• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Καλησπέρα πριν 3 χρόνια είχα αλλοιωσεις ελαφρυου βαθμου στον τραχηλο μητρας συμμετοχη hpv τις οποίες μ είπε ο γιατρός θα φύγουν από μόνες του μέσα σε 1 2 χρόνια και δεν έκανα θεραπεια μετά από αυτά τα 2 χρόνια έκανα εξωσωματικη και έμεινα εγκυος γεννησα αφού γεννησα μετά έκανα μια ελαφρυα τραχηλιτιδα έκανα εξετασεις βγήκαν όλα αρνητικά για μικρόβια μ είπε πάλι ο γιατρός θα το δούμε σε 1 6 μηνο πήγα μετά από 1 6μηνο κάναμε hpv dna test και βγηκε ο τύπος 16 αλλά τεστ παπ όλα πεντακάθαρα...υπάρχει περίπτωση να εξαλιψει ο οργανισμός μου αυτόν τον τύπου ιου και να φύγουν οι αλλοιωσεις?απλα δεν μου εδωσε καμια θεραπεια και ειπε θα φυγει απο μονο του και τωρα ειπε απλα θα το βλεπουμε με παρακολουθηση καθε εξαμηνο να τονίσω πως είχα ξανά κάνει hpv dna test λίγο πριν μείνω εγκυος και ήταν αρνητικό.επισης αν χρειάζεται να κάνει κάτι για εκείνον και ο άντρας μου είναι 30 ετων καθώς δεν έχει εμφανίσει ποτε συμπτώματα η κονδυλωματα.η ηλικία μ η δικιά μ είμαι 34.ευχαριστω εκ των προτέρων

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός οτι το τεστ Παπ δεν έδειξε κάποια αλλοίωση είναι πολυ θετικό. Εαν όμως θέλετε να έχετε παραπάνω πληροφορίες κι επειδή ο τύπος 16 θεωρείτε υψηλού κινδύνου θα σας συνιστούσα να κάνετε κ μία κολποσκόπηση. Αυτή θα επιβεβαιώσει οτι δεν υπάρχει κάποια αλλοίωση που μπορεί να 'ξέφυγε΄από το τεστ Παπ.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου