• Νεφρική ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Καλησπερα σας.η μητερα μου στις τελευταιες εξετασεις εχει ουρια 265,κρεατινινη 6,43 φωσφορο 7,1 και αιματοκριτη 30,8.ειναι 75 ετων 55 κιλα.καλιο νατριο και ασβεστιο φυσιολογικα.εχει ρυθμιζομενο ζαχαρο,εχει ρυθμισει την υπερταση και κανει και ενεσεις ερυθροποιητινης και παιρνει και χαπια για το φωσφορο.αρνειται να μπει στην αιμοκαθαρση καθοτι ειναι ταλαιπωρημενος οργανισμος και δεν θελει να μπει στη διαδικασια αυτη.επισης δεν εχει κατακρατηση υγρων με πρηξιματα και δεν εχει ουτε φαγουρες στο σωμα ουτε ναυτια και εμετους.ποσο επικινδυνη ειναι η κατασταση της στη παρουσα φαση?υπαρχει και αλλος χρονος να το τρεναρει?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, Λυπάμαι πολύ αλλά η μητέρα σας έπρεπε να έχει μπει αιμοκάθαρση εδώ και πολύ καιρό έχει νεφρική ανεπάρκεια 5ου σταδίου και νεφρική λειτουργία GFR=7% Δεν έχετε άλλο χρόνο δυστυχώς είναι πολύ επικίνδυνο να μένει εκτός αιμοκάθαρση μπορεί να γίνει και μοιραίο. Όλοι οι άνθρωποι με προβλήματα υγείας είναι ταλαιπωρημενοι αλλά όσο την έχετε εκτός αιμοκάθαρση είναι πολύ επικίνδυνο.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • Θα προτεινα να τη δει ο νεφρολόγος σας αμεσα και να συζητησετε μαζι τις επιλογές σας.

    Σταματέλου Κυριακή

    Ειδική Νεφρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Οι τιμές είναι πολύ επιβαρυμένες και η νεφρική ανεπάρκεια πολύ προχωρημένη (εκτιμώμενη σπειραματική διήθηση 6.5 ml/min/1.73m2, τιμή που επιβάλλεται η εναρξη υποκατάστασης νεφρικής λειτουργίας). Θα πρέπει να δούμε και άλλες επιπλοκές που πιθανα να συνυπάρχουν όπως η ουραιμική περικαρδίτιδα που είναι επείγουσα ένδειξη για αιμοκάθαρση. Επίσης οξέωση, ανορεξία, απώλεια βάρους, υπερπαραθυρεοειδισμός. Θα πρέπει η μητέρα σας να μιλήσει με τον γιατρό της, να του εκφράσει τις ανησυχίες της και τις απορίες της και ο γιατρός της να την βοηθήσει στην ένταξη πριν εμφανισθούν μη αναστρέψιμες επιπλοκές.

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο