• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/04/2024

Καλησπέρα. Το τελευταίο χρόνο στην οδήγηση με η χωρίς την οικογένεια μου ανεβαίνοντας ένα βουνό η υψόμετρο και από κάτω να υπάρχει θάλασσα με πιάνουν έντονες κρίσεις πανικού. Νιώθω ότι θέλω να κάνω μεταβολή και να πάω στην πεδιάδα. Ένα ανάλογο συναίσθημα όταν είμαι σε όροφο πολυκατοικιας. Εννοείται έχω φοβία και στα τουνελ ασανσέρ. Έκανα πριν τρία χρόνια θεραπεία πήγαν όλα καλά αλλά ξαναεμφανίστηκε. Και με καινούργια μορφή όπως προείπα να έχω θέμα να οδηγάω σε υψόμετρο. Τι με συμβουλεύεται?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστες και δυσκολες μπορούν να είναι οι κρίσεις πανικού και οι φοβίες που αντιμετωπίζετε. Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε ξανά έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχίατρο, για να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες και να εξερευνήσετε νέες τεχνικές για τη διαχείρισή τους. Ο ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει να αναλύσετε τις συγκεκριμένες καταστάσεις που προκαλούν τον φόβο και τις κρίσεις πανικού, και να αναπτύξετε στρατηγικές για να τις αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά. Επιπλέον, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξερευνήσετε με τον ειδικό τις προηγούμενες θεραπευτικές προσεγγίσεις που είχατε και να διερευνήσ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά, για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώντας την περιγραφή της κατάστασης σας, γίνεται φανερό πως η εμπειρία οδήγησης σε βουνό, είτε μόνος είτε με την οικογένεια σας, προκαλεί κρίσεις πανικού. Η αναφορά σε παρόμοια συναισθήματα όταν βρίσκεστε σε ψηλά κτίρια ή ασανσέρ επιβεβαιώνει τη φύση της φοβίας σας προς τα υψηλά σημεία και τους κλειστούς χώρους.
    Ο συνδυασμός των συναισθημάτων που περιγράψατε, μαζί με την εμπειρία προηγούμενης θεραπείας που αρχικά φάνηκε να προσφέρει ανακούφιση, υποδηλώνει την ανάγκη για μια συνεχιζόμενη και πιθανότητα πιο εξειδικευμένη θεραπευτική προσέγγιση.
    Η επανεμφάνιση της φοβίας σας με νέα συμπτώματα υποδεικνύει την ανάγκη επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συνιστώ να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο που εξειδικεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπορούν να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά αυτές τις ανησυχίες μέσω κατάλληλης θεραπείας και τεχνικών αντιμετώπισης του άγχους. Ωστόσο μπορείτε να δοκιμάσετε μερικές τεχνικές ανακούφισης του άγχους που μπορούν να βοηθήσουν προσωρινά. Αυτές μπορεί να περιλαμβάνουν βαθιές αναπνοές, τον στοχασμό, την αποσπασματική εικόνα, την αυτο-ροή, και άλλες. Επιπλέον, προσπαθήστε να πραγματοποιήσετε βήματα προς την αντιμετώπιση των φόβων σας, όπως να βιώσετε σταδιακά τις καταστάσεις που σας φοβίζουν, ξεκινώντας από πιο ελαφριά.... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Σας προτείνω να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι