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • δεν έχετε καμία επιλογη...οι 6 μηνες ειναι το ελάχιστο

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη